1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Araç Alımı, Satışı ve Miras Durumları

Engelli kişilerin en çok sorduğu soruların başında; Engelli aracı nasıl devredilir, engelli araç nasıl satılır, engelli aracı mirası bırakılır mı gibi soruların yanıtlarını inceleyelim.


5
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişilerin en çok sorduğu soruların başında Engelli aracı nasıl devredilir, engelli araç nasıl satılır, engelli aracı mirası bırakılır mı , engelliden engelsize araç satışı ve yapılması gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını inceleyelim.

Engelli Aracı Nedir?

Engelli aracı devletin engellilere ve yakınlarına sağladığı ÖTV indirimli ve kişinin engeline göre dizayn edilmiş özel tertibatlı araçlardır. Biraz daha açmak gerekirsek, sıfır bir araç alınması durumunda devlet aldığınız araca istinaden bazı vergiler uygulamaktadır. Bu vergilerden en yükseği Özel tüketim vergisi yani kısaca ÖTV’ dir. Bu vergi oranı normal araç satış fiyatına göre değişkenlik gösterir. Belirli şartları taşıyan engelliler bu indirimden faydalanarak araçlarını ÖTV Muafiyeti sağlayarak araçlarını ucuza alabilirler.

Engelli aracını ÖTV indirimi ile aldınız fakat bir süre sonra engelli aracını satmanız gereken bir durum oldu. Engelli araç sahibi vefat etti ve araç size miras kaldı bu gibi durumlarda izlenmesi gereken yol nedir.

ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi gazetede yer alan tebligata göre %40 ve %90 engelli raporu sahip kişiler iki grupta yer almaktadır. Engelli araç alım şartları ortak kısımlarını kısaca incelemek gerekirsek;

 • Aracı Sıfır olarak alınması
 • Araç sahibinin 18 yaş üstünde olması
 • Sıfır aracın 5 yıl boyunca satılmaması
 • Engelli Sağlık Raporu

aranan şartlardan bazılarıdır.

%40 Engelli Araç Alma Şartları Nelerdir?

%40 ile %89 arası engelli oranınız bulunması halinde yukarıdaki şartlara istinaden alt kısımda yer alan %40 engelli araç alım şartları yerine getirmeniz gereklidir.

 • Sıfır aracın engelli kişi üzerine yapılması
 • Engelli Raporu (Raporda özel tertibatlı araça kullanabilir) ifadesi yer almalıdır
 • Engelli aracının engelli kişiye göre dizayn edilmesi
 • %40 engelli kişide uzuv kaybı olması

şartları sağlaması gereklidir.

%90 Üzeri Engelli Araç Alma Şartları Nelerdir?

%90 ve üzeri engelli araç alım şartları daha farklıdır. %90 ve üzeri engelli bir yakınınız olması halinde sıfır araç alırken aracı kendi üzerine alabilirsiniz. Engelli yada yakını sıfır araç almak için %90 engelli araç alım şartları yerine getirmeniz gereklidir.

 • %90 ve üzeri engelli sağlık kurul raporu
 • Araç yakını tarafından alınacaksa ehliyeti
 • Vasi kararı (Mahkeme Kararı)

Hurdaya Çıkması Halinde ÖTV Ödenir mi?

Engelli aracı trafik kazası, doğal felaketler yada herhangi bir sebeple hurdaya çıkması halinde yani bir daha kullanılamaz. ÖTV muafiyeti beş yıldan yenilenen bir durum olup, beş yıldan önce aracın yukarıdaki sebepler ile hurdaya çıkması halinde kullanılan bir haktır. Araç kaza tarihi itibari ile 5 yılını doldurmaması halinde araç hasarını ÖTV’li talep etmesi mümün değildir.

Engelli Aracı Ne Zaman Satılır?

Engelli kişiler araçlarını satın aldıkları tarihten itibaren 5 yıl sonra engeli bulunmayan kişilere satışı yapması durumunda ÖTV ödemesi yapmamaktadır. Fakat alış tarihinden sonraki ilk 5 yıl içerisinde engelli olmayan bir kişiye satılırsa ÖTV muafiyeti hakkı kaybedilmiş olur ve ÖTV ödemesi yapması gereklidir.

Engelli Aracı 5 Yıl Dolmadan Satılırsa ÖTV Ödenir mi?

Engelli aracı için 5 yıl süre ÖTV indirim şartı vardır. Eğer 5 yıllık süre dolmadan engelli olmayan kişilere yada kurumlara bu araç satılırsa ÖTV ödenmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Süreç içerisinde engelliden başka bir engelliue satışı halinde aracı satın alan kişi ötv muafiyet hakkından yararlanıyorsa ÖTV ödemektedir.

Vasi Araç Satışı Yapabilir mi?

Mahkemeler tarafından vasi olarak atanmış engelli kişiler, araç alırken engelli raporu ve vasilik belgesi yeterlidir. Fakat araç satılması durumunda Sulh Hakimliklerinden araç satışı için karar çıkarılması gereklidir.

Engeli Araç Miras Durumu

Engelli araç sahibi, araç alımından sonra 5 yıl içinde vefat ederse, mirasçılar ÖTV ödemek durumundadır. ÖTV miktarı aracın ilk tescil tarihindeki değer üzerinden hesaplanmakta olup eğer 5 yıllık süre bitmişse mirasçılar ÖTV ödemezler.

Engelli Vefat Edince Araç Ne Olur?

Engelli kişilerin ÖTV indirimi hakkı kullanarak alınan aracın, kişinin vefat etmesi halinde söz konusu araç, engelli kişinin ailesine pay edilir.

Engelli Aracının Mirascıya Devri Belgeleri

Engelli kişinin vefat etmesi sonucu üzerinde bulunan aracın, mirascıya verilmesi için belgelerin eksiksiz olması gereklidir. Kısaca bu belgeleri incelersek;

 • Veraset İlamı
 • Veraset İntikal Vergisi Makbuzu
 • Mirascının Araç Sigorta Kaydı
 • Miras işlemlerinin yürütülmesi için Vekaletname
 • Trafik Müdürlüklerinden Engelli aracının devrinde sakınca olmadığına dair yazı

miras işlemlerine başlamak ve engelli aracını üzerinize almanız için belgeleri eksiksiz toplamanız önemlidir.

Engelli 5 Yıl Dolmadan Yeni ÖTV İndiriminden Yararlanamaz

Özel Tüketim Vergisi Kanunu 15. maddesi 2 numaralı fıkra a bendinde yer alan kapsamda ÖTV’siz alınan aracın, alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde ÖTV istisnasından yararlanmayan kişilere devir ve satışında ÖTV aranmaktadır. Ayrıca engelli kişi aldığı aracı 5 yıl doldurmadan satması halinde ilgili kanun 7. maddesi birinci fıkrasının 2 nolu bendi uygulamasından yararlanmaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (5)

 1. Babamın %95engelli laporu var engelli aracı alırsak maaşı keslirmi

 2. 2 Eylül 2023

  Eren bey babam 08/05/2023 de vefat etti.16/02/2023 araç alım tarihi veraset ilamı ve vergi dairesi ile ilgili olan işlemler bitti.arac için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor ruhsat değişmeden varisleri noterden ruhsata isletsem MTV odermiyim cezası olurmu üzerime aldığımda sigorta -ruhsat işlemleri -mtv olmak üzere toplam 20 bin TL gibi birşey çıkıyor

 3. 11 Ağustos 2022

  hocam kolay gelsin iyi çalışmalar
  aracım 2020 model %90 rapor ile aldım, daha 5 yıl dolmadı birtane arkadaşımda da 2020 model bi araç var o da yüzde %90 raporla aldı birebir takas yapmak istiyoruz yapabilir miyiz ?

Bir yanıt yazın