1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı 2023?

Engelli ÖTV indirimi nedir, engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanır, engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı, ÇÖZGER raporu ile ÖTV indiriminden nasıl faydalanılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


64

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı sorusu, engelli araç alacak kişiler için oldukça merak edilen konular arasında yer alır.

ÖTV nedir?

ÖTV ( Özel  Tüketim Vergisi ) Ülkemizde ticari veya bireysel kullanım için tescilli tüm araçlar için ödenmesi gereken vergi türüdür. Vergi oranı, aracın yaşına ve motor hacmine göre hesaplanır. 

Engelli ÖTV indirimi nedir?

En çok merak edilen engelli hakları arasında  ÖTV indirimi büyük öneme sahiptir. Araç satın alırken toplam bedelin önemli bir kısmını ÖTV ( Özel  Tüketim Vergisi ) oluşturur.

Engelli kişiler, ulaşımdan faydalanmak için bazı önemli ayrıcalıklara sahiptir. Bu ayrıcalıklardan birisi de engelli ötv indirimi hakkıdır.

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı
Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı

Engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanır?

Engelli ÖTV indirimi, % 90 raporu olan engelli kişiler, %90 ve altı engelli kişilerin raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer alması durumunda ÖTV muafiyetinden yararlanabilir.

ÖTV İndirimi Hesaplama Robotu

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı?

%90 ve üzerinde yer alan engelli kişiler ÖTV indirimi kapsamında yer alır. Engel oranı %90 ve altında bulunan engelli kişilerin, araç içerisinde düzenlemeler ile özel aksamlı kullanacağını ve bu durumu engelli raporu ile belgelemesi durumunda ÖTV indiriminden yararlanabilir.

Engel oranıRapor İbaresiÖTV İndirimi
%90 altıÖzel tertibatlı araç kullanabilir
%90 ve üzeri
Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2023?

ÇÖZGER raporu ile ÖTV indiriminden nasıl faydalanılır?

18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan kişilerinde ÇÖZGER raporlarında “Özel koşul gereksinimi” vardır ifadesi yer alması durumunda ÖTV indiriminden faydalanabilir.

 • %20 – %39 aralığı (ÖGV)
 • %40 – %49 aralığı Hafif Düzey (ÖGV)
 • %50 – %59 aralığı Orta Düzey (ÖGV)
 • %60 – %69 aralığı İleri Düzey (ÖGV)
 • %70 – %79 aralığı Çok İleri Düzey (ÖGV)
 • %80 – %89 aralığı Belirgin (ÖGV)
 • %90 ve üstü Özel Koşul Gereksinimi (ÖGV)
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli ÖTV İndirimi Sınırı Belli Oldu 2023

%40 engelli raporu ile araç alınır mı?

%40 ve üzeri engelli kişiler, ÖTV indiriminden faydalanmak için öncelikle durumlarını gösteren engelli raporu almaları gereklidir. Ayrıca engelli raporu içeriğinde “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer almalıdır.

%40 engelli oranına sahip sürücü, araç içerisinde engeline uygun özel aksamın olması şartıyla ÖTV indiriminden faydalanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 43
  be_endim
  Beğendim
 • 11
  g_zel
  Güzel
 • 7
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 11
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 6
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 18
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (64)

 1. 2 ay önce

  Merhaba,
  %44 oranında raporum var ve vergi indirimi için ankaraya onaya gönderdim ve onay geldi. Fakat ÖTV indirimli araç almak istiyorum, raporumda “özel tertibatlı araç kullanabilir” böyle bi yazı yok. Ama yinede vergi dairesinden gelen onayla alabileceğim söylenmişti nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olur musunuz

 2. 2 ay önce

  Merhaba
  şizofreni raporu olan hastamıza rapor çıkarıp ÖTV siz araç alabiliyomuyuz

 3. 3 ay önce

  Merhaba engelli ehliyeti olan biri normal araç kullanabilir mi yoksa sadece özel tertibatlı araç mı kullanabilir

 4. 3 ay önce

  Merhaba,babamın ortopetik rahatsızlığından dolayı rapor aldık %76 çıktı raporun açıklamasında (ÖTV indirimi ve sosyal yardım öbkv) yazıyor özel tertibatlı araç kullanabilir yazmadığı için araç alamicamızı söyledi bayiler,tekrar heyete mi girmemiz lazım yoksa rapora özel tertibatlı araç kullanabilir yazdırabiliyomuyuz.

 5. 3 ay önce

  Ablam engelli raporu %65 zihinsel engelli araç almak istiyoruz kural ve koşullar hakkında bilgi verirmisiniz ÖTV indiriminden nasıl ve ne kadar faydalana biliriz

 6. 3 ay önce

  Merhaba Eren Bey. Ben %90 olan görme engelli kızımın adına araç alabiliyor muyum? Raporda özel gereksinimli araç kullabilir diye ibare yok. Ulaşımda çok sıkıntı çekiyoruz. Sürekli hastanelere gidiyoruz.

 7. 4 ay önce

  Eren Bey merhabalar, 80 yaşında ki babam fronteral Demans hastasi ve cok hızlı yürüyor.Gecen hafta otv indiriminden faydalanarak araç almak icin sağlık kuruluna basvurduk. %81 rapor verildi ve aciklamaya otv indiriminden faydalanamaz diye ibare düşmüşler. Hastane vs ulasiminda sıkıntı yasadigimizda %81 rapor ile “özel tertibatlı araba kullanamayacagina gore” hangi kosullarda araba alabiliriz veya hangi yolu izleyebiliriz. Teşekkürler

 8. 4 ay önce

  selam,devlet hastanesinden alınan %90 üstü raporlar da, açıklama bölümünde ÖTV indiriminden faydalanır ibaresi yazması şartmıdır.

 9. 4 ay önce

  yorumlardan anladığım kadarıyla, olmuyor gibi ancak
  gene de sorayım
  Yüzde 40 zihinsel engel raporu ile ÖTVden tam muafiyet
  ya da indirim mümkün mü,
  yüzde 40 zihinsel engeli olan birinin raporuna özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yazdırmasi mümkün müdür yoksa imkansız mıdır?

 10. hocam mrb. çocugum orata düzeyde ögv raporu var. raporda araçla ilgili bir ibare yer almıyor biz de ötv indiriminden faydalana bilir miyiz

 11. 5 ay önce

  Merhaba,
  Benim Kalp ve tip 2 diyabet hastalığından dolayı % 44 engelli raporum mevcut.
  yani fiziksel bir rahatsızlığım yok. Raporumu da emekli olmak için aldım. ( malülen değil engeli vergi indirimi ile emeklilik )
  size sormak istediğim şey şu : Engelli ÖTV indiriminden faydalanmak için yeniden sağlık kuruluna girip ÖTV indiriminden faydalanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir ve tertibatsız , manuel ve otomatik araç kullanabilir ibaresi bulunan yeni rapor almam mı gerekiyor. Eğer cevabınız evet ise aynı prosedür takip mi edilecek yoksa sadece kağıt üzerinde zaten bir raporum olduğu için sadece bu ibareleri ekleyip yeni bir rapor mu verilecek.
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • ÖTV indirimi ekletmek kolay değildir. Ayrıca değerlendirileceksiniz. ÖTV indirimli araç almak için %90 ve üzeri engelli oranına sahip olmalısınız. %90 altı ötv indirimli araç almak için engelli raporunda “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer almalıdır. 90 altı olduğunuz için fiziksel (ortopedik) hastalığınız aranacaktır.

 12. 5 ay önce

  Merhabalar;
  Ben engelli bir öğretmenim. %42 engel raporum var. Skolyoz, sinir sıkışması ve bunlara bağlı olarak sol bacağımda günlük hayatı olumsuz etkileyen ağrı, güç ve his kaybı var. Raporumu yenilersem bunlar göz önüne alınarak. ÖTV indiriminden faydalanabilir ibaresi verilebilir mi? Hangi ortopedik rahatsızlıkları kapsar durumda şuan ki mevzuat. Yani kısacası nelere dikkat etmeliyim.

  • Umut Bey aslında doktor olmadığımız için yorum yapmamız doğru olmaz. Fakat tavsiyemiz bir ortopedi doktoruna giderek hastalıklarınızı anlatmanızı engelli raporunda “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi alıp alamayacağınızı danışabilirsiniz.

 13. 6 ay önce

  özel tertibatlı araç kullanır verirsem direksiyon yanında mandal olucak gaz fren vs ordan elinle kullanıcaksın oda zor kullanamazsın, eşin dahi kullanamaz, birdaha manuel araba kullanamazsın dedi komisyonda, ben yinede istiyorum dedim yok veremem dedi yinede.
  otomatik vites araba alın kendiniz dedi, pahalı ama ötvden faydalanmak istiyorum zaten dedim yok olmaz dedi

 14. 6 ay önce

  merhabalar %44 ortopedik engelli raporum var ve “sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir” yazıyor raporumda fakat il sağlık müdürlüğü heyetine girdim veremem dediler, bayiye gidiyoruz raporda bu ibare olmasına rağmen araba alamıyorum, il sağlık müdürlüğü ise özel tertibatlı araç kullanır veremem diyor. ne yapabilirim yarımdı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın