1. Anasayfa
 2. Diğer

Anaokul Desteği Nedir, Ne Zaman ve Kimlere Verilir?

Anaokul desteği nedir, anaokul desteği kimlere verilir, anaokul desteği başvurusu nasıl yapılır, anaokul desteği yardımı ne kadar tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık tarafından yapılan açıklamay göre, ilk kez uygulamaya geçilecek Anaokulu / Anasınıfı desteği, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını kapsamaktadır. Anaokul desteği nedir, anaokul desteği kimlere verilir, anaokul desteği başvurusu nasıl yapılır, anaokul desteği ödemeleri ne zaman, anaokul desteği yardımı ne kadar tüm detayları ile yazımızın devamında.

Genel olarak çocuklarınızın öğrenme becerilerinde büyümeye ve gelişmeye devam ederken, erken çocukluk eğitimi, bir çocuğun öğrenme modelini desteklemek için oldukça önemlidir.

Anaokul desteği nedir?

Anaokulu, okul öncesi ve birinci sınıf arasında çocukların daha yüksek eğitim seviyelerine hazırlanmalarına olanak tanıyan bir geçiş zamanıdır. İhtiyaç sahibi ailelerin anaokulu/anasınıfına katılmasını sağlamak için, ihtiyaç sahibi hanelerdeki 1 milyon çocuğa anaokul desteği verileceğini belirtti.

Anaokul desteği kimlere verilir?

Sosyal yardım programlarına kayıtlı olan kişilerin 3 ile 5 yaş arasında bulunan çocukları bu destekten faydalanacaktır. Sosyal yardım kapsamında ihtiyaç sahibi kişiler geliri olmayan, muhtaçlık sınırı altında kalan ve dar gelirli kişilerdir.

Anaokul desteği başvurusu nasıl yapılır?

Anaokul desteği başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılacak ve başvuru tarihleri ilerleyen zamanda açıklanacaktır.

Anaokul desteği ödemeleri ne zaman?

Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre, Anaokul desteği ödemeleri 2022 yılı Ağustos ayı itibari ile ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına yatırılacaktır.

Anaokul desteği yardımı ne kadar?

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bağlı anaokul/anasınıf kayıt edilmesi durumunda ödenecek giderler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlık kapsamında karşılanacaktır. Anaokul desteği yardımı şu an için rakam olarak açıklanmamıştır. Destek paketinin detayları açıklandıkça yazımız güncellenecektir.

Anaokulunun temel faydaları nelerdir?

Anaokulu, bir ömür boyu süren faydalar sunar ve gelecekte yüksek başarı potansiyeli yaratır. Çocuğunuzun sağlıklı beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olur, güvenli bir ortamda sosyalleşmeyi teşvik eder ve onları hem çeşitliliğe hem de farklılıkların değerine maruz bırakır. Bu erken eğitimle, çocuğunuzun yaşına özel olarak hedeflenen uygun araçlar ve teknoloji, genel öğrenmesini ve kalıcılığını artıracaktır.

Erken çocukluk eğitimi, bir ömür boyu süren faydalar sağlar ve gelecekte yüksek başarı potansiyeli yaratır. Aşağıda anaokulu ve erken çocukluk eğitimi programlarının çocuğunuza nasıl faydalarından bazıları şu şekildedir;

 • Beyin gelişimini destekler,
 • Gelecekteki başarıya hazırlar,
 • Bütünsel gelişimi teşvik eder,
 • Teknolojiyi kullanarak öğrenmeyi geliştirir,
 • Güvenli bir ortamda sosyalleşir,
 • İnsanlara, eşyalara ve çevreye saygıyı öğretir,

Anaokulu programları zihinsel, fiziksel ve sosyal faydalara ek olarak sağlık yararları da sağlar. Anaokulu merkezlerinden kaliteli bakım almak hem öğrenme hem de gelişim üzerinde olumlu bir etki yaratır.

Yazı Kaynakları
Yeni Anaokulu/Anasınıfı Desteği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili