1. Anasayfa
 2. Engelli

Eş Durumu Tayini Engelli İşlemi Nasıl Yapılır?

Eş durumu tayin hakkı nedir, eş durumu engelli tayini başvurusu nasıl yapılır, engelli memurların tayin işlemlerinde nelere dikkat edilir hepsi makalemizde.


1
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Eş durumu tayin işlemi için, engelli raporuna sahip olan eşine bakmakla yükümlü olan memurlar, il milli eğitim müdürlüğüne eş durum durumu tayin işlemi için başvurmalıdır.

Eş durumu tayini kriterlerine uyan memurlar, görev yerlerinde değişiklik talebinde bulunabilir. Bakmakla yükümlü olduğu kişinin yaşam koşullarını daha iyi bir ortamda idame ettirmesi için farklı bir yere tayin istenerek, memurların hem çalışması hem de engelli yakınlarına bakması sağlanır.

Eş durumu tayin hakkı nedir?

Eşinin engelli olması nedeniyle ataması olan memurların yeni bir şehir veya bölgeye tayin hakları bulunmaktadır. Eş durumu veya farklı nedenler ile tayin istenmekte olup “başvuru – onay süreci” “tercih – onay süreci” iki aşamada takip edilir.

Sağlık sorunu nedeniyle tayin işlemi nasıl olur?

Kişinin sağlık problemleri nedeniyle görev yeri değişikliği istemesi durumunda bazı kriterler mevcuttur;

 • Memur, ailesinde (eş, anne, baba, kardeş) meydana gelen sağlık sorunlarına istinaden görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Memurun çalıştığı ortam, yaşam ve sağlık koşullarına uygun değilse görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle görev yer değişikliği talebinde bulunan kişinin, görev yerinde hastalığının tedavisinin mümkün olmadığı durumda görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Memur, ailesinde (eş, baba, anne, kardeş) vasi tayini atanması halinde görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle görev yeri değişikliği isteyen memurun sağlık kurul raporu bulunması ve bakıma muhtaç ibaresi yer alması gereklidir.

Sağlık problemleri nedeniyle görev yeri değişikliği isteyen memurlardan bazı evraklar istenir.

 • Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık raporu
 • Vasi tayini bulunan memurun, mahkeme onaylı vasilik evrakı

Eş durumu engelli tayini başvurusu nasıl yapılır?

Eş durumu nedeniyle tayin başvurusunda bulunan memurlar, görev yaptıkları müdürlüklere dilekçe vermelidir. Görev yeri değişikliği başvurusunda bulunan memurların dilekçesi incelenerek, geçerli sebep tespit edilmesi durumunda başvurusu onaylanmaktadır. Onaylanan başvuru sonrası memur görev yeri tercihi yapmak zorundadır.

Engelli memurların tayin işlemlerinde nelere dikkat edilir?

Engelli olarak çalışan devlet memurlarının çalıştığı ortamda zorlanması durumunda görev yeri değişikliği talebinde bulunabilir. Fakat görev yeri değişikliği talebinde bulunurken bazı önemli kriterlere dikkat edilmelidir.

 • Engeli olan memurun sağlık kurul raporu olması ve %40 üzerinde orana sahip olması;
 • Memur ailesinde (eş, anne, baba, kardeş) engel durumu bulunması ve bakıma muhtaç olması durumunda;
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu (Kapsamlı Rehber) 2024

Farklı sebeblerle tayin isteme şartları nelerdir?

Memurlar farklı sebepler nedeniyle görev yeri değişikliği talebinde bulunabilir ve bunların sebeplerini kısaca incelersek;

 • Çocuk yada eşini kaybeden memur, yakınını kaybettiği tarihten itibaren, 1 yıl içerisinde görev yeri tayini isteyebilir.
 • Eşinin emekli olması durumunda ve emekli olduğu tarihten itibaren, 1 yıl içerisinde görev yeri değişiklik talebin de bulunabilir.
 • Terör sonucunda memurda oluşan, şehitlik, yaralanma ve tehdit durumlarında memurun ailesi istedikleri bölgeye tayin verilmesine müsaade edilir.

Engelli eş durumu tayin dilekçe örneği

Engelli eş durumu tayin dilekçesi nasıl hazırlanır, neler yer almalıdır, kısaca anlatmak gerekirsek;

 • Tarih (Sağ üst köşe)
 • Kurum Adı (Orta alana)
 • Ad, Soyad, görev, ünvan ve sicil numarası
 • Engelli sağlık raporu
 • Adres,telefon

ve son olarak sebebiniz belirterek en alt sağ kısıma isminizi ve soy isminizi yazarak imzalamalısınız. 

…………………………………… İL MÜDÜRLÜĞÜNE


E-KPSS ……. ( tarih) ataması ile …………………İl / İlçe Müdürlüğü’ne ……………… ( ünvan) olarak atamam yapıldı. Engel durumumdan dolayı 16 ağustos 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 11. Maddesine bağlı ( Aday Engelli Memur Yer Değiştirme Ek 3. Maddesine ) istinaden ailemin ikamet ettiği …………………………… Kurumu il Müdürlüğüne tayinimin yapılmasını talep ediyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.


EK1 : Sağlık Raporu

Eş durumu tayini tercih işlemlerinin detayları nelerdir ?

Eş durumu tayin başvurusu onay alımı sonrasında, yeni görev yerleri için tercihler yapılmalıdır. MEBBIS internet sitesi üzerinden öğretmen tayin işlemleri yapılmaktadır. Öğretmenler MEBBIS sistemine giriş yaptıktan sonra, tayin işlemlerinin sonuçlarını görebilir. Tayin işlemleri ön başvurusu onaylanması durumunda, öğretmenler 40 farklı il tercihi yapabilir. Ey tayin sonuçları, ilgili bakanlık tarafından değerlendirmeye alınarak, yeni görev yerleri belli olmaktadır.

Yeni atanan bir memur eş durumundan tayin isteyebilir mi?

Devlet Memurları Kanunu’nun 72. maddesi 2. fıkrası gereği eşlerden birisi farklı şehire atanması halinde, diğer eş durumu sebebiyle tayin talep edebilir.

Engelli memur tayin dilekçesi ne zaman sonuçlanır?

Engelli memur tayin dilekçesi ile tayin talep etmeniz durumunda, başvuru yaptığınız kurumun yapısı ve çalışma yoğunluğuna göre 15 gün ile 2 ay süre içinde sonuçlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (1)

 1. 25 Nisan 2024

  Eren Bey Merhaba,

  Eşim 1 yıllık kamu personeli. Atandığı yer farklı bir il. Benim %62 engelli raporum Mevcut ve 3 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım. Engelli eş durumundan tayin durumu hakkında bu şartlarda eşimi zaman süre gözetmeksizin yanıma getirebilir miyim yada ne gibi bir süreç izlemem gerekli. Şimdiden teşekkür ederim

Bir yanıt yazın