1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Ek Ödeme ile Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli ek ödeme nedir, ek ödeme alan emekli sınıfları nelerdir, ek ödeme sorgulaması nasıl yapılır, ek ödeme ile emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır hepsi yazımızın devamında.


5
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Ek ödeme ile emekli maaşı nasıl hesaplanır ve e-devlet emekli aylık bilgilerinde ilk maaş neden gözükmüyor gibi sorular, emeklilerin sıkça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, bahsedilen tüm bu soruların cevaplarını araştırdık ve detaylarıyla sizler için açıklıyoruz.

Emekli ek ödeme nedir?

Emekli kişilerin aylık miktar ve gelirlerine göre her ay belli bir oranda belirlenen ödemeye ek ödeme ismi verilmektedir. 2006 senesinde vergi iadesi yapılan ödemeler günümüzde ek ödeme ismi altında yapılmaktadır. Ek ödeme tutarları her yıl memur maaş katsayısı açıklanması ile beraber artış göstermektedir.

Ek ödeme alan emekli sınıfları nelerdir?

5454 sayılı kanun gereğince ek ödeme kapsamına giren emekli sınıflar şu şekildedir;

 • 4A sigorta türüne bağlı emekliler
 • 4B sigorta türüne bağlı emekliler
 • 4C sigorta türüne bağlı emekliler

grubunda yer alanlar ek ödeme alan emekli sınıfındadır.

Ek ödeme sorgulaması nasıl yapılır?

Emekli kişiler her ay hesaplarına yatırılan maaş detaylarını e-devlet uygulaması üzerinden görüntülemesi mümkündür. Kişinin emekli olduğu sigorta grubuna göre emekli aylık bilgisi sayfa bağlantıları alt kısımda yer almaktadır.

Yukarıda yer alan sigorta kolu sayfalarında emekli maaşı bilgisi ve ek ödeme miktarları gözükmektedir.

Ek ödeme ile emekli maaşı hesaplaması

Tüm emekli maaşları her ay ek ödeme yani vergi iadesi ilave ediliyor. Memur emeklileri için ise ek ödeme tutarı yani maaş toplamı içerisinden yüzde 4 oranında, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise maaş toplamının yüzde 4 ek ödeme verilmektedir.

Ek ödeme ile emekli maaşınızı hesaplamak için alt kısımda örnek formül ile hesaplama yapmanız mümkündür;

SGK Aylık bilginizde yazan ek ödeme tutarı : 75 Tl olduğunu varsayalım

 • 1875 TL net maaşınızın %4 : 75 TL
 • Net maaşınız : 1875 TL
 • Hesaba yatırılacak emekli maaş tutarı : 1875 TL + 75 TL = 1950 TL

ek ödeme tutarınızı bilmeniz durumunda emekli maaşınızı da hesaplamanız oldukça kolaydır.
NOT : NET emekli maaşınız e-devlet aylık bilginize yansıması durumunda netleşir. Burada verilen örnek kesin değil tahmini değerlerdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?

Ek ödeme belli, ama ilk maaşım E-Devlet’te görünmüyor, İlk maaşım kaç TL?

Ek ödeme ile emekli maaşının ne kadar olduğunu değişik bir örnek ile anlatmaya çalışalım. E-devlet uygulamasında ek ödeme tutarım 57,14 TL olduğunu varsayalım. Acaba emekli maaşım ne kadar? Gelin beraber hesaplayalım.

Öncelikle mart ayı 30 gün, nisan ayı 30 gün (ödeme günü 25. gün sayılmaz) mayıs ayı 24 gün emekli maaşı alınır. (nisan ayı aslında mayıs ayı alınır)

şimdi gelelim aylık emekli maaşımızı hesaplamaya;

 • 57,14 TL (aylık ek ödeme) / 4 = 14,2857 TL x 100 = 1428,57 TL (Ek ödeme hariç)
 • 1428,57 TL + 57,14 TL (aylık ek ödeme) = 1485 TL (Toplam maaş)

olarak basitçe hesaplayabiliriz.

Emekli maaş zammı ne zaman belli olur?

Enflasyon oranları ve yıl sonu itibari ile gelmesi beklenmekte olan rakamlara göre emekli kişinin ocak dönemi için alacak olduğu zam miktarı belli olmuş durumdadır. Emekli kesim tarafından beklenilen yeni zam oranı ve bu zam oranına göre maaşlar da gerçekleşecek olan artış da belli olmuş oluyor. Ocak ayı içerisinde verilecek olan zam oranları ile ilgili ilk rakam ve maaş tablosu da ortaya çıkıyor. Genel olarak 3 Ocak tarihinden emekli maaş zamları açıklanıyor.

Emekli maaşına ek ödeme maaşa dahil mi?

Vergi iadesinin kaldırılması ile beraber ek ödeme uygulaması maaşınızın %4’lük kısmı altında emekli kişilerin hesaplarına her ay düzenli olarak yatırılmaktadır. Her ay düzenli olarak yatırılan maaşınızın içerisinde ek ödeme tutarı dahil edilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 42
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 9
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 6
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (5)

 1. 2 Aralık 2022

  Merhabalar sitede yazan iletisim adresine mail ile yolladım ek göstergesi istemiştiniz ni hesaplarınız. memnun olacam

 2. 2 Aralık 2022

  Merhabalar daha öncede sormuştum emekli maasi hesaplamasını şimdi karşımda 3 tane sık var net aylık tutarı 430.84..ek ödeme tutarı 134.62..birikmiş ödeme tutarı 107.76 tl şimdi beni. Maasimin hesablamasi nasıl oluyor 134.62×30 ila 4038+134=4172 mi oluyoracabaek gösterge hesabına göre

 3. İyi akşamlar ben 2500 tl emekli maas almaktayım bu zamlardan sonra 3500 tl oldu tuik vermiş olduğu enflasyon dan faydalanabiliyormuyum teşekkür ederim

Bir yanıt yazın