1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emekli Kök Maaş Nedir? (E-devlet Sorgulama)

Emekli kök maaşı nedir, emekli taban maaşı nedir, emekli maaşı hazine desteği nedir, emekli kök maaş nasıl öğrenilir, emekli kök maaş ve taban maaş hesaplama? Hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bu yazımızda, emekli kök aylığı kavramını açıklayacak ve nasıl görüntüleyeceğinizi sizlere anlatacağız. Ayrıca, emekli kök maaşının önemi ve etkileri hakkında da bilgi vereceğiz. İşte emekli kök aylığının işleyişi hakkında merak ettiğiniz her şey…

Emekli kök maaş nedir?

Emekli kök maaşı, bir kişinin emekli olduğunda almaya hak kazandığı temel emekli maaşıdır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun ek 19. maddesi, emekli aylıklarının belirlenen bir tutarın altında kalması durumunda, bu farkın Hazine tarafından karşılanacağı belirtilmektedir.

emekli kök maaşı
emekli kök maaşı

Bu düzenleme, emekli maaşlarının belirlenen alt sınırın altında kalan kısmının devlet tarafından karşılanacağı anlamına gelir.

Emekli taban maaşı nedir?

Emekli taban maaşı, bir emeklinin almaya hak kazandığı ve hazine desteği ile beraber en düşük aylık miktarını ifade eder. Emekli alt sınır aylığı, 2019’da bin TL olarak başlayan bu aylık, 2020’de bin 500 TL’ye yükseltildi ve 2022’de 2 bin 500 TL’ye çıktı. Temmuz 2022’de 3 bin 500 TL’ye çıkarılan emekli alt sınır aylığı, 2023 Ocak itibariyle 5 bin 500 TL seviyesine yükseltildi. Nisan 2023’ten itibaren yüzde 36,36 artışla 7 bin 500 TL’ye çıktı. Şimdi ise taban 10.000 TL oldu.

Emekli maaşı hazine desteği nedir?

Emekli maaşı hazine desteği, emeklilerin almış oldukları maaşın belirli bir tutarın altında kalması durumunda, devlet tarafından sağlanan ek bir ödemedir. Bu destek, emeklilerin en düşük geçim düzeyini sağlamalarını ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini amaçlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2024

Kök maaşımı nasıl öğrenirim?

4A (SSK) sigortalısı olan bir emeklinin kök maaşını e-devlet üzerinden nasıl öğreneceğini adım adım anlatacağız.

ADIM 1 – E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

ADIM 2 – Arama kısmına “Emekli Hizmet Dökümü” veya “Emekli Aylığı Sorgulama” yazarak çıkan sonucu tıklayınız.

emekli aylığı sorgulama
emekli aylığı sorgulama

ADIM 3 – İlgili bölümde, emekli maaşı ve emekli kök aylığı gibi bilgilere erişim sağlayabileceğiniz bir ekran görüntülenecektir.

kök maaş
kök maaş

Bu adımları takip ederek, 4A (SSK) sigortalısı bir emeklinin e-devlet üzerinden emekli kök aylığını öğrenmesi mümkündür.

4A Emekli Aylık Bilgisi

Emekli kök maaş hesaplama

Emekli kök aylığı, aylık tutar ve ek ödeme tutarı ile beraber hesaplanır.

Emekli Kök Maaş = Aylık Tutar + Ek Ödeme Tutarı

Emekli aylık toplam tutar ise; emekli kök aylığı hazine desteği (5510 Ek 19) ve kesintiler çıkarılarak hesaplanmaktadır.

Toplam Emekli Maaşı = (Emekli Kök Maaş + 5510 EK 19 Hazine Desteği) – Kesintiler

Emekli maaşı hesaplamasında kullanılan bu formül, emekli olacak kişinin kazancını dikkate alarak toplam emekli maaşını belirlemektedir.

Emekli kök maaşı hesaplama örneği

Örnek bir emekli düşünelim; kendi kök aylığı 6.000 TL iken Hazine yardımı sayesinde 7.500 TL almaktadır. Ancak yapılan zam tutarı 1.500 TL olunca artık Hazine yardımına olan ihtiyacı kalmayacak ve maaşı 7.500 TL olarak sabit kalacak.

Aynı şekilde, başka bir emeklinin kök aylığı 6.100 TL ise, bu kişiye yüzde 25 oranında zam yapılarak maaşı 7.625 TL seviyesine çıkarılacak. Böylece, emeklilerimizin gelirleri güvence altına alınmış olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili