1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı 2023?

Engelli ÖTV indirimi nedir, engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanır, engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı, ÇÖZGER raporu ile ÖTV indiriminden nasıl faydalanılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


67
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı sorusu, engelli araç alacak kişiler için oldukça merak edilen konular arasında yer alır.

ÖTV nedir?

ÖTV ( Özel  Tüketim Vergisi ) Ülkemizde ticari veya bireysel kullanım için tescilli tüm araçlar için ödenmesi gereken vergi türüdür. Vergi oranı, aracın yaşına ve motor hacmine göre hesaplanır. 

Engelli ÖTV indirimi nedir?

En çok merak edilen engelli hakları arasında  ÖTV indirimi büyük öneme sahiptir. Araç satın alırken toplam bedelin önemli bir kısmını ÖTV ( Özel  Tüketim Vergisi ) oluşturur.

Engelli kişiler, ulaşımdan faydalanmak için bazı önemli ayrıcalıklara sahiptir. Bu ayrıcalıklardan birisi de engelli ötv indirimi hakkıdır.

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı
Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı

Engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanır?

Engelli ÖTV indirimi, % 90 raporu olan engelli kişiler, %90 ve altı engelli kişilerin raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer alması durumunda ÖTV muafiyetinden yararlanabilir.

ÖTV İndirimi Hesaplama Robotu

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı?

%90 ve üzerinde yer alan engelli kişiler ÖTV indirimi kapsamında yer alır. Engel oranı %90 ve altında bulunan engelli kişilerin, araç içerisinde düzenlemeler ile özel aksamlı kullanacağını ve bu durumu engelli raporu ile belgelemesi durumunda ÖTV indiriminden yararlanabilir.

Engel oranıRapor İbaresiÖTV İndirimi
%90 altıÖzel tertibatlı araç kullanabilir
%90 ve üzeri
Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2023?

ÇÖZGER raporu ile ÖTV indiriminden nasıl faydalanılır?

18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan kişilerinde ÇÖZGER raporlarında “Özel koşul gereksinimi” vardır ifadesi yer alması durumunda ÖTV indiriminden faydalanabilir.

 • %20 – %39 aralığı (ÖGV)
 • %40 – %49 aralığı Hafif Düzey (ÖGV)
 • %50 – %59 aralığı Orta Düzey (ÖGV)
 • %60 – %69 aralığı İleri Düzey (ÖGV)
 • %70 – %79 aralığı Çok İleri Düzey (ÖGV)
 • %80 – %89 aralığı Belirgin (ÖGV)
 • %90 ve üstü Özel Koşul Gereksinimi (ÖGV)
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli ÖTV İndirimi Sınırı Belli Oldu 2023

%40 engelli raporu ile araç alınır mı?

%40 ve üzeri engelli kişiler, ÖTV indiriminden faydalanmak için öncelikle durumlarını gösteren engelli raporu almaları gereklidir. Ayrıca engelli raporu içeriğinde “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer almalıdır.

%40 engelli oranına sahip sürücü, araç içerisinde engeline uygun özel aksamın olması şartıyla ÖTV indiriminden faydalanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 43
  be_endim
  Beğendim
 • 11
  g_zel
  Güzel
 • 7
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 11
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 6
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 18
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (67)

 1. Merhabalar çözger raporu ile araç almak istiyoruz.ökgv ibaresi var fakat açıklama kısmında ötv ibaresi yok bu raporla araç alımı yapılabilir mi

Bir yanıt yazın