1. Anasayfa
 2. SGK

Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik için gerekli evraklar nelerdir, 4A emeklilik için gerekli evraklar nelerdir, 4B emeklilik için gerekli evraklar nelerdir, 4C emeklilik için gerekli evraklar nelerdir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


31
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik şartları yerine getiren kişiler emekli olmak için emeklilik başvurusu için hazırlık yapar. Peki emeklilik için gerekli evraklar nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Emeklilik nedir?

Emeklilik, kanunlarla belirlenen çalışma gün sayısını doldurmuş ve tüm primlerini eksiksiz olarak ödemiş olan kişilerin çalışma hayatlarını noktalayıp bundan sonra ömrünün sonuna kadar devletin güvencesiyle maaş alma, sağlık ve diğer sosyal haklardan ücretsiz olarak faydalanması anlamına gelir.

emeklilik için gerekli evraklar
emeklilik için gerekli evraklar

Emeklilik için gerekli evraklar nelerdir?

Emeklilik için gerekli evraklar, kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik gösterebilir. Şimdi hep beraber sigorta kollarına göre istenen evrakları inceleyelim.

4A emeklilik için gerekli evraklar nelerdir?

4A emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. kimlik kartı
 • Sigortalı olarak işten ayrıldığınıza dair ayrılış belgesi
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

4B emeklilik için gerekli evraklar nelerdir?

4B emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. kimlik kartı
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Sigortalılık belgesi

4C emeklilik için gerekli evraklar nelerdir?

4C emeklilik sigorta kolundan emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Askerlik Belgesi (Erkek)
 • 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Resmi kurum kimliği

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar hazırlanma aşamasında eksiksiz olmalıdır aksi takdirde emeklilik ile ilgili problem yaşayabilirsiniz. Tamamlamış olduğunuz evrakların eksiksiz olmasına dikkat edin.

Engelli emeklilik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Engelli emeklilik şartları ile emekliliğe hak kazanan kişilerden istenen başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Çalışma belgesi
 • Engelli sağlık raporu
 • Engelli vergi indirimi belgesi (Ekim 2008 öncesi 4A’lı kişiler)

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Emekli olacak kişiler için gerekli evrakları tamamladıktan sonra emeklilik başvurusu yapabilir. Emeklilik başvurusu iki seçenek olarak yapılabilir.

 • SGK Müdürlüklerine ziyaret ederek başvuru
 • E-Devlet kapısı üzerinden online başvuru

E-devlet kapısı üzerinden yapılacak emeklilik başvurusu için öncelikle tüm belgelerin bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne ulaştırılması ve teslim edilmesi gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik işlemleri nasıl takip edilir?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve evraklarınızda bir eksiklik yoksa emeklilik başvurunuz onaylanır. Onaylanma işleminden sonra emeklilik süreciniz hazırlanmaya başlar. Bu süreci doğrudan takip etmenin iki yolu bulunmaktadır.

 • SGK kurumu web sitesi
 • E-Devlet kapısı

SGK web sayfası üzerinden emeklilik sürecini takip etmek isteyen kişiler öncelikle giriş yapmalıdır. Giriş işlemi sonrasında “evrak tarama” bölümüne gidilmelidir. Bu bölümde yer alan “Evrak Kaydı ve Takibi” menüsünden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bir diğer yol ise E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmesidir. E-devlet üzerinden giriş yapmak için öncelikle PTT şubelerinden şifrenizi almalısınız. E-devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama ekranına “Belge Sorgulama” yazılarak sorgulama sayfasına geçiş yapmalısınız. Emeklilik başvurunuzun durumunu evrak takibini ve işleyişi bu alandan takip edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip

Emeklilik için gerekli evraklar nelerdir? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (31)

 1. 30 Eylül 2023

  Mumkunse Hocam engelli emeklilik için gerekli evrakları teyit amaçlı tekrar yazar mısınız?Teşekkür ederim

 2. 28 Ağustos 2023

  %69 engelli raporum var, primim tam, 2008 öncesi sigorta girişim var. Engelli emeklilik için vergi indirim kartı gerekiyormuş başvuru yaptım ancak asgari ücretliler gelir vergisinden muaf olduğu söylendi vergi indirim kartı alamaz mıyım?

 3. 9 Temmuz 2023

  Selamlar.01.05.2002 girişim var. Otelde 4 ay kadar çalıştım. Sonra 2011,2021 arası 10 yıl isteğe bağlı prim ödedim. Yüzde 50 engelli raporum var. Toplamda 3965 günüm var. Engelli emekli olabilir miyim? Teşekkürler…

 4. 10 Mayıs 2023

  Merhaba Ayşe hanım ben kronik böbrek yetmezliği hastasıyım %90 engelli raporum var sol ayağımda eklem bozukluğu var 23 yaşındayım erken emeklilik için napabilirim sadece 1800 gün prim ödesem emekli olur muyum

 5. 3 Mayıs 2023

  Merhaba Ayşenur Hanım,
  2001 tarihli süresiz %40 raporum ile emekli başvurusu yapabiliyor muyum? Rapor yenilemem gerekecek mi? Vergi indirim yazısı da var. 7100 prim günüm var. 2001 Eylül ilk tescil tarihi. Sanırım mevcut durumda emkli olabiliyorum değil mi?

 6. 10 Nisan 2023

  /40 engelli raporum var 2 yıl süreli
  5000gunum var hala calisiyorum emekli nasıl olurum acaba

 7. 10 Nisan 2023

  Merhaba;
  SGK 4A tescil başlangıç tarihim 23/10/2001 hizmete başlama tarihi 29/03/2006 görünüyor 4841 prim günü var Görme engelli olarak %62 oranla engelli raporum mevcut buna istinaden engelli erken emeklilik hakkım olabilir mi? Ayrıca vergi indirimi olarak süresiz tanımlanmış vergi indirim yazısı mevcuttur. Konu hakkında bilgi ve yönlendirme yapmanızı istirham ederim teşekkür ediyorum kolay gelsin 🙏

 8. 8 Nisan 2023

  Selamun aleyküm hayırlı ramazanlar öncelikle…
  Engelli Sağlık raporu için 3 kere hastanelerden,yüzde % 45 ortopedik engelli olarak aldım
  Fakat adlı tıpta heyete girdim mahkeme talebi ile 6 ay oldu halen bir sonuç çıkmadı sizce kaç oranında alırım sol bacaktan uzuv kopması var ayağımda diz Dezartikilasyon bacak seviyem ne olur sizce..
  12.09.2007 sigorta girişliyim toplam 4030 günüm var
  Vergi indirimi için müracat ettim maaş için kabul edildi, bu geçerlimidir emekli olursam ve ne zaman emekli olurum şartlar nedir
  Yardım rica ederim..🤲
  Şimdiden teşekkürler… 🤲🤲🤲

  • Engelli emeklilik şartlarınız 20 yıl sigortalılık süresi 4400 prim günü. Kalan süreniz 4 Yıl 6 Ay sigortalılık süresi 370 prim günü gerekmektedir. Ekim 2008 öncesi 4A’lı kişiler engelli vergi indirimi ile beraber emekli olabiliyor. Ekim 2008 sonrası işe girişli kişilerde engelli vergi indirim belgesi şartı aranmaz. Engelli emeklilik şartlarınız (4A olarak hesapladık) 15 yıl sigortalılık süresi 3960 prim günü Kalan süreniz 6 Yıl 8 Ay sigortalılık süresi 1030 prim günü gerekmektedir. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız.

 9. 16 Ocak 2023

  58 oranındaki rapor ankara ya gitti 1 ay sonra mesaj geldi mesajda nolu talebiniz sonucu oluşturulan EViS (erişkin %40 ve üstü) işleminiz tamamlanmıştır diye mesaj geldi ne yapmalıyım takip edeceğim yol nedir

  • Bağlı olduğunuz il/ilçe vergi dairesine sonucunuz gelecek. Oradan bir nüsha alarak sonucu görebilirsiniz.

   • 7 Nisan 2023

    merak ettiğim için soruyorum 2008 mağdurları için bir düzenleme yapılacak mıdır? 2008 nisan kadar olanların emeklilik prim gün sayıları ve yıl şartı çok yüksek iken 10.cu ay sonrası için bir indirim uygulandı ve bizler mağdur olduk resmen eyt gibi bir uygulama çıkarken bizde bir düzenleme gelecek mi bu yaşanan mağduriyet için

 10. 25 Ekim 2022

  Ben 2022 Eylül 9 unda bagkurdan emekli dilekcemi verdim. Ekim 1 aylık baslangiciniz bilgisi geldi. Ben Ekim 25 inde bir aylık maaşım bugün yattı. 1 Ekim ile 25 Ekim arası maaş farkı bana yatirilirmi alabilirmiyim? Teşekkürler.

 11. Merhabalar
  2004 yılı sigorta başlangıc toplam prim gün sayı ise 4a 1404 4b 3120 günüm bulunmaktadır. Hastaneden almış olduğum görme bozuklukları %100 tek rahatsızlık bulunmaktadır. Malulen emeklik başvurum red edildi. Bu durumda başka emekli olmam için bir yol varmıdır.

  • Engel oranınız %40 ve üzeri ise erken emeklilik için hakkınız bulunmaktadır. Eğer ilk işe giriş tarihinizi tam yazarsanız şartlarınızı yazabiliriz.

   • 25 Mart 2023

    Benim %40 rapurum var sgk dan 1104 gün sigortam var ilk işe başlama tarihim 2011 faydalanabilirmiyim emeklilikten

    • Evet engelli erken emeklilikten faydalanabilirsiniz şartları sağlıyorsanız. Fakat 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız.

Bir yanıt yazın