1. Anasayfa
 2. SGK

03 İşten Çıkış Kodu (Haklar)

İşten çıkış kodu 3 nedir, işten çıkış kodu neden önemlidir, işten çıkış nedeni 3 işsizlik maaşı alınır mı, işten çıkış nedeni 3 ile tazminat alınır mı? Tüm detayları ile yazımızı sizler için hazırladık.


3
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

03 işten çıkış kodu, İşçiye kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği ve ihbar süresi uygulanıp uygulanmayacağı, işsizlik maaşı alıp alamayacağı çalışanlar tarafından oldukça araştırılmaktadır.

İşten çıkış kodları, fesih sürecinde nasıl bir yol izleneceğini ve hangi yasal ödemelerin yapılması gerektiğini belirttiği için önemlidir.

İşten çıkış kodu nedir?

SGK’ya bildirilirken, iş sözleşmesinin hangi nedenlerle feshedildiğini belirten doğru çıkış kodu ile fesih bildirilmelidir. Bu bildirimin işveren veya işveren vekili tarafından yapılması zorunludur. SGK’ya bildirim yapılırken, sonlandırmanın doğru çıkış kodu ile bildirilmesi gerekir. 

İşten çıkış kodları, SGK sisteminde kayıtlı olan çalışanların iş sözleşmesinin feshedilme nedenlerini gösteren kodlardır. 

03 işten çıkış kodu
03 işten çıkış kodu

İşten çıkış kodu neden önemlidir?

SGK çıkış kodlarının doğru belirlenmesi hem işveren hem de çalışan hak ve yükümlülükleri için çok önemlidir. Bu kodlar, çalışanların fesih sonrasında hangi haklara sahip olup olmayacağını belirlemenin yanı sıra, iş sözleşmesini kimin ve neden feshettiğini de açıklar. 

Bilindiği üzere çalışanların kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı çıkış kodlarına göre belirlenmektedir. Bu nedenle işverenin fesih kodlarını firmaya doğru bir şekilde bildirmesi çok önemlidir.

03 işten çıkış kodu nedir?

İşten ayrılış kodu 3, özetle çalışanın kendi isteğiyle iş akdini feshetmesi durumudur. SGK çıkış kodları listesinde 03 numaralı kod “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)” olarak belirtilmiştir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SGK İşten Çıkış Kodları Nelerdir?

03 işten çıkış kodu işsizlik maaşı alınır mı?

Çıkış kodu, iş akdinin çalışan tarafından mı yoksa işveren tarafından mı sonlandırılacağını belirler. Bu durum tarafların birbirlerine karşı yükümlülüklerini ortaya koymaktadır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi bazı haklar gerekçeye ve ilgili koda göre belirlenir.

İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için işten çıkarılma nedeninin ve ilgili kodun işsizlik ödeneği almaya uygun olması gerekir. 

İşten çıkış nedeni 3 kodu ile çıkış yapılan kişi çalışan tarafından iş akdini sonlandırması nedeniyle işsizlik maaşı alamaz.

03 işten çıkış kodu ile tazminat alınır mı?

İşten çıkış kodu 3 ile işten ayrılan kişiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez. Ayrıca ihbar süresine uymaması durumunda çalışan, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

İşten çıkış kodu 3 konusu ile ilgili aklınıza takılan soruları ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili

Yorumlar (3)

 1. 1 Kasım 2022

  İşten emekli olarak ayrıldım ise giriş tarihi 06.09.2013 işten ayrılış 20.10.2022 aldığım maaş normalde 7500 ama bankaya 6500 yatıyor 1000 tl elden veriyorlar sorum şu ne kadar tazminat alabilirim nasıl hesaplamam gerek sgk prim baktığımda 8631tl gözüküyor neti

Bir yanıt yazın