1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

Malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emekli maaşı ne kadar, malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır, malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


2

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusu birçok kullanıcı tarafından araştırılmaktadır. Sosyal devlet anlayışı olarak ülkemizde de çalışma hayatı ve emeklilik konularında engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmakta, engellilerin sağlıklı insanlara göre daha kısa sürede ve avantajlı şartlarda emekli olmaları sağlanmaktadır.

Bu durumlardan bir tanesi de malulen emekliliktir.  Erken emeklilik türleri arasında en kısa sürede ve en az primle emekli olunan seçenektir.

Malulen emeklilik nedir?

İlk sigorta başlangıç tarihinden önce sağlıklı olan, ya da engelli olduğu halde rahatsızlığı malul derecede olmayan, ancak çalışma süreci içerisinde malûl duruma düşen engelliler, sigorta süresi ve yıl şartlarını karşılamak şartıyla malulen emekli olmaktadır.

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emekli olmanın ilk şartı; ilk sigorta başlangıç tarihinde engelli olmamak, ya da engelli olsa bile, malül derecede olmamak, maluliyetin çalışma süresi içerisinde oluşmuş olmasıdır. Yani bir çalışanın sigorta başlangıç tarihinde %40 -45 gibi bir oranda engelli olması malulen emekliliğine engel değildir. Şayet bu  şahsın rahatsızlığı çalışma süreci içerisinde ilerlemiş, oranı yükselmiş ve malül duruma gelmişse malulen emekliliği mümkündür.

Malulen emeklilik konusunun diğer şartları ise, 10 yıl sigorta süresi ve 1800 prim gün sayısıdır. Ancak başkasının sürekli bakımına muhtaçlık durumunda 10 yıl şartı aranmaz, 1800 gün prim ödemesi gerçekleştiğinde malulen emekli olabilir.  Ayrıca yeterli oranın alandı rahatsızlıklar, maluliyet cetveli hastalıklar listesinde mevcut olmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Kamu görevlileri kapsamındaki 4C sigortalıları için vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar da malul sayılır.

Çalışan, doğuştan ya da ilk sigorta başlangıç tarihinden önce malül durumda ise, malulen emeklilik mümkün olmaz. Bu durumda biraz daha fazla sigorta süresi ve prim gün sayısı ile erken emeklilik diğer bir seçenektir.

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar
Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar

2022 malulen emekli maaşı ne kadar?

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabını vermek gerekirsek;

2022 yılı itibari ile en düşük emekli maaşları 3.500 TL olması ile beraber en düşük malulen emekli maaşları da 3.500 TL olarak güncellenmiştir.

1800 günle malulen emekli maaşı ne kadar?

KurumEn Düşük
SSK3.500 TL
Bağkur3.500 TL
Emekli Sandığı4.000 TL – 4.600 TL
malulen emekli maaşı ne kadar

Malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Maluliyet tespiti için sigortalı veya sigortalı işveren, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurmalıdır. Yazılı başvurunun sonrasında yetkili kurum, yetkili sağlık kurullarına sevk edecektir. Bu sağlık kurullarınca düzenlenen raporun incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu, sigortalının maluliyet şartları taşıyıp taşımadığına karar vermektedir.

Sigortalıların bireysel başvuru ile aldıkları engelli sağlık kurulu raporları ya da maluliyet tespit raporları gibi belgeler malulen emeklilik için geçerli değildir. Malulen emeklilikte kurum sevki şarttır. 

Sigortalı kurum tarafından maluliyet tespiti için yetkili bir hastaneye sevk edilir. Rapor hastane tarafından kuruma gönderilir ve kurum sağlık kurulu tarafından değerlendirilir. Sigortalı kişinin malul olması için, meslekte kazanma gücü veya çalışma gücünün en az “% 60” ’ını kaybetmesi Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gereklidir.

Malulen emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır?

Malulen emeklilik başvuru sorgulaması için özel bir sorgulama ekranı olmamakla birlikte, diğer sosyal güvenlik işlemlerine ait evraklar gibi Sosyal güvenlik kurumu DYS evrak takibi sayfasından sorgulanabilir.

SGK DYS Evrak Takip Ekranı

Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar?

Malulen emekliliğin kapsadığı hastalıklar listesi alt kısımda yer almaktadır;

 • Bunama (Demans)
 • Parkinson Hastalığı
 • Kanser
 • Şizofreni
 • MS Hastalığı
 • Serebral Palsi
 • Anemi
 • Kol, bacak kayıpları
 • Görme Azlığı
 • Bipolar Bozukluk
 • Behçet Hastalığı
 • Kalp Nakli
 • Zihinsel Problemler
 • Akciğer Nakli
 • Böbrek Nakli
 • Kalp Yetmezliği
 • Karaciğer Nakli
 • Verem
 • Gastrointestinal Kanamalar
 • AIDS
 • Solunum Sistemi Hastalıkları

Malulen emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Malulen emeklilik maaşında da diğer emekli maaşlarında olduğu gibi en önemli belirleyici unsur, prim esas kazanç tutarıdır. Bu tutar, yani üzerinden sigorta primi kesilen brüt ücret ne kadar yüksek olursa tüm emekli maaşları gibi malulen emekli maaşı da o kadar yüksek olur.

Malûl durumdaki engellilere her ne kadar 1800 gün prim ile emekli maaşı bağlanıyor olsa da bağlanacak maaşın prim gün sayısı ile orantılı olarak çok düşük olmasının önüne geçen yasal düzenlemeler bulunmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun ilgili maddesi ile malulen emekli maaşları aylık bağlama oranı yönünden normal maaşlara karşı korunmuştur.

Malulen emeklilik için hangi kurumlardan rapor alınabilir?

Malulen emeklilik sürecinde rapor alınabilecek kurumlar şu şekiledir;

 • Eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite Tıp fakülte hastaneleri

bu kurumlardan malulen emeklilik için rapor alınmaktadır.

Malulen emekli maaşı ne kadar konumuzla ilgili düşüncelerinizi, sorularınızı ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 5 gün önce

  01.06.1998 sigorta baslangicim1991 de askerlik yaptim askerligi odersem sigorta baslangic tarihim degisirmi

Bir cevap yazın