1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?

Malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emekli maaşı ne kadar, malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır, malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


148
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusu birçok kullanıcı tarafından araştırılmaktadır. Sosyal devlet anlayışı olarak ülkemizde de çalışma hayatı ve emeklilik konularında engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmakta, engellilerin sağlıklı insanlara göre daha kısa sürede ve avantajlı şartlarda emekli olmaları sağlanmaktadır.

Bu durumlardan bir tanesi de malulen emekliliktir.  Erken emeklilik türleri arasında en kısa sürede ve en az primle emekli olunan seçenektir.

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emekli olmanın ilk şartı; ilk sigorta başlangıç tarihinde engelli olmamak, ya da engelli olsa bile, malül derecede olmamak, maluliyetin çalışma süresi içerisinde oluşmuş olmasıdır. Yani bir çalışanın sigorta başlangıç tarihinde %40 -45 gibi bir oranda engelli olması malulen emekliliğine engel değildir. Şayet bu  şahsın rahatsızlığı çalışma süreci içerisinde ilerlemiş, oranı yükselmiş ve malül duruma gelmişse malulen emekliliği mümkündür.

Malulen emeklilik konusunun diğer şartları ise, 10 yıl sigorta süresi ve 1800 prim gün sayısıdır. Ancak başkasının sürekli bakımına muhtaçlık durumunda 10 yıl şartı aranmaz, 1800 gün prim ödemesi gerçekleştiğinde malulen emekli olabilir.  Ayrıca yeterli oranın alandı rahatsızlıklar, maluliyet cetveli hastalıklar listesinde mevcut olmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Kamu görevlileri kapsamındaki 4C sigortalıları için vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar da malul sayılır.

Çalışan, doğuştan ya da ilk sigorta başlangıç tarihinden önce malul durumda ise, malulen emeklilik mümkün olmaz. Bu durumda biraz daha fazla sigorta süresi ve prim gün sayısı ile erken emeklilik diğer bir seçenektir.

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar
Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar

2023 malulen emekli maaşı ne kadar?

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabını vermek gerekirsek;

2023 yılı itibari ile en düşük emekli maaşları 7.500 TL olmasına rağmen malulen emekli maaşı kişiden kişiye değişmekte ve prim ödemelerine göre hesaplanması neticesinde en düşük emekli maaşı tabanından daha düşük olmaktadır.

1800 günle malulen emekli maaşı ne kadar?

ÖNEMLİ – Malulen emeklilikte alınan maaş, normal emekli olacağınızda alacağınız maaştan düşük olur.

KurumEn Düşük (Emekli Maaşı) Tabanı
SSK7.500 TL
Bağkur7.500 TL
Emekli Sandığı7.000 TL – 8.500 TL
malulen emekli maaşı ne kadar

Malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Maluliyet tespiti için sigortalı veya sigortalı işveren, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurmalıdır. Yazılı başvurunun sonrasında yetkili kurum, yetkili sağlık kurullarına sevk edecektir. Bu sağlık kurullarınca düzenlenen raporun incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu, sigortalının maluliyet şartları taşıyıp taşımadığına karar vermektedir.

Sigortalıların bireysel başvuru ile aldıkları engelli sağlık kurulu raporları ya da maluliyet tespit raporları gibi belgeler malulen emeklilik için geçerli değildir. Malulen emeklilikte kurum sevki şarttır. 

Sigortalı kurum tarafından maluliyet tespiti için yetkili bir hastaneye sevk edilir. Rapor hastane tarafından kuruma gönderilir ve kurum sağlık kurulu tarafından değerlendirilir. Sigortalı kişinin malul olması için, meslekte kazanma gücü veya çalışma gücünün en az “% 60″ını kaybetmesi Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gereklidir.

Malulen emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır?

Malulen emeklilik başvuru sorgulaması için özel bir sorgulama ekranı olmamakla birlikte, diğer sosyal güvenlik işlemlerine ait evraklar gibi Sosyal güvenlik kurumu DYS evrak takibi sayfasından sorgulanabilir.

SGK DYS Evrak Takip Ekranı

Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar?

Malulen emekliliğin kapsadığı hastalıklar listesi alt kısımda yer almaktadır;

 • Kanser ve Tümörler
 • Parkinson Hastalığı
 • Kalp Nakli
 • Böbrek Nakli
 • Bunama (Demans)
 • Şizofreni
 • Gastrointestinal Kanamalar
 • Zihinsel Problemler
 • Solunum Sistemi Hastalıkları
 • Serebral Palsi
 • Kol, bacak kayıpları
 • Akciğer Nakli
 • AIDS
 • Kanser
 • Bipolar Bozukluk
 • Karaciğer Nakli
 • MS Hastalığı
 • Behçet Hastalığı
 • Kalp Yetmezliği
 • Anemi
 • Görme Azlığı
 • Verem

28 Eylül 2021 tarihli 31612 sayılı Maluliyet ve çalışma gücü kaybı tespiti işlemleri yönetmeliğine göre değerlendirme yapılır.

Malulen emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Malulen emeklilik maaşında da diğer emekli maaşlarında olduğu gibi en önemli belirleyici unsur, prim esas kazanç tutarıdır. Bu tutar, yani üzerinden sigorta primi kesilen brüt ücret ne kadar yüksek olursa tüm emekli maaşları gibi malulen emekli maaşı da o kadar yüksek olur.

Malûl durumdaki engellilere her ne kadar 1800 gün prim ile emekli maaşı bağlanıyor olsa da bağlanacak maaşın prim gün sayısı ile orantılı olarak çok düşük olmasının önüne geçen yasal düzenlemeler bulunmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun ilgili maddesi ile malulen emekli maaşları aylık bağlama oranı yönünden normal maaşlara karşı korunmuştur.

Malulen emeklilik için hangi kurumlardan rapor alınabilir?

Malulen emeklilik sürecinde rapor alınabilecek kurumlar şu şekildedir;

 • Eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite Tıp fakülte hastaneleri

bu kurumlardan malulen emeklilik için rapor alınmaktadır.

Malulen emekli maaşı ne kadar konumuzla ilgili düşüncelerinizi, sorularınızı ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 193
  be_endim
  Beğendim
 • 26
  g_zel
  Güzel
 • 27
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 18
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 24
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 21
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (148)

 1. Merhaba hocam.. yazınızı bir solukta okudum.. Surekli merak ettiğim ama cvp karını bulamadığım bir cok konuda bilgi vermesiniz öncelikle teşekkürler.

  Benim goerimde 2 sene once belli oldu Sarı nokta (Makula dejenerasyonu) hastalığı çıktı genetik bir rahatsızlık gkrme olayında ciddi derecede azalmalar var mesela hespa makinesinde islem yaoarken 4 rakamını 9 8 rakamını 0 gibi yada insan suluetlerini sevmekte yüzlerini zoaniyorum bilindik tıpta bir tedavisi yok prof. Uzman doc. Lere gittim malesef kontroller disinda yapabilecekleri bir şey olmadığını soyliyorlar.. ben rapor istiyorum dağa gencsin diyerek onuda vermek istemiyorlar hastalik cok daha ilerleyecek doyorlar is bulamiyorum suanki isimde zorda ne yapmalıyim gorme orani %70 civarı

  Sigorta surem 16yil 9 ay
  Prim gun sayisi 3896
  Yas 34 ne yapmam gerekiyor
  Aktif olarak valismaktayim ama gunluk hayatimi cok zorluyor

 2. 1 Ağustos 2023

  %64 engelli raporum var. 19.11.1999 ssk girişim 489 gün sigortam 29.04.2011 tarihinden itibaren memuriyet (şu an 4440 gün) emekli sandığı pirimim var
  Ne zaman emekli olurum? Kaç yıl çalışmalıyım? Şu an malulen emekli olursan maaşım ne kadar olur?
  Bilgi verir misiniz? Teşekkürler…

  • Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim şartı ve çalışma gücü en az %60 (tek hastalık) oranı aranır. Görünen şartlarınıza göre engelli memur emeklilik şartları konumunuzu incelemek için tıklayınız. (01 Ekim 2008 Öncesi – %60 ve üzeri 15 Yıl – 3600 gün)

 3. 30 Temmuz 2023

  7 ay önce iş kazası geçirdim sol bacağım bilegin üstünden koptu geri dikildi bacağım 3 4 cm kısaldi kemik kaybı oldu olay esnasında bileğim %90 çalışmıyor şuan bir parmağımı kestiler parmaklarimda şuan yere basmıyor 4 ayaklı değnek olmadan yürüyemiyorum 7 ay boyunca 3 hekim raporu aldım hastane beni heyete sevk etti rapor sürem dolduğu için 7 ay boyunca 3 hekim raporu ile skktan para aldım heyet rapor verirse ki verecek geriye dönük 7 ay için bir para alacakmiyim malulen emekliye ayrılacaklarmis geçici olacak şekilde( tedavilerim devam ediyor diye).

 4. 24 Temmuz 2023

  Başka bir sitede daha farklı bilgiler yer alıyor, konu hakkında bilgi alabilir miyiz? (Yorum düzenlendi..)

 5. 22 Temmuz 2023

  merhaba benim 6150 prim günüm var 2005 ssk girişliyim ½ 48 sürekli raporum var malülen emekli olabilirmiyim malülen emekli olsam normale göre nekadar maaş alabilirim

 6. 21 Temmuz 2023

  Merhaba benim %88 engelli raparum mevcut 12 yıl sigortalılık ve 2480 primi var ama raporunun süresi 5 yıl ilk raporum malulen emekli olursam 5 yıl sonra bu raporu yeniledigimde %55 verirlerse bir engel olurmu bana vergi indirimindenmi emekli olsam daha mantıklı 4 yıl sonra yoksa malulen mi emekli olsam kaybım düşerse vergi indirinden olabilirmiyim emekli sonra 16 yıl 4000 prim istiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 7. 11 Temmuz 2023

  Yüzde 93 engelli raporum var böbrek nakli hastasıyım 2200 gün sigortam var nekadar malûl maaşı alirim

 8. 8 Temmuz 2023

  Merhaba 21 yıldır 4a ssk sigortalı çalışmaktayım.6700 primim var
  %40 işitme kaybı raporu almıştım.duyu kaybından dolayı çalışma hayyatm zorlaştı…bugün emekli olur isem en düşük maaşımı alacağım?
  Yoksa çalıştığım son prim üzerinden mi maas alacağım acaba?

 9. 1 Temmuz 2023

  merhabalar.
  2004 egm polis girişliyim. 2017de khk ile atıldım. ve sigortalı bir işte calışmadım 5 yıldır yesil kartlıyım. 5500 pirim var. 1983 dogumluyum. testis kanseri tedavisi goruyorum ve yuzde 82 rapor aldım. malulen emeklilik için emekli sandıgına bas vurdum reddedildi? ne den red edildi anlamadım.
  benim sorum nasıl erken emekli olabilirim nasıl bir yol izlemem gerekli?
  tesekkurler.

  • Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim şartı ve çalışma gücü en az %60 oranı aranır. Hastalığınız tek mi ? yoksa birden fazla hastalıkla mı %82 malulen emekliliğe başvurdunuz.

   • 7 Temmuz 2023

    testis kanseri 6 aylık kemoterapi gordugum için yuzde 80 tek tetis olmadıgı için organ kaybından yuzde 10 toplam yuzde 82 verdiler. benim emekli olmam için ne yapmam lazım malulen emeklilikte red geldi?

    • 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız... Hastalığnızın karşılığı bu listede var mı acaba?

    • 15 Temmuz 2023

     hocam ben nasıl emekli olabilirim? 3.5 yıl sigortalı calışıp vergi indiriminden mi emekli olmam lazım? başka erken bir yol varmıdır?

 10. 20 Haziran 2023

  Ben yüzde elli altı engelli raporluyum.3122gunum var.seker tansiyon kolesterol KOAH hastasıyım.malulen emekli olmak istiyorum.

 11. 14 Haziran 2023

  Hocam iyi günler.babam bağkurdan malulen emekli oldu 1999 yılında vefat etti. Annem maaşını almaya başladı. Şu anda 4500 lira geçiyor eline.en düşük maaş 7500 lira oldu. 3000 lira kesinti fazla değil mi. Bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler

 12. 12 Haziran 2023

  kalp yetmezligim var bir defa anju oldum bir defada da kalp ana damara stend takıldı ve gözde görme bozuklugu var nefes almakta zorluk çekiyorum sizce ben malulen emekli olabilirmiyim.

 13. 28 Mayıs 2023

  Merhaba Hocam
  Ilk sigorta girişim 01.08.1998.( 30 gün)
  4C memur olarak da 29.01.2001 yilda basladim. Halen çalışıyorum. Hizmet birlestirmesi yaptim. Meme kanseri nedeniyle tedavi görüyorum. Kontrollere başladım.
  Geçen sene EYT çıkmadığı için vergi indirime başvurdum ve %67 onaylandi. Ve vergi indiriminden yararlanmaya başladım.
  Artik EYT yasalaştigi için ve bana da EYT çıktığı icin EYT den Temmuz ayinda emekli olmak istiyorum.
  Malulen emekli olmak istemiyorum. Ama e devlette artik 16 yila tabiisiniz yaziyor. Maluliyetinin Sgk tarafindan onaylanmasi halinda emekliliğiniz onaylanir diyor. Vergi indirimini iptal ettirebilir miyim? Ettirebiliyorsam nereye dilekçe vermem lazim.(memurum)
  Istediğim EYTden emekli olmak.
  Bana da bilgi verebilirseniz sevinirim.kolay gelsin

 14. 26 Mayıs 2023

  merhaba hocam ben simdi engelli raporu aldim sol kulagim %120 sag kulagim %55oraninda doğuştan işitmiyor heyet bana %34oran ve surersiz rapor verdi ama iskur bende en az %40istiyor raporum suresiz oldugu icin iptali yok yalniz %40oran almam icin ne yapmam gerek tekrardan mi heyet karsinia cikmam lazim? %34oranli surersiz rapor ne ise yarar?
  kulaklarim iltihap olmasi diye surekli damla kullaniyom ama kulaklarimin icinden kan geliyor kullandigim ilac bogazimin icinden asagi mideme akıyor zarimda 3delik oldugu icin buna verdikleri rapor orani sizce dogrumu yoksa kafadan sallamamidir…SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  • Rapora itiraz hakkınızı kullanabilir yada 6 ay sonra tekrar yeniden başvuru yapabilir. Bir diğer seçenekse ek hastalığınız varsa hemen başvurabilirsiniz. Yönetmelikte şöyle ifade edilmiştir. “Madde 11 (4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.”

Bir yanıt yazın