1. Anasayfa
 2. Engelli

Araçlarda ÖTV İndirimi 2023

Engelli araç ÖTV indirimi, Kimler ÖTV indirimli araç alabilir, Sıfır araçlarda ötv indirimi, engelli aracını kimler kullanabilir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


37
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Araçlarda ÖTV indirimi hakkı olan engelli kişilerden aracın motor silindir hacmi ve fiyatına göre belirlenmiş ÖTV tutarı sıfır olarak uygulanır.

Engelli araç ÖTV indirimi 

ÖTV indirimi, belirlenen ürünlerin harcamalarında uygulanan oransal yada maktu devlet tarafından alınan bir vergi cinsidir. Araçlarda ÖTV indirimi, vücut fonksiyonlarında belli bir oran üzerinde kayıp oluşması durumunda, işlev kaybı olan engelli kişilere sunulan yasal bir haktır.

Yüzde 90 ve üzeri engelli kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanırken, Yüzde 90 altı engelli kişilerin engelli sağlık raporlarında “hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt” kullanabilir ifadesi yer almalıdır.

araçlarda ötv indirimi
araçlarda ötv indirimi

Kimler ÖTV indirimli araç alabilir?

ÖTV muafiyetini, araç alma şartları ve aracı kullanabilecek kişiler bakımından %90 ve üzeri ile %90 altı olmak üzere iki ana maddede incelemek mümkündür.

Araçlarda ÖTV indirimi (%90 ve üzeri)

Rapor oranı %90 ve üzeri olan bütün engelliler istisnasız olarak araçlarda ÖTV indirimi hakkından faydalanırlar. ÖTV muafiyeti ile alınmış araç, kullanım yönünden hiçbir kısıtlamaya tabi değildir.

Engelli araç kullanımında esas olan, aracın engellinin hizmetinde ve onun bakımı ile ilgili işlerde kullanılmasıdır.

Özel Tüketim Vergisi uygulama genel tebliği belirtilen maddelerde amacı dışında kullanıldığı tespit edilen araçlardan, ilk tescilinde alınmayan ÖTV tutarının tahsil edileceği belirtilmektedir.

Bu kategoride değerlendirilen %90 ve üzeri raporlarda herhangi bir ibare şartı aranmaz. Rapor oranının %90 ve üzeri olması ÖTV muafiyeti için yeterlidir. Bu şekilde alınmış araçlar MTV den de muaf tutulur.

ÖTV Hesaplama Robotu

Araçlarda ÖTV indirimi (%90 altı)

%90 altında bir orana sahip rapor ile ÖTV muafiyetinin ilk şartı “alt ve/veya üst ekstremite kısıtına sahip olmak“, bu kısıttan dolayı da manuel vitesli bir aracı kullanabilmek için hareket ettirici  aksam üzerinde ilave bir tertibata ihtiyaç duyuyor olmaktır.

Bu amaç için alınmış engelli sağlık kurulu raporlarında, teşhis, tanı, ve rapor oranının yanında, hareket ettirici aksam üzerinde özel tertibat gerekliliği değerlendirmesi mutlaka bulunmalıdır.

20 Şubat 2019 tarihinden sonra alınan %90 altındaki raporlarda ÖTV muafiyeti için yeni ÖTV Genel Tebliğinde yer alan “sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanılması gereklidir” ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Bu tarihten sonra alınmış olan raporlarda “kullanabilir” , “kullanması uygundur” gibi tercih ve olasılık anlamı taşıyan ifadeler kabul edilmemektedir. Ancak bu tarihten önce alınmış olan raporlarda, tanının açık olması ve ek bir tertibat olmadan aracı kullanamayacağının belli olması şartı ile tertibat hakkında kesin hüküm bulunmayan raporlarla ÖTV muafiyeti de mümkün olabilmektedir.

Sıfır araçlarda ötv indirimi 

ÖTV indirimli alınabilecek araçlar konusunda daha önceki yıllarda uygulanan 1.6 cc motor silindir hacmi kısıtlaması tamamen kaldırılmış yerine fiyat engelli araç limiti getirilmiştir.

2023 engelli araç limiti 1.004.200 TL‘ dir. Bütün vergiler dahil satış fiyatı 1.004.200 TL nin altındaki araçlar hiçbir motor silindir hacmi kısıtlaması olmaksızın ÖTV muafiyeti ile alınabilmektedir.

Alt bölümde yer alan konumuzda sıfır engelli ötv indirimi kapsamında yer alan araç listesi bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Araç Fiyatları Mart 2024

Engelli aracını kimler kullanabilir?

ÖTV muafiyeti ile alınmış olan aracın kullanımı konusunda da %90 ve üzeri raporla alınanlar ile, bu oranın altındaki bir raporla alınan araçların kullanımı konusunda  farklı uygulamalar mevcuttur.

01.01.2023 yılında gelir idaresi tarafından yayınlanan tebliğe göre engelli aracını kullanan kişilere belli bir kural getirilmiştir. Konu ile ilgili detayları incelemek için alt kısımda yer alan konumuzu inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2023?

%90 altındaki bir raporla alınmış olan ÖTV muafiyetli aracın kullanımı konusunda ise bazı kısıtlamalar mevcuttur.

Araç otomatik vites ise ve otomatik vites haricinde hiçbir ek tertibat yoksa bu aracı da uygun sürücü belgesi olması şartıyla herkes kullanabilir. Ancak araçta özel tertibat monte edilmiş ise, bu aracın engelliden başkasının kullanımına sunulabilmesi için TSE’den uygunluk raporu gerekmektedir.

Bunun için ilinizdeki TSE’ne başvurmak gerekmektedir. Eğer araca monte edilen özel tertibat, aracın orijinal donanımında herhangi bir değişikliğe sebep olmamış, ilave olarak monte edilmişse teknik personel uygunluk raporu hazırlayıp verecektir.

Araçlarda ÖTV indiriminde dikkat edilmesi gerekenler

2023 ÖTV İndirimi tüm araçlarda motor silindir hacmine bakılmadan, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer vergiler dahil toplam bedeli 2023 yılı itibari ile 1.004.200 TL altında olmalıdır.

Araçlarda ÖTV indirimi konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yazarın Profili

Yorumlar (37)

 1. 23 Şubat 2024

  Raporumda Sol alt polio sekeli kısalık atrofi teşhisi mevcut olup açıklama kısmında engelli haklarından faydalanması özel tertibatlı araç kullanmasına gerek yoktur ibaresi var bu ibareyle tertibatsız otomatik vitesli araç alma durumu varmıdır eğer olumsuzsa otomatik araç için nasıl bir ibare yazdırılması gerekmektedir teşekkürler

 2. 9 Aralık 2023

  740.000 TL rapor üstüne araç alırsak evde bakım maaşı kesilir mi aylık geliri mız 15.000 4 kişiyiz evde

 3. Merhaba %79 engelim mevcuttur. Gruplarda süreğen(kronik) – sınıflandırılamayan işaretlidir. Not kısmında ( Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir.) ibaresi yer almaktadır. Ötv muafiyeti için uygunmudur?

Bir yanıt yazın