İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SGK

65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir 2022?

65 yaş aylığı nasıl alınır, yaşlılık maaşı nereye yatar, 65 yaş aylığı alma şartları nelerdir, 65 yaş aylığı ne kadar, 65 yaş aylığı neden kesilir, 65 yaş aylığı sorgulaması nasıl yapılır ve tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.


+ - 0

65 yaş aylığı diğer ismi ile yaşlılık maaşı, 65 yaş üstü ve sosyal güvencesi olmayan bireylere devlet tarafından sağlanan sosyal yardım türüdür. 65 yaş aylığı nasıl alınır, yaşlılık maaşı nereye yatar, 65 yaş aylığı alma şartları nelerdir ve tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı nedir ?

65 yaş ve üzeri olup, herhangi bir güvencesi ve geliri olmayan kişilere devlet tarafından verilen aylık ödenek türüne yaşlılık maaşı denir. 65 yaş aylığı, 2002 yılından itibaren 65 yaş ve üstü kişilere verilen maddi destek vermek amacıyla verilen maaş türüdür. Diğer isimleri yaşlılık maaşı, 65 yaş maaşı olarak da bilinir.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı şartları nelerdir ?

Yaşlılık maaşı şartları, 65 yaşın üstünde olan kişilerin sosyal güvencesi olmaması ve herhangi bi gelire sahip durumda değil ise yaşlılık maaşına başvurabilir, Bu şartları kısaca incelemek gerekirsek;

 • 65 yaş ve üstü olmak
 • Nafaka sorumlusu olmamak
 • 2828 kanun kapsamında herhangi bir harçlık almamak
 • SGK ve Bağkur kaydı bulunmamak
 • İsteğe bağlı prim ödememek
 • Herhangi bir geliri bulunmamak

bu şartların sağlanması durumunda yaşlılık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

65 yaş aylığı ne kadar 2022?

Devletimiz tarafından muhtaç kişilere bir çok ayni ve maddi yardımlar sunulmaktadır. Yaşlılık aylığı, her yıl belirli oranlarda zamlanmaktadır. 65 yaş aylığı zammı, Asgari geçim komisyonu tarafından belirlenmekte olup, ihtiyaç sahibi kişilerin hayat koşullarına daha iyi dayanmalarını sağlar. Geçtiğimiz dönemlerde yaşlılık aylıklar üç aylık periyotlarda ödenirken, şu anki dönemde aylık ödeme şeklinde verilemktedir.. 65 yaş maaşı yüksek bir rakam olmasa da kişiler için önemli bir gelirdir.

DönemTutar
2020/1.Dönem671,5 TL
2020/2. Dönem711,5 TL
2021/1.Dönem763,67 TL
2021/2.Dönem828,21 TL
2022/1.Dönem1084,54 TL

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı nereye yatar?

65 yaş maaşı, aylık ödenek şeklinde PTT şubelerine yatırılmaktadır. Yaşlılık maaşınızı alırken sıra beklemek istemiyorsanız PTT Karta başvururak, kart ile maaşınızı PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı kredi çekebilir mi?

Yaşlılık aylığı alan bir kişi kredi çekemez. 65 yaş aylığı aslında bir maaş değil sosyal yardım türüdür. Şartları taşımamanız durumunda maaşınız kesilebilir.

Emekli maaşı alan yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı alabilir mi?

Emekli maaşı alan kişi 65 yaş aylığından faydalanamaz. Eşiniz emekli maaşı almaya hak sahibi ise yine yaşlılık aylığı alamazsınız. Hanede emekli bir kişi bulunması durumunda kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır.

Bakım parası alan yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı alabilir mi?

Bakım parası alan kişi yaşlılık aylığı alamaz. Kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmesinden dolayı bakım parası alan kişi yaşlılık aylığından faydalanamaz.

Yaşlılık maaşı, 65 Yaş aylığı başvuru süreci

Yaşlılık aylığı başvurusu, gerekli şartları sağlamanız durumunda 65 yaş aylığı için başvuruda bulunmanız gereklidir. Başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yapılmaktadır. Başvuru yapılırken sizden istenen tek şey T.C. kimlik kartınız ve yaşlılık maaşı başvuru formu‘nu doldurmanız yeterlidir.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı neden kesilir?

Yaşlılık maaşı kesilme durumları nadirde olsa değişen durumlara göre kesilmeler yaşanmaktadır. Bu duruma sebebiyet veren durumlar kişilerin gelir değişikliğinden kaynaklanır. Yaşlılık aylığı kesilme nedenleri şu şekildedir;

 • Kişinin vefat etmesi
 • Engelli maaşı almaması
 • 10 ay süresince maaşını çekmemesi
 • Gelir düzeyinde yaşanan artış
 • SSK kaydınının bulunması

durumlarında kişinin 65 yaş maaşı kesilirve herhangi bir şekilde maaşını alamaz. Maaşınızın kesilmemesi için bu noktalara dikkat edilmesi gereklidir.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı sorgulaması nasıl yapılır?

Yaşlılık maaşı sorgulaması, e-devlet kapısı üzerinden, telefon ile sorgulama ve SYDV ziyareti ile beraber üç şekilde yapılmaktadır. E-devlet yaşlılık maaşı sorgulaması bağlantısına tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yaşlılık aylığı telefon ile sorgulama işlemi ALO 144 veya ALO 170 sosyal destek hattı üzerinden yapılır. Bir diğer seçenek ise bağlı olduğunuz il / ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarını ziyaret ederek yaşlılık aylğınızı sorgulayabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı, 65 yaş aylığı hangi aylarda alınır?

65 yaş aylığı, engelli aylığı ödemeleri şu şekilde yapılır.

 • Kişinin doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ise ayın 5. günü
 • Kişinin doğum yılının son rakamı 1 ve 6 ise ayın 6. günü
 • Kişinin doğum yılının son rakamı 2 ve 7 ise ayın 7. günü
 • Kişinin doğum yılının son rakamı 3 ve 8 ise ayın 8. günü
 • Kişinin doğum yılının son rakamı 4 ve 9 ise ayın 9. günü

ödemeleri aylık olarak hesaplarına yatırılmaktadır. Yatırılan ödemeleri PTT şubelerini ziyaret ederek çekebilirsiniz.

PTT yaşlılık maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

T.C. kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine gidip herhangi bir yetkiliden yaşlılık maaşı sorgulaması talebinde bulunabilirsiniz. Eğer PTT şubesine gidemezseniz PTT’nin web sitesi adresi olan https://www.ptt.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz ve buradaki adımları takip ederek yaşlılık maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Bu yolla uğraşmak istemezseniz bulunduğunuz il ya da ilçedeki PTT şubelerini telefonla arayarak yaşlılık maaşı sorgulama işlemi yapabilir ve yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap