1. Anasayfa
 2. Röportajlar

Engelleri Yıkalım – Coşkun ÇETİN ve Şafak SEZER ile Söyleşi

Engelli.com olarak düzenlediğimiz söyleşi köşemizin ilk konukları r10.net yönetim kurulu başkanı Coşkun ÇETİN ve Usta Oyuncu Şafak SEZER.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Melis YAVUZ sunumuyla gerçekleştirdiğimiz ilk  söyleşimizin teması ise “Hayatı paylaşmak için hiçbir engel yoktur” Coşkun ÇETİN ve Şafak SEZER engelli.com’a engelli sorunları hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Engelli kişilerin temel sorunları hakkında

Şafak SEZER : Engelli kişilerin seslerini duyurmak için her türlü kampanya ve farkındalık projelerinde desteğe hazır olduğunu, özellikle “Dünyanın çok kısa bir zaman aralığında olduğunu, bu zamanı gülerek mizahi anlamda yaşamalarını, takıntı yapmadan hayatlarını güzel bir şekilde devam etmelerini isterim” şeklinde belirtmiştir.

Coşkun Çetin - Şafak SEZER
Coşkun Çetin – Şafak SEZERCoşkun ÇETİN : Son yıllarda devletimizin de desteği ile engelli sorunları biraz daha azaldı. Siyasi parti gözetmeksizin belediyelerin engelli bireyler için yaptığı çalışmalar ile çok daha iyi bir duruma getirildi. Özellikle STK’ların bu konularda yol göstericisi olmasını gerektiğini ve sivil toplum kuruluşlarının çok önemli olduğunu belirtti.

Engellileri yok sayma, değersiz görme ve herhangi bir işte akla bile getirmeme durumuna çok sık rastlıyor musunuz?

Şafak SEZER : Dünyadaki hiçbir canlıyı yok sayamayız, ben asla yok sayamam şeklinde belirtti. Şafak SEZER ben engelli insanları asla öyle görmüyorum engelli kişiler çok azimli kişilerdir. Bizim arkadaş çevremiz de ampute takımımız da mevcuttur ara sırada maçlarına gidiyorum şeklinde samimi itiraflarda bulunmuştur.

Çevrenizde, ailenizde herhangi bir şekilde engelli bir birey var mı? Onların yaşadığı zorlukları gözlemleyebildiniz mi?

Coşkun ÇETİN : Benim çevremde yakın bir dostum vardı, yakın zamanda da kaybettik. Engelli bireylerin yaşadığı zorlukların başında mimari sorunların yer aldığını, bina giriş ve çıkışlarının zor olduğunu, Eskiden kamu binaları da olmak üzere otobüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının da  engellilere yönelik dizayn edilmediğini, günümüzde bu sorunların azaltıldığını fakat bu konuda çalışmaların daha çok yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Coşkun ÇETİN özellikle “Farkındalık Oluşturulması”  için her türlü desteğe hazır olduklarını önemle vurgulamaktadır.

R10.Net forumunda engelli üye oranı nedir, elinizde böyle bir sayısal oran varmıdır?

Coşkun ÇETİN : Biz ne yazık ki r10.net forumunda üyelere engelli misiniz şeklinde soru sormuyoruz ve bunu soramayız. Fakat engelli kardeşlerimiz bize ulaştıkça istatistik verilerini ele alabiliyoruz ve elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

R10.Net forumunda engelli kardeşlerimize yönelik ve geçimlerine artı avantaj sağlayacak çalışmalarınız olacak mı? Varsa bunlar nelerdir?

Coşkun ÇETİN : Az öncede belirttiğim gibi her anlamda engelli kardeşlerimize destek olmaya hazır olduğumuzu onlara üyelik konusunda da şeffaf bir şekilde hareket ettiklerini belirtmiştir.

Şafak SEZER : Engelli kardeşlerimizin birilerine ulaşmak için tek tek değil de toplu bir şekilde hareket etmeleri çok iyi olur. Bugün bir bisiklet yolu yapılıyorsa, engelli kardeşlerimiz için de yol yada kaldırım yapılması şarttır. Sonuçta bisiklet yaşamıyor fakat insan yaşıyor. “Engelli kardeşlerimizin bölünmeden tek bir çatı altında hareket etmesi bence çok ses getirecektir.”  şeklinde samimi mesajlar vermiştir. 

“Özellikle birinin merhaba ben engelliyim demesi ne yazık ki kayda değer bulunmuyor, fakat sizin başlattığınız operasyon samimi olarak söylüyorum çok geçerlidir canlı yayın “ şeklinde belirtmiştir.

Gözünüzü kapatarak görme engeli olanbir insan olduğunuzu hayal ederek empati yapmanızı istesek hissettiğiniz duyguları ve yaşayabileceğiniz zorlukların neler olabileceğini bizimle paylaşır mısınız? 

Şafak SEZER : Sorumuza samimi ve esprili bir şekilde yaklaşan Şafak SEZER “Benim gözüm hiç açılmadı ki ne anlatabilirim, zaten benim sinema da her şeyim kapandı, 10 senedir iş yapmıyoruz.”
Özellikle bir oyuncu olarak engelli kardeşlerimize bir film tavsiyesinde bulunmak istediğini belirtmiştir. “KADIN KOKUSU” çok iyi bir film olduğunu filmin mutlaka izlenmesi gerektiğini bir engellinin her şeyi ezberleyip Ferrari kullanmasına kadar ve içindeki o güzel mesajların yer aldığı çok iyi bir film olduğunu belirtmiştir.

Coşkun ÇETİN : Görme engelli bir bireyi düşünüyorum, aslında ben onların gördüğünü düşünüyorum. Şöyle ki gözleri görmese de hissederek ve o anı yaşayarak, o sesleri duyarak onların gözlerinin açık olduğunu düşünüyorum. Kendimi o durumda düşündüğümde ise onların ne hissettiğini bilemediğim için net olarak bunu cevaplayamıyorum.

Şafak SEZER : “Dünyanın en tatlı insanlarıdır” Şöyle ki onların kalp gözleri (Epifiz Bezleri) açıktır. Onların mutlu olduğuna inanıyorum.

İlk söyleşi programımıza katıldıkları için ve farkındalık oluşturmak için bize vermiş oldukları desteklerinden dolayı başta Coşkun ÇETİN ve Şafak SEZER’e teşekkür ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili