1. Anasayfa
 2. Diğer

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme (E-Devlet, E-Okul, EBA)

Öğrenci okul numarası öğrenme, e-devlet okul numarası öğrenme, üniversite okul numarası öğrenme, okul numarası öğrenme lise, açık lise okul numarası öğrenme? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Öğrenci okul numaralarını öğrenme konusunda sizlere rehberlik etmek için buradayız. Öğrenci okul numaraları, eğitim sisteminin önemli bir parçasıdır ve genellikle öğrencilerin kimliklerini belirlemek için kullanılır. Hazırsanız, gelin başlayalım ve öğrenci okul numaralarıyla ilgili merak edilen her şeyi aydınlığa kavuşturalım!

Okul numarası nedir?

Öğrenci okul numarası, bir öğrencinin okul sistemi tarafından tanımlanan benzersiz bir kimlik numarasıdır ve öğrencinin okul kayıtlarında ve diğer öğrenci bilgilerinde kullanılır.

okul numarası öğrenme
okul numarası öğrenme

Öğrenci okul numarası öğrenme

Günümüzde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ve aynı zamanda velileri e-devlet, E-Okul ve EBA gibi platformlar aracılığıyla öğrenci okul numaralarını kolaylıkla öğrenebilme imkanına sahiptirler. Eğitim kurumu tarafından verilen benzersiz bir kimlik numarası öğrenme yöntemlerini üç ana başlık altında inceleyeceğiz.

E-devlet okul numarası öğrenme

E-Devlet platformu üzerinden öğrenci okul numarasını öğrenmek için öncelikle “www.turkiye.gov.tr” adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

kurumlar menüsünden Milli Eğitim Bakanlığı seçeneğine tıklayın. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne erişerek öğrenci numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

öğrenci bilgi sistemi
öğrenci bilgi sistemi

Öğrenci okul numaranızı sorgulamak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

Öğrenci Bilgi Sistemi

Üniversite okul numarası öğrenme

Üniversite öğrenci numarası, üniversite kazanan öğrencilerin öğrenci bilgi sistemine erişebilmeleri için gereken bir numaradır. Üniversiteye başladıysanız ve öğrenci numaranızı bilmiyorsanız üniversitenizin öğrenci bilgi sistemi sayfasına giriş yaparak üniversite öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Okul numarası öğrenme lise

E-devlet kapısı sayesinde veliler, çocuklarıyla ilgili her türlü bilgiye erişebilir ve okul numarası, lise, Açıköğretim Lisesi (AÖL) öğrenci numarası gibi bilgilere ulaşabilirler.

E-Devlet üzerinden öğrenci okul numarasını öğrenmek için T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yapmanız ve arama kısmına öğrenci bilgi sistemi yazarak öğrencilerin okul numaralarına ve diğer bilgilere kolayca erişebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

 Açık lise okul numarası öğrenme

Açık Öğretim Lisesi’nde öğrenci numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İnternet tarayıcınızı açın ve https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama adresine gidin.
 2. E-devlet sistemine giriş yapın ve karşınıza açılacak olan sayfada “Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama” seçeneğini tıklayın.
 3. Ardından, istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun. Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz gibi bilgileri girmeniz gerekebilir.
 4. Bilgileri girdikten sonra, “Sorgula” veya “Öğren” gibi bir butona tıklayın.

Sonuç sayfasında öğrenci numaranız görünecektir. Bu numarayı not alarak istediğiniz platformlarda kullanabilirsiniz. Öğrenci numarası sorgulama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ebadan okul numarası öğrenme

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) platformunda öğrenci numarasını görüntülemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İnternet tarayıcınızı açın ve https://eba.gov.tr/ adresine gidin.
 2. Ana sayfada karşınıza üç seçenek çıkacak: “Öğrenci Girişi”, “Veli Girişi” ve “Öğretmen Girişi”. Öğrenci numaranızı öğrenmek için “Öğrenci Girişi” seçeneğini tıklayın.
 3. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle sisteme giriş yapın. Eğer daha önce kayıt olmadıysanız, okulunuzdaki öğretmeniniz veya idare yetkilileri tarafından verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanabilirsiniz.
 4. Giriş yaptıktan sonra, profil veya hakkında gibi bir sekmeye gidin. Bu sekmeyi bulmak için sayfanın üst kısmında menüler arasında gezinin.
 5. Profil veya hakkında bölümünde öğrenci numaranızı görebilirsiniz. Bu numarayı not alarak gerektiğinde kullanabilirsiniz.

EBA platformunda öğretmenler ve idare de öğrenci numarasını görüntüleyebilir, bu nedenle öğretmen girişi veya idare girişi yaparak da öğrenci numaranızı bulabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
DYK Kursu Nedir? (Destekleme ve Yetiştirme Kursu)

E-okul okul numarası öğrenme 

E-Okul sisteminde öğrenci numarasını görüntüleyebilmek için öğrencilerin veya velilerin önceden sisteme giriş yapmış olmaları ve öğrenci numaralarının kayıtlı olması gerekmektedir.

Okul idaresi ve öğretmenler ise sisteme giriş yaparak öğrenci numaralarını görüntüleyebilirler. E-Okul’a giriş yaparak Profil ve Öğrenci Bilgi Sistemi bölümlerine erişerek öğrenci numarasını görebilirsiniz.

 SMS ile okul numarası öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velilere yönelik mobil bilgi hizmeti uygulaması geliştirilmiştir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörleri üzerinden sunulan bu hizmet, okul idaresi tarafından e-okula girilen bilgileri kısa mesaj olarak velilere iletmektedir.

Aylık abonelik ücreti ise 2,5 TL’dir. Veliler, çocuklarının öğrenci numaralarını SMS ile de öğrenmesi mümkündür. T.C. kimlik numarasını 8383’e göndererek istedikleri bilgilere anında erişebilirler. Abonelik iptali için ise İPTAL yazıp 8383’e mesaj göndermek yeterlidir.

Öğrenci okul numarası öğrenme konusu hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 11
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili