İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Nasıl Yapılır?

Engelli askerlik işlemleri, kanunlar gereği bazı engelli vatandaşları muaf tutmaktadır. Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Olma İşlemleri Nasıl, Engelli Askerlik Muafiyet Raporları Nereye Götürülür sizler için araştırdık.


0


Engelli askerlik işlemleri, kanunlar gereği bazı engelli vatandaşları muaf tutmaktadır. Buna göre birçok değişken burada yer alsa da pek çok engelli vatandaş, askerlikten muaf tutulur. Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapma zorunluluğuna sahiptir. Ancak askerlik durumları bazı şartlarda ortadan kalkabilmektedir. Özellikle engelli vatandaşlar için oldukça önemli olan askerlik muafiyeti durumları, genellikle kişilerin sahip olduğu engel oranı ile alakalıdır. Askerlik yapma zorunluluğunu devre dışı bırakabilecek olan yüksek engellilik durumları ile engelli vatandaşların askerlik yapma yükümlülükleri ortadan kalkar. 

Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Olma İşlemleri Nasıldır?

Engelli askerlik işlemleri için öncelikle gereken şey kişilerin belirli şartları sağlıyor olmasıdır. Eğer kişiler devlet tarafından belirlenmiş olan engelli yüzdesi sınırının üstünde kalıyor ise askerlik muaf işlemleri için başvuruda bulunabilir. Buna göre engelli askerlik işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Engelli askerlik muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle kişilerin e-devlet sisteminde yer alan Asal Yoklama sayfasına giriş yapmaları gerekir. Bunun için bu kişilerde mutlaka e-devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. Kişilerin e-devlet şifreleri yoksa PTT üzerinden rahatlıkla edinilebilir ve ücreti 2 TL’dir. E-devlet şifresi bulunan kişiler asal yoklama sayfası üzerinde yer alan formları doldururlar. 
 • E-devlet sistemi üzerinde yer alan asal yoklama sayfasındaki formları dolduran kişiler, bağlı bulundukları aile hekimlerine giderek burada askerlik için muayene olmak zorundadırlar. Aile hekimlerinin boy, kilo ve kan alımından sonra alınan sonuçlar, devlet hastanelerine iletilmektedir.
 • Yapılan muayene sonucunda verilen sevk raporları ile sizin de devlet hastanesine gitmeniz gerekmektedir. Ancak burada önemli olan durum, aile hekiminizin mevcut engelinizle ilgili devlet hastanesindeki doktorlara sevk yazmaları gerektiğidir. 
 • Devlet hastanesinde kişiler sağlık kurumu veznesine askerlik için engelli raporu almak istediklerini beyan etmek zorundadırlar.
 • Yapılan beyan sonucunda buradan sizlere bir rapor verilecek olup bu raporu ilgili doktorlara göstermeniz istenecektir. 
 • Yapılan incelemeler sonucunda burada bulunan doktorlar TSK sağlık yönetmeliği gerekçelerince sizlerin askerlik yapıp yapamayacağınıza karar vermektedirler.
 • Daha sonra yapılan tüm işlemler tamamlanıp yine aynı vezne üzerinden evrakların teslimi gerçekleştirilir. 
 • Sonrasında vezne tarafından sizlere bir heyet günü verilir ve askerlikten muaf durumunun karar verilmesi için sağlık heyetinin toplanması yapılıyor.
 • Heyet sonrasında alınan karar eğer askerliğe elverişli değil ise kişiler engelli askerlik muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

Yukarıda verilen tüm işlemler askerlikten muaf olmak isteyen engelli vatandaşların sırasıyla yapmaları gereken işlemlerdir. Tüm bu işlemlerin ardından kişiler askerlikten muaf olabilirler.

Engelli Askerlik Muafiyet Raporları Nereye Götürülür?

Engelli askerlik muafiyet raporlarının teslim edilmesi gereken yerler, askerlik şubelerdir. Bizzat olarak teslim edilen bu raporlardan sonra TSK sistemi üzerinde askerlikten muaf olarak sisteme geçiyor ve askerlik yükümlülüğünüz ortadan kalkıyor.

Engelli Askerlik İşlemleri İçin Engelli Raporları Geçerli Olur Mu?

Engelli askerlik işlemleri için engelli raporlarının geçerliliği maalesef bulunmamaktadır. Bunun için kişilerin tekrardan hastaneye giderek sağlık heyeti tarafından kontrolden geçmeniz ve askerlik yapamaz hükmünün verilmesi gerekmektedir. Çürük raporu olarak da bilinen bu raporların alınması için yeniden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Engelli Askerlik İşlemleri İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Engelli askerlik işlemleri için kişilerin eksiksiz olarak hazırlamaları gereken belgeler şunlardır;
 • Sınıflandırma esas bilgi formu,
 • Askeri yükümlülere yoklamalarda uygulanacak olan sağlık durumu bilgi formu,
 • Fotoğraflı yoklama belgesi (üzeri soğuk damgalı ve geniş şeffaf bantla yapıştırılmış,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Sağlık raporu,

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap