İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Askerlik Borçlanması Ne Kadar 2022?

Askerlik borçlanması mevcut dönemin asgari ücretine göre belirlenmekte olup, başvurmak için, başvuru dilekçesi, askerlik borçlanma belgesi ve kimlik gereklidir.


+ - 0

2021 askerlik borçlanması mevcut dönemin asgari ücretine göre belirlenir. Askerlik borçlanması başvurmak için, başvuru dilekçesi, askerlik borçlanma belgesi ve kimlik belgesi gereklidir. Alo 170, E-devlet ve SGK kurumlarından askerlik borçlanma sorgulama işlemleri yapılabilir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik görevini tamamlayan kişilerin, askerlik süreci boyunca veya bir kısmının emeklilikte ihtiyacı olması durumunda gereken prim gün sayısını yatırma işlemine askerlik borçlanması denir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu kurum ve online olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Askerlik borçlanması başvurusu için SGK il/ilçe müdürlüklerine ziyaret ederek ve evrakları teslim ederek başvuruda bulunulur.
Askerlik borçlanması evrakları alt kısımda yer alan şekildedir;

 • Askerlik şubesinden verilen başvuru dilekçesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • Askerlik Borçlanma Belgesi

Tüm evraklar ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlüklerine ziyaret ederek başvuru gerçekleşir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2022 askerlik borçlanma tutarı asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2022 yılı brüt asgari ücret 5004,00 TL olduğuna göre;

 • Günlük askerlik borçlanması en düşük : 53,38 TL
 • Günlük askerlik borçlanması en yüksek : 400,32 TL
 • Aylık askerlik borçlanması en düşük : 1601,40 TL
 • Aylık askerlik borçlanması en yüksek : 12009,60 TL

olarak belirlenmiştir. Askerlik borçlanma hakkı olması durumunda, hak edilen süre kadar isteğe bağlı borçlanma yapılır. Bu tamamen emeklilik şartları için gereken prim günü ihtiyacına göre değişkenlik gösterir.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kişinin askerlik borçlanması yapması için bazı gerekli şartları yerine getirmesi gereklidir. Askerlik borçlanması şartları 2021  alt kısımda yer alan şekildedir;  

 • Askerlik borçlanması için birinci kural, kişinin er yada erbaş olarak askerlik görevini yerine getirmesidir.
 • Askerlikten muaf olan kişiler askerlik borçlanması yapamaz.
 • Sigorta başlangıcı olmadan askerlik görevini yerine getiren kişiler askerlik borçlanması hakkı mevcuttur.
 • Askerlik borçlanması dönemin asgari ücretine göre değişkenlik gösterir.
 • Yedek subay okulunda geçirilen süre zarfı için de askerlik borçlanması hakkı mevcuttur.
 • Askerlik görevi sürecinde, işveren tarafından prim ödemesi olmaması gereklidir.

Askerlik Borçlanması Online Başvuru Nasıl Yapılır ?

Askerlik borçlanması online başvuru  e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Online başvuru yapılması için e-devlet şifrenizin olması gereklidir. 

şeklinde askerlik borçlanması yapılır. Öncelikle e-devlet sistemine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Hangi sigorta koluna bağlı ise; yukarıda verilen borçlanma bağlantılarından bir tanesi tıklanır. Askerlik borçlanma ekranı açıldıktan sonra gerekli form doldurulur ve başvuru tamamlanır.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik

Askerlik borçlanması emeklilik, kişinin ihtiyacı olan eksik prim günlerini tamamlamak için başvurduğu yollardan bir tanesi de askerlik borçlanması yapmaktır. Emeklilik durumunuzu hesaplamak için emeklilik şartları hesaplama bağlantısını kullanarak şartlarınızı sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucu çıkan sonuçlara göre eksik prim gününüz kadar askerlik borçlanması yapılabilir.

Askerlik Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır? 

Askerlik borçlanması hesaplaması dönemlere göre değişkenlik göstermektedir. 2021 yılını baz alırsak prime esas olan kazancın %32 kısmı alınarak yapılır. Askerlik borçlanması başvurusu yapıldıktan ilk ay içerisinde belirlenen ücretin ödenmesi gereklidir. Ödeme yapılmaması durumunda hesap edilen prim günleri kapsam dışında kalır. Askerlik borçlanması kişinin askerlik yaptığı süre boyunca ve eksik prim günü ihtiyacı kadar ödenir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu İl/İlçe müdürlüklerine yapılır. Başvuru yapmak için askerlik terhis belgesi ile beraber ziyaret edilmelidir. Askerlik şubesinden alınacak askerlik borçlanma formu eksiksiz doldurularak ve ihtiyacı olan prim gün sayısı belirlenerek başvuruda bulunulması gereklidir. Askerlik şubesi formu onaylaması durumunda SGK müdürlüğüne giderek başvuru tamamlanarak süreç başlatılır.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

Emeklilik hakkında yararlanmak için üç ana kriter bulunmaktadır. 

 • Sigorta Başlangıç Tarihi
 • Yaş Kriteri
 • Prim Gün Sayısı

Askerlik borçlanmasının sağladığı avantajlar yaş kriteri ve prim günü olarak görülmektedir. Örnek vermek gerekirsek;

 • Sigorta Başlangıç Tarihi : 04.07.2001 olan bir kişi,
 • Askerlik tarihi 11.05.1996 / 11.01.1997 olduğunu varsayalım,
 • 2021 yılı askerlik borçlanması başvurusu bulunması durumunda,
 • Ödenmesi gereken askerlik borçlanma tutarı 53,38 x 550 : 29.359 TL ödemesi gereklidir.
 • Askerlik borçlanması yapması durumunda kişi sigorta başlangıç tarihini 1 yıl 8 ay 2 gün geriye çekerek iki yaş daha erken emekli olabilir.

Askerlik borçlanması kişinin ihtiyacı olduğu prim gün sayısı kadar yapılır. Askerlik borçlanması ile ilgili tüm detayları ALO 170 hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap