1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2024

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım, En düşük emekli maaşı ne kadar oldu, Ne kadar emekli maaşı alırım 4A, ne kadar emekli maaşı alırım 4B, ne kadar emekli maaşı alırım 4C? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


65
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik düşünen bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri, emekli maaşıdır. Emekli maaşının hesaplanması, birçok farklı etken tarafından etkilenir. Bu yazımızda, emekli olmak isteyen kişilerin aklındaki en önemli sorulardan biri olan “Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?

Hepimiz çalışmayı bıraktıktan sonra hayatın tadını çıkarmak istiyoruz. Dünyayı daha fazla görmek, ailemizle ve sevdiklerimizle dolu dolu vakit geçirmek için sabırsızlanıyoruz.

Emekli maaşı, bir işçin ya da memurun emekli olması sonrası devletimiz tarafından yapılan bir aylık ödemedir. Emekli maaşı miktarı, işçinin ya da memurun çalışma süresi, maaşı, sigortalı olduğu dönemler ve diğer faktörlere göre belirlenir. Bu maaş, emekli olan bir kişinin yaşamını sürdürebilmesi için gereken mali desteği sağlar.

Ne kadar emekli maaşı alırım
Ne kadar emekli maaşı alırım

Ayrıca emekli olmak, çalışmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Daha önce kazandığınız kadar emekli maaşı almasanız bile, ilgi alanlarınıza gerçekten uygun bir işe sahip olarak emeklilik sonrası çalışabilirsiniz.

“Şu an emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım?” sorusunun cevabını merak eden herkes emeklilik hesaplamalarını araştırıyor.

En düşük emekli maaşı ne kadar oldu?

En düşük emekli maaşı, 2024 yılı için en düşük alt taban 10.000 TL olarak belirlendi. Ancak emekli maaşları, emeklilik süresi, prim ödeme gün sayısı ve diğer etkenlere göre değişebilir. Ayrıca, emekli maaşları her yıl enflasyon oranına göre artırılmaktadır. Bu nedenle, en düşük emekli maaşı miktarı her yıl değişebilir.

EN DÜŞÜK SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARI2023 Ocak (Alt Taban)2023 Mart (Alt Taban)2024 Ocak (Alt Taban)
SSK (2000 ÖNCESİ)5.859 TL7.500 TL10.000 TL
SSK (2000 SONRASI)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
BAĞ-KUR (ESNAF)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
BAĞ-KUR (TARIM)5.500 TL7.500 TL10.000 TL
en düşük emekli maaşı ne kadar

Emeklilik maaşınızı hesaplamak için bazı hesaplama araçları kullanılır. Bu araçlar hızlı, basittir ve emekli maaşınızın tahmini ne kadar olacağının bilgisini verir. Ayrıca ne zaman emekli olurum hesaplamak için lütfen tıklayınız.

Ne kadar emekli maaşı alırım 4A?

Özel sektörde çalışan kişilerin, tahmini emekli maaşını hesaplaması için SGK kurumuna ait emeklilik aylık hesaplama aracı bulunmaktadır.

4A’lıyım ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • T.C. Kimlik numaranız,
 • (SSK) Sicil numaranız,
 • Baba adınız,
 • Nüfus il,
 • Doğum tarihi

gibi bilgileri eksiksiz doldurmanız durumunda emekli olmanız durumunda tahmini emekli maaşınızın ne kadar olacağı bilgisini verir.

4A Ne kadar emekli maaşı alırım
4A Emekli maaşı hesaplama
4A Emekli Maaşı Hesaplama

Ne kadar emekli maaşı alırım 4B?

Bağkur olarak da bilinen, kendi işini yapan kişilerin emekli olmaları durumunda ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı; kolay ve birkaç adım uygulayarak hesaplamak mümkündür.

4B’liyim ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • T.C. Kimlik numaranız,
 • Kurumunuz,

bilgilerini doldurduktan sonra doğru şekilde güvenlik kodunu girmelisiniz. Adımları eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra tahmini emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

4B Emekli maaşı hesaplama
4B Emekli maaşı hesaplama
4B Emekli Maaşı Hesaplama

Ne kadar emekli maaşı alırım 4C?

Devlet kurumlarında çalışan kişilerin, sigorta türü olan 4C emekli maaşını hesaplamak için SGK kurumunun web sayfasında yer alan hesaplama aracı kullanılır.

4C’liyim ne kadar emekli maaşı alırım hesaplamasını kolayca yapmak için;

 • Derece
 • Hizmet Yılı
 • Aylık Tarihi
 • Kademe
 • Hizmet Ayı
 • Pay/Payda
 • Ek Gösterge
 • Kıdem Yılı
 • Kad.Taz.Ek Gösterge
 • Makam+Temsil+Görev Tazminat Göstergesi
 • İkramiye Yılı

gibi bilgilerin eksiksiz doldurulması durumunda 4C tahmini emeklilik maaşı hesaplaması yapılır.

4C emekli maaşı hesaplama
4C emekli maaşı hesaplama
4C Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşınızı nasıl talep edeceğiniz, sağlık haklarınız, emeklilik yaşı ve diğer ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için almak için Emeklilik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca konu hakkında soru ve görüşleriniz için yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (65)

 1. 5 Mayıs 2023

  Selam arkadaşlar benim için çok önemli bir konu var lütfen sizlerden bilgi bekliyorum
  ilk sigorta girişim 2010 doğuştan tedavisi olmayan kanser gurubuna giren her hafta tedavi aldığım bir hastalığım var 2022 tarihinde hastalığım ilerlediği için engelli raporumu yeniledim tek hastalıktan %80 diğer hastalıktan %16 baltazar sonrası yeni engelli raporum %83 ve süresiz şuanda 4600 prim günüm var vergi indirimi alırsam 2025 tarihinde vergi indiriminden emekli olmam gerekiyor bir kaç kez sgk gittim bana 2008 sonrası ve 2018 de yasa değişti emekli olman için vergi indirimi alsanda 2025 yılında buraya geldiğin zaman seni tekrardan hastaneye sevk edeceğiz orada oran tekrardan belirlenecek hangi derecede emekli olma kararın çıkacak dedi böyle bir şey asla söz konusu değildi malul emekli olmak isteyenleri hastaneye sevk ediyorlardı ama şimdi vergi indiriminde emekli bile olsa raporun yeni alınmış bile olsa emekli olmak için baş vurduğun zaman yeni rapor isteniyor bu resmen saçmalık değil mi bizim gibi engelli insanları emekli etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar Allah rızası için bu konu hakkında bana bilgi verir misiniz sizlerden rica ediyorum

  • Ayşe Sarı hanım güzel bir yazısı var. “Elinizde sürekli engelli raporunuz varsa raporunuz geçerlidir, kim ne derse desin değiştirmeyin. Değişir ise ne olur?
   1. Engel durumunuza bir değişiklik olmasa da engel oranınız düşebilir. Bu durumda tüm engelli haklarını kaybedersiniz.
   2. Yeni yönetmeliğe göre ağır engelliliğin karşılığını tam bağımlı engelliliktir. Rapor değişiminde ellerinizi kullanabiliyorsanız en fazla kısmi bağımlı alırsınız. Ve eğer evde bakım aylığı alıyorsanız aylığınız kesilir.
   Elinizdeki sürekli ibareli raporu sisteme kayıt ettirin. Ve size raporunuzu yenileyin diyen kurumlara karşı dilekçe verin.
   “hangi gerekçe ile hangi mevzuata dayanarak rapor yenilemesi talep edilmektedir, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında tarafıma yazılı olarak yasal süresi içinde tarafıma bildirin” diye yazın.
   Hatta “Kamu Denetçiliği Kurumuna ve her türlü hukuki yola başvuru hakkım saklı kalması koşuluyla…” cümlesini de ilave edin.
   5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun geçici 5.maddesine göre eski tarihli raporlar geçerlidir.
   Haklarınızı bilin…”

   • 5 Mayıs 2023

    çok teşekkürler ama sgk personeli benim çok kötü moralimi bozdu ben 1999 yılından bu yana kanser benzeri tedavisi olmayan her hafta damar yolundan ilaç kullanmayaktayım bu yüzden son raporumda süresiz ve %83 bu raporu ben 2022 tarihinde aldım 2010 öncesi çok sahte raporlar vardı ama ondan sonra her şey sistemsel oldu e devletten benim raporuma zaten ulaşılıyor evet benim ne kadar yaşayacağım belli değil ben istediğim an malul emekliye baş vuru yaparsam malul emekli olurum kanser hastaları 2 yıl süreli bile olsa malul olarak hemen emekli ola bilirim ama ben malul emekli olmak istemiyorum
    aynı hastanede 1999 yılından beri tedavi oluyorum hastalığımda bir iyleşme olsaydı 22 yılda olurdu ben hasta halimle prim çalışarak prim günümü doldurdum son 2 yılım kalmış emekliklik hayali kurarken personelin bana bu şekilde davranması beni çok üzdü yeni engeli raporumun üzerinden 1 yıl geçti hastalığım aynı devam etmekte 22 yıldın aynı heyete girersem belki daha yüksel oran alırım ama ne gerek var heyete girdiğim zaman heyet başkanı önceki engelli raporun süresiz bunu da süresiz yapıyorum her hafta zaten tedavi için geliyorsun senin engelli raporunu yenilemen için bir daha hastaneye gelme dedi vergi indirimi alacağım 2 yıl sonra ben emeklilik baş vurusu yaptığım zaman beni hastaneye gönderirse rapor oranım %50 düşmeyeceği ne malum buna kimse garanti veremez hastalığımı tedavi etsinler raporu elimden alsınlar ben buna razı olurum kendi hayatımı kurarım çalışa bilirim ama engelli insanlara bu şekilde yapmaları çok yanlış bir de karşısında kanser hastası var sürekli neymiş yönetmeklik değişti eyt diye bir şey çıktı engelli insanların emeklilik çalışma yılını neden düşürmediler bizi kimse neden kayda almıyor engellilerin 2 veya 3 yıl çalışma süresini düşürsünler bunları yapmaları lazımken.

 2. 12 Nisan 2023

  Selamlar, %88 engelliyim. Prim günüm 4491 gün. Emekliliğe hak kazanmış durumdayım. Maaşım 20K üstü ama sgk sitesinden hesaplama yaptığımda aylık taban maaş olarak görünüyor. Sanırım ilk yılların da ortalamasını alıyor. Burada nihai emeklilikte bir değişiklik olur mu? Yoksa taban ücret üzerinden mi değerlendirme olur. Öyle ise bu aşamada emekliliği ötelemek daha mı mantıklı olur ? Yorumlarınızı rica ediyorum . Teşekkür ederim.

 3. 12 Nisan 2023

  Merhabalar, şu an yeni engelli emeklisi olacak birinin sgk da görünen emekli maaşı, 7500 TL nin altında ise , hangi maaşı alır? Emekli maaşı 7500 e tamamlanır mı?

 4. 5 Mart 2023

  Merhaba %55 sürekli rapor aldım özel bir işyerinde 4A’lı olarak çalışıyorum net maaşım 22bin 6350gunum var SGK giriş 11/11/2001 emekli olunca ne kadar maaş bağlanır.cevap için şimdiden teşekkürler…

 5. 28 Şubat 2023

  1980 doğumluyum şeker ve kolestrol var kiloda sıkıntılı malulen emeklim olabilirmiyim 2005 bağkur 900 2010 ssk girişi toplamda 3700 prim günüm var olurmu

 6. merhaba ben şubat ayı itibari ile vergi indiriminden emekli oldum. birikmiş maaşı 14 şubat 4.399 tl çektim. fakat aylık ve ek ödeme bilgisi yok. bu yatan maaş mı yoksa günlük ödeme mi oluyor? bir de emekli maaşları bu ay erken yatmış bende o da gözükmüyor. aldığım ödeme maaşmıydı acaba ? nasıl hesaplama yapabilirim.

  • Gamze hanım bu ay emekli maaşları erken yattı. Ek ödeme tutarınız emekli aylık bilgisinde görülüyorsa emekli maaşınız netleşmiştir. Ek ödeme ile engelli maaşı nasıl hesaplanır incelemek için lütfen tıklayınız.

   • ek ödeme bilgisi yok gözükmüyor.
    gelen tebligatta 25.03.2023 tarihinde maaşınızı çekebilirsiniz diyor.
    fakat:
    aylık :5.500 tl
    birikmiş tutar : 9.899.92 tl.
    ben 4.399.92 tl yi çektim şimdi maaşı 25.03.2023 te 5.500 tl + 5.500 tl =11.000 tl mi yoksa 5.500 tl olarak mı ödeme yapılacak onu pek anlamadım.

    • Gamze hanım ek ödeme normalde gözükmesi gerekirdi, yanlış yerden bakmıyorsunuz umarım.

    • 4a aylık bilgisinden bakılıyor diye biliyorum ama yanlış mı acaba ?

    • Gamze hanım 4A Emekli ödeme bilgisi içi tıklayınız. 4A Emekli aylık bilgisi için tıklayınız. Burada yazması lazım.

    • Ödeme bilgisi bulunamadı
     diyor. teşekkür ederim belki bu ayın 25 ‘de görünür diye umut ediyorum. ilginiz için teşekkür ederim

    • 9 Nisan 2023

     Sgk maaş bildirgesinde aylık maaş ek ödeme dahil 8741 Tl görünüyor.E devlet aylık maaş bildirgesinde ek ödeme 339.54 tl görünüyor.Maaş hesaplama ek ödeme x 26 + ek ödeme olarak hesaplandığında ise dah fazla maaş çıkıyor .İlk maaşımı Nisan 19 da alacağım .birde birikmiş tutar 5244 tl görünüyor .Net maaşımı hesaplayamadım .Yardımcı olurmusunuz.Net maaşım ne karar teşekkürler

    • Emekli maaşınız 8.488,5 TL olacak yüksek ihtimal.

  • 9 Mart 2024

   Merhaba,
   Emeklilik için sgk ya iş yerinden çıkış yaparak kağıdı verdim. Giriş 2003 gün sayısı 7300.Bana en geç 45 günde sonuçlanır dedi. Kafama takılan soru 45 puan sürekli raporum var alttaki kutucukta sınıflanamayan işaretli Bu işaret süresiz emekliliğe engel midir?

Bir yanıt yazın