İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım, 4A emekli maaşı hesaplama, 4B emekli maaşı hesaplama, 4C emekli maaşı hesaplama tüm detayları ile sizler için araştırdık.


13

Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım konusunda daha iyi bir fikir sahibi olmak için bu yazımızı dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Emekliliğinizi planlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize, yaşam tarzı değişikliğine uyum sağlamanıza ve maddi durumunuzu planlamanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle faturalar, krediler ve kira ödemeleri dahil olmak üzere her ay sabit giderlerinizi hesaplamanız gerekir. Ardından, gıda ve ulaşım gibi normal maliyetleri ekleyin. Bunlar, emeklilik sırasında hayatta kalmak için kapsamanız gereken mutlak temel bilgilerdir. 

Şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Hepimiz çalışmayı bıraktıktan sonra hayatın tadını çıkarmak istiyoruz. Dünyayı daha fazla görmek, ailemizle ve sevdiklerimizle dolu dolu vakit geçirmek için sabırsızlanıyoruz.

Ne kadar emekli maaşı alırım
Ne kadar emekli maaşı alırım

Ayrıca emekli olmak, çalışmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Daha önce kazandığınız kadar emekli maaşı almasanız bile, ilgi alanlarınıza gerçekten uygun bir işe sahip olarak emeklilik sonrası çalışabilirsiniz.

“Şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım?” sorusunun cevabını merak eden herkes emeklilik hesaplamalarını araştırıyor.

Emeklilik maaşınızı hesaplamak için bazı hesaplama araçları kullanılır. Bu araçlar hızlı, basittir ve emekli maaşınızın tahmini ne kadar olacağının bilgisini verir.

4A Emekli maaşı hesaplama

Özel sektörde çalışan kişilerin, tahmini emekli maaşını hesaplaması için SGK kurumuna ait emeklilik aylık hesaplama aracı bulunmaktadır.

4A’lıyım ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • T.C. Kimlik numaranız,
 • (SSK) Sicil numaranız,
 • Baba adınız,
 • Nüfus il,
 • Doğum tarihi

gibi bilgileri eksiksiz doldurmanız durumunda emekli olmanız durumunda tahmini emekli maaşınızın ne kadar olacağı bilgisini verir.

4A Ne kadar emekli maaşı alırım
4A Emekli maaşı hesaplama
4A Emekli Maaşı Hesaplama

4B Emekli maaşı hesaplama

Bağkur olarak da bilinen, kendi işini yapan kişilerin emekli olmaları durumunda ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı; kolay ve birkaç adım uygulayarak hesaplamak mümkündür.

4B’liyim ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • T.C. Kimlik numaranız,
 • Kurumunuz,

bilgilerini doldurduktan sonra doğru şekilde güvenlik kodunu girmelisiniz. Adımları eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra tahmini emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

4B Emekli maaşı hesaplama
4B Emekli maaşı hesaplama
4B Emekli Maaşı Hesaplama

4C emekli maaşı hesaplama

Devlet kurumlarında çalışan kişilerin, sigorta türü olan 4C emekli maaşını hesaplamak için SGK kurumunun web sayfasında yer alan hesaplama aracı kullanılır.

4C’liyim ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • Derece
 • Hizmet Yılı
 • Aylık Tarihi
 • Kademe
 • Hizmet Ayı
 • Pay/Payda
 • Ek Gösterge
 • Kıdem Yılı
 • Kad.Taz.Ek Gösterge
 • Makam+Temsil+Görev Tazminat Göstergesi
 • İkramiye Yılı

gibi bilgilerin eksiksiz doldurulması durumunda 4C tahmini emeklilik maaşı hesaplaması yapılır.

4C emekli maaşı hesaplama
4C emekli maaşı hesaplama
4C Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşınızı nasıl talep edeceğiniz, sağlık haklarınız, emeklilik yaşı ve diğer ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için almak için Emeklilik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca konu hakkında soru ve görüşleriniz için yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. Merhaba,
  20/09/1980 doğumluyum.21 Eylül 2002 de öğretmenliğe başladım. 4/C emekli sandığına bagliyim.Dogustan elim bilekten yok.Ama memuriyete normal kadrodan başladım ve 3 .derece vergi indirimi aldım.%56 oranında surekli
  raporum var.Ne zaman emekli olabilirim ve maaşım ne kadar olur? Şimdiden verdiğiniz bilgiler icin teşekkür ederim.

 2. 3 gün önce

  Merhaba Eren bey. Burada engelliler için yapmış olduğunuz hizmetler için ne kadar teşekkür etsek azdır. Benim de sizlere bir sorum olacak. 2011 girişli kamuda memurum %70 engelli raporumu sonradan aldım. özel sektörle beraber 11 yıl 3 ay 9 günüm var emekliliğe esas olarak. normal şartlarda ne zaman emekli olurum ve emekli olduğumda normal şartlarda emekli olan arkadaşlardan daha az mı maaş alırım yoksa maaşta farklılık olmaz mı? ilk sigorta tarihimde 30 mart 2008

  • Mehmet Bey teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Engelli emeklilik ile normal emeklilik arasında hiçbir fark yoktur. Tek fark yaş kriteridir ve daha erken emekli olabilirsiniz. Kamu toplam priminiz, 4A sigorta priminiz belirtirseniz yardımcı olabilirz.

   • 2 gün önce

    cevap yazdım ama siliniyor neden acaba?

   • Rica etsem tekrar yazar mısınız Mehmet Bey? (Çok yorum var bazıları siliniyor, muhtemelen bir karışıklık oldu)

   • 2 gün önce

    30 mart 2008 girişli olmama rağmen 2011 de memur olduğum için 5510 sayılı kanuna tabi olduğum görünüyor. toplamda 4050 pirim ve 14 yıl 3 ay 17 günüm var. ne zaman emekli olurum ve emekli olduğum da maaşım normal emekli maaşına göre düşük mü olur?

   • Mehmet Bey, engel oranınızı belirtmemişsiniz fakat 2008 ve sonrası olduğunuz için %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün, %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün gereklidir. Normal emeklilik ile engelli erken emeklilik arasında maaş farkı yoktur.

   • 2 gün önce

    Engel durumumu ilk sorumda yazmıştım. %70 bu durumda ne olur

   • Mehmet Bey 15 yıl, 3960 prim günü gereklidir. Geç cevaplarımız için özür dileriz biraz fazla yorum geliyor.

 3. 1 ay önce

  % 63 engelim var. 3773 gün sigorta pirimim var. 01.01.1997 ilk işe giriş tarihim. Vergi indirimini aldım bugün emekliliğe başvurdum. Ne kadar maaş bağlanır.

Bir cevap yazın