1. Ana Sayfa
 2. SGK

Silikozis Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir 2022?

Silikozis aylığı nasıl alınır, silikozis aylığı başvuru şartları nelerdir, silikozis aylığı ne kadar, silikozis aylığı sorgulaması nasıl yapılır hepsi yazımızda.


0

Silikozis hastalığı, son derece sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığa müdahele edilmemesi durumunda hastanın hayatını kaybetmesine neden olur.

Ülkemizde silikozis hastası olan kişilerin ferah ve rahat şekilde yaşamlarını sürdürmeleri, doktor kontrollerini aksatmamaları ve düzenli sağlık kontrollerine gitmeleri için her ay düzenli şekilde silikozis aylığı ödenmektedir.

Silikozis nedir?

Silikoz, serbest kristal silika içeren tozun solunmasından kaynaklanan tedavi edilemez bir akciğer hastalığıdır. Silikoz, vücudun akciğerdeki silika tozunun varlığına verdiği tepkinin sonucudur. 

Silika tozu (kuvars bazlı bir toz), akciğerlerin gaz alışverişi yeteneğini etkileyen akciğer dokusunda fibrozise (yara izi) neden olur. Sonuç olarak, ağırlıklı olarak yüksek konsantrasyonda silika tozu bulunan ortamlarda çalışanların silikosiz hastalığına yakalanma riski yüksektir.

Silikozis
Silikozis

Silikozis Aylığı 2022

Silikozis hastalığının kökeni silika isimli bir mineralin kesilmesi ile ortaya çıkan toz partikülünün solunum yolu ile vücuda girmesi sonucunda hastalığa neden olur. Hastalık genelde; kot taşlama, kumlama vb. iş kollarında çalışan kişilerde daha sıkça görülmektedir. Hiç bir belirtisi olmayan hastalık tehlikeli ve sinsidir.

Devletimiz, Silikozis hastası kişilere SGK kapsamında düzenli aylık bağlamakta ve bu aylığın ismi de silikozis aylığı olarak geçmektedir.

Silikozis aylığı nasıl alınır?

Silikozis maaşı almak için, öncelikle kişinin hastalığı taşıması ve bu hastalığı tam teşekküllü hastanelerden alacağı rapor ile kanıtlamalıdır. Sigortalı işciler silikozis aylığı başvurusu yapmak için bağlı olduğunuz il sınırları içerisinde yer alan SGK kurumlarına, Sigortasız işciler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ziyaret ederek başvuru yapabilirler.

Silikozis aylığı başvuru şartları nelerdir?

Silikozis maaşı başvurusu yapacak kişilerin, öncelikle devlet hastanelerinden hastalığını gösteren sağlık kurulu raporu almaları gereklidir. Sağlık kurul raporunda silikozis teşhisi ve silikozis oranı belirtilmelidir.

 • T.C. Kimlik Belgesi
 • Sağlık Kurulu Raporu

Silikozis aylığı ne kadar 2022?

2022 Silikozis Aylığı, hastalık oranına göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık kurulu rapor oranı ve silikosiz maaşı şu şekildedir;

Silikosiz maaşıTutar
Hafif Silikosiz Hastalığı2.650,59 TL
Orta Silikosiz Hastalığı3.029,25 TL
Ağır Silikosiz Hastalığı3.375,44 TL 
silikosiz maaşı ne kadar

  Bakan Yanık, ağır silikozis hastalarının aylığının 1.819 TL’den 2022 yılında  2.382 TL‘ye çıktığını açıkladı. Silikozis aylığı ödemeleri aylık olarak yapılır ve kişilerin PTT hesaplarına yatırılır. Silikozis hastası kişinin vefat etmesi durumunda eşin dul kalması durumunda; %50’si, eğer çocuk olmaması durumunda %75’i aylık olarak bağlanmaktadır.

Silikozis aylığı ne zaman yatar?

Silikozis ödemeleri, başvurusu kabul edilen ve değerlendirme sürecinden çıkan kişilere ortalama bir ay sonunda, ilk aylıkları Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmakta ve sonraki silikozis aylıkları PTT aracılığı ile kişilere her ay düzenli ödenmektedir.

Hangi meslekler silikosiz için daha yüksek risk altındadır?

Silikosizli çoğu insan, hastalıklarını işyerinde silika tozuna maruz kalmaya kadar takip edebilir. Silikosiz kişilerin aşağıdaki başlıca belirtilen çalışma sektörlerinden çalışması uygun değildir;

 • Maden Endüstrileri
 • Kumlama veya Aşındırıcı Kumlama
 • Dökümhaneler
 • Granit ve Taş Kesim
 • İnşaat (özellikle köprü, otoyol ve tüneller)
 • duvar işi
 • Beton Kaplama
 • Alçıpan Kaplama
 • Tersaneler veya demiryolu çalışanları
 • Kum ve Çakıl Eleme
 • Kaya Kırma (yol tabanı için)

Silikozis aylığı sorgulaması nasıl yapılır?

Silikozis maaşı sorgulaması, iki farklı yöntem ile yapılır. Başvuruları kabul edilen hastalar SGK İnternet sitesi aracılığı yada e-devlet üzerinden gerekli sorgulama işlemini yapabilirler. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için lütfen TIKLAYINIZ

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap