1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Nasıl Yapılır?

Engelli askerlik işlemleri, kanunlar gereği bazı engelli vatandaşları muaf tutmaktadır. Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Olma İşlemleri Nasıl, Engelli Askerlik Muafiyet Raporları Nereye Götürülür sizler için araştırdık.


4
Whatsapp Kanalı - Masaüstü


Engelli askerlik işlemleri, kanunlar gereği bazı engelli vatandaşları muaf tutmaktadır. Buna göre birçok değişken burada yer alsa da pek çok engelli vatandaş, askerlikten muaf tutulur. Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapma zorunluluğuna sahiptir. Ancak askerlik durumları bazı şartlarda ortadan kalkabilmektedir. Özellikle engelli vatandaşlar için oldukça önemli olan askerlik muafiyeti durumları, genellikle kişilerin sahip olduğu engel oranı ile alakalıdır. Askerlik yapma zorunluluğunu devre dışı bırakabilecek olan yüksek engellilik durumları ile engelli vatandaşların askerlik yapma yükümlülükleri ortadan kalkar. 

Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Olma İşlemleri Nasıldır?

Engelli askerlik işlemleri için öncelikle gereken şey kişilerin belirli şartları sağlıyor olmasıdır. Eğer kişiler devlet tarafından belirlenmiş olan engelli yüzdesi sınırının üstünde kalıyor ise askerlik muaf işlemleri için başvuruda bulunabilir. Buna göre engelli askerlik işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Engelli askerlik muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle kişilerin e-devlet sisteminde yer alan Asal Yoklama sayfasına giriş yapmaları gerekir. Bunun için bu kişilerde mutlaka e-devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. Kişilerin e-devlet şifreleri yoksa PTT üzerinden rahatlıkla edinilebilir ve ücreti 2 TL’dir. E-devlet şifresi bulunan kişiler asal yoklama sayfası üzerinde yer alan formları doldururlar. 
 • E-devlet sistemi üzerinde yer alan asal yoklama sayfasındaki formları dolduran kişiler, bağlı bulundukları aile hekimlerine giderek burada askerlik için muayene olmak zorundadırlar. Aile hekimlerinin boy, kilo ve kan alımından sonra alınan sonuçlar, devlet hastanelerine iletilmektedir.
 • Yapılan muayene sonucunda verilen sevk raporları ile sizin de devlet hastanesine gitmeniz gerekmektedir. Ancak burada önemli olan durum, aile hekiminizin mevcut engelinizle ilgili devlet hastanesindeki doktorlara sevk yazmaları gerektiğidir. 
 • Devlet hastanesinde kişiler sağlık kurumu veznesine askerlik için engelli raporu almak istediklerini beyan etmek zorundadırlar.
 • Yapılan beyan sonucunda buradan sizlere bir rapor verilecek olup bu raporu ilgili doktorlara göstermeniz istenecektir. 
 • Yapılan incelemeler sonucunda burada bulunan doktorlar TSK sağlık yönetmeliği gerekçelerince sizlerin askerlik yapıp yapamayacağınıza karar vermektedirler.
 • Daha sonra yapılan tüm işlemler tamamlanıp yine aynı vezne üzerinden evrakların teslimi gerçekleştirilir. 
 • Sonrasında vezne tarafından sizlere bir heyet günü verilir ve askerlikten muaf durumunun karar verilmesi için sağlık heyetinin toplanması yapılıyor.
 • Heyet sonrasında alınan karar eğer askerliğe elverişli değil ise kişiler engelli askerlik muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

Yukarıda verilen tüm işlemler askerlikten muaf olmak isteyen engelli vatandaşların sırasıyla yapmaları gereken işlemlerdir. Tüm bu işlemlerin ardından kişiler askerlikten muaf olabilirler.

image 10

Engelli Askerlik Muafiyet Raporları Nereye Götürülür?

Engelli askerlik muafiyet raporlarının teslim edilmesi gereken yerler, askerlik şubelerdir. Bizzat olarak teslim edilen bu raporlardan sonra TSK sistemi üzerinde askerlikten muaf olarak sisteme geçiyor ve askerlik yükümlülüğünüz ortadan kalkıyor.

Engelli Askerlik İşlemleri İçin Engelli Raporları Geçerli Olur Mu?

Engelli askerlik işlemleri için engelli raporlarının geçerliliği maalesef bulunmamaktadır. Bunun için kişilerin tekrardan hastaneye giderek sağlık heyeti tarafından kontrolden geçmeniz ve askerlik yapamaz hükmünün verilmesi gerekmektedir. Çürük raporu olarak da bilinen bu raporların alınması için yeniden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Engelli Askerlik İşlemleri İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Engelli askerlik işlemleri için kişilerin eksiksiz olarak hazırlamaları gereken belgeler şunlardır;
 • Sınıflandırma esas bilgi formu,
 • Askeri yükümlülere yoklamalarda uygulanacak olan sağlık durumu bilgi formu,
 • Fotoğraflı yoklama belgesi (üzeri soğuk damgalı ve geniş şeffaf bantla yapıştırılmış,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Sağlık raporu,

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 5
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (4)

 1. Lütfen cevaplarsınız çok sevinirim. Kanser hastasıydım. 1.5 yıldır remisyondayım. 1 yıl öncede askerlikten muaf tutuldum.
  5 yıllık yüzde 76 engelli raporumda var. Bugün ehliyetimi almak istedim,
  ehliyet içinde sağlık raporu almam lazımdı ama sistem bir türlü sağlık raporunu vermedi. Kişinin engelli raporu var, İbaresi diye çıktı.
  sağlık ocağı beni raporu veren doktora yönlendirdi. Sorum şu; engelli raporunu artık tamamen iptal etmek istiyorum. Ki öyle olması daha kolay dedi sağlık ocağı. Engelli raporumu iptal edersem tekrar Askerliğe çağırırlarmı. Cevaplarsınız çok sevinirim. Teşekkürler.

 2. 4 Temmuz 2023

  Askerlikten muaf belgesi almak aynı zamanda devlet nezdinde engelli olarak tanınmak mıdır? Yani bir yüzde ile engellilik oranı tespit ediliyor ve dolayısıyla engelli mi sayılıyorsunuz? Bu muafiyet belgesi alındığı halde terhis belgesinin haricinde başka biryerde de engelli yüzdesi yazar mı?

Bir yanıt yazın