İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli Hakları

Özel Sektörde Çalışan Engellilerin Hakları Nelerdir?

Özel sektörde çalışan engellilerin hakları arasında, ayrımcılık yasağı, tekrar işe alma zorunluluğu, mazeret izni, çalışma koşulları gibi haklar yer almaktadır.


26

Engelinizin bulunması, hayatınızı kısıtlamanızı ya da engellenmenize bir neden olmamalıdır. Engelli kişiler çalışamaz yada çalıştırılmamalıdır diye bir kural bulunmaz. Engelli kişiler için özel sektör ve kamu kuruluşlarında bir çok iş imkanı ve iş ilanı bulunur. Özel sektörde; 50 ve üzeri çalışan işletmelerde %3, kamu kurumlarında %4 engelli personel çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.

İŞKUR ve bazı kariyer sitelerinde engelli iş ilanlarını takip ederek iş imkanından yararlanma şansınız vardır. İŞKUR Engelli İş Arama ekranından iş ilanlarını listeleyebilirsiniz.

Özel Sektörde Çalışan Engelli Hakları Nelerdir ?

Engelli kişilerin sosyal ve çalışma hayatına katılmaları için bir çok hak tanınmaktadır. Kanunlara göre %40 ve üzeri orana sahip engelli kişiler engelli olarak sayılır ve tüm bu haklardan faydalanır. Engelli istihdamı hakkından yararlanmak için iş ilanlarını takip ederek başvuru yapılmalıdır.

Ayrımcılık Yasağı

İşverenler; seçim süreci, iş seçimi, teknik değerlendirme, çalışma süreleri, çalışma şartları ve başvuru aşamalarının hiç bir kısmında engelli personel aleyhine bir ayrımcılık uygulamasında bulunamaz. Ayrımcılık uygulanması durumunda engelli personele dört aylık ücreti tutarı tazminat ve diğer haklarını talep edebilir. Kamu ve Kurum Kuruluşlarında engelli personele ayrımcılık uygulanması halinde T.C.K. 122.ci maddesinde yer alan hükümler uygulanmaktadır.

Tekrar İşe Alma Zorunluluğu

Engelli kişi, mevcut durumundan dolayı malulen ayrılmak zorunda kalması ve maluliyet durumunun sonradan ortadan kalkması halinde, engelli personel eski işyerine tekrar işe alınması için talep de bulunabilir. İşveren engelli personeli, eğer boş kadro varsa dışardan alımlardan öncelikli olarak geri almakla yükümlüdür.

Engelli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu

4857 İş Yasası 30. maddesi Yurtiçi işe yerleştirme hizmetleri yönetmeliğine göre;

 • İşverenler, 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Mazeret İzni

%70 ve üzeri engelli çocuğu olan ve süreğen hastalığının tedavisinde çalışan ebeveynlerin engelli çocuğun sağlık raporlarını beyan etmesi ve ebeveynlerden bir tanesi bu hakkı kullanması kaydıyla bir sene içerisinde 10 güne kadar ücretli izin verilmektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2022?

İşyeri ve Çalışma Koşullarının Engellilere Göre Hazırlanması

İşletmeler, engelli personeli istihdam etmeleri durumunda, engelli kişinin çalışma koşullarını uygun şekilde hazırlamak, mesleklerine uygun işlerde çalıştırmak, gerekli araç ve gereçleri sağlamak ve çalışmasını kolaylaştıracak çalışma ortamını hazırlamak ile sorumludur.

Engelli Vergi İndirimi tablosu 2022

Engelli kişi, engelli oranlarına göre vergi indirim hakkı bulunmaktadır. Engel oranına göre vergi indirimi dereceleri ve indirimi tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

DönemEngel DerecesiTutar
20211. Derece (%80 ve üzeri engelliler)2000-TL
20212. derece (%60 ile %79)1170-TL
20213. derece (40 ile %59)500-TL
Engelli vergi indirimi tablosu

Yazar Hakkında

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (26)

 1. 3 hafta önce

  Merhaba ben yeni ise girdim erken emeklilik hakkımdan yararlanmak için başvurmam gereklimidir erkenden
  Ayrıca asgari ücret alana engelli vergi indirimi yapilmiyo diye okudum doğrumudur bu
  Engelli emeklilerin maaşının düşük olduğu dogrumudur

  • Engelli emeklilik ve normal emeklilik arasında emekli olursa maaş farkı yoktur. 2008 ve öncesi işe giriş tarihiniz varsa vergi indirim belgesi şartı aranır.

   • 3 hafta önce

    Bu sene başladım ise bunun dışında stajda başlatılmış sigorta ama bu sene başladım ise yani erken emeklilik için illa emekli olmaya yakinmi basvuruda bulunmam gerekli yoksa başvurabilir miyim erkenden

   • Gerekli şartları sağladıktan sonra başvuru yapmanız gereklidir Özlem hanım.

   • 3 hafta önce

    Demek istediğim emekli olmaya yakinmi başvurmalıyım yoksa çalışmaya başladım gibi mi basvurmaliyim sadece bu hakdan yararlanmak için geç basvurursam engelli erken emeklilik hakkımdan yararlanırken sorun cikarmi

   • Özlem hanım prim günü, sigorta yolu tamamen dolduğunda engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Yakın, yaklaştığında ve başladığında olmaz.

 2. 2 ay önce

  Merhabalar Ben Güneydoğu Elektrik dağıtım firmasında 16.09.2019 tarihinde işe başladım, engelli raporum 12.10.2020 de çıktı aynı gün şirkete teslim ettim 20.11.2020 de normal kadrodan engelli kadrosuna alındım, o tarihlerde ilçede çalışıyodum, iş temposu ve ikamet nedeniyle ev iş arası uzun yol mesafesine istinaden il personeli olarak yer değişikliğim fiilen 23.02.2021 de yapıldı. Birimlerde boş kadro olmadığı için 23.02.2022 ve 18.04.2021 tarihleri arasında geçici görevle geçtiğim birimde hiç bir iş yaptırılmadı ve bilgisayarımı açmama dahi izin vermediler, masam ve oturacak koltuğum dahi yoktu, 18 04.2021 tarihinde ihtiyaç nedeni ile başka birime kalıcı olarak geçtim, üç aylık deneme süresinden sonra transferimin yapılacağı ve ünvanımın il bazlı güncelleneceği söylendi. Şirkette yasak olmasına rsğmen beraber çalıştığım mühendisin veri giriş-kayıt kullanıcı bilgileri ile onun yerine işlem yaptım bu süreç 1 buçuk yıl sürdü, geçişim yapılmadı, performansım iş unvanımın kayıtlı olduğu ilçeye göre değerlendirildi, ve mühendis için yaptığım tüm islemlerin onun adına kayıtlı olması nedeniyle kendisi terfi zammı aldı, engelli kadrosunda olduğum için işten kendim ayrılayım diye cidi baskılara mobinglere maruz kaldım ve hem fiziken hem psikolojikmen çok yoruldum, yöneticim bana kadro verirse performansı düşük olan bir personeli çıkarmak zorunda kalacağını söylemekte,ben maddi manevi sömğrülen hakkımı yazılı ve sözlü olarak çok aradım ama bir çözüm sağlanamadı, anlaşmalı ayrılmak istiyorum ama tazminatımı , vergi indirimi ücretimi kısmi çalışma aşım ücretimi yemek ve yol ücretimi , ayrıca işsizlik maaşı alabilme hakkımı vermezler diye çekiniyorum, ne yapacağımı Bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

 3. 2 ay önce

  Merhaba geçiçi %60 engelim var geçiçi 5 yıllık işe girişi tarihim 11.11.2006 girişileyim erken emeklilik için başvuruyu ne zaman yapabilirim.

 4. 2 ay önce

  %43engli raporum var erken emklık icın ne yapmalıyım

 5. 2 ay önce

  Merhabalar ben özel sektörde çalışmakta olup %52 raporum var ortopedik engelliyim sol dizaltından ayağım yok.05.09.2011 tarihinde sigorta başlangıcım var 3686 gün sigorta primim var erken emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyorum buna rağmen ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkür ederim

  • Recep Bey, Sigorta kolunuzu belirtmemişsiniz 4A olarak hesapladık. Emeklilik şartlarınız 16 yıl sigortalılık süresi 4000 prim günü. Emeklilik başvurusu için 5 Yıl 2 Ay sigortalılık süresi 314 prim günü gerekmektedir.

   • 2 ay önce

    Peki Anladım buna rağmen kalan 314 günü tamamladığımda istediğim zaman işyerinden tazminat hak talep edebiliyormuyum?

   • Emekli olmanız durumunda tazminat alabilirsiniz. 8 Eylül 1999’dan önce ilk kez sigortalı olup da 15 yıl 3600 gün – 8 Eylül 1999’dan sonra işe başlayanların ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 gün prim olması durumunda yine kıdem tazminat hakkı olur.

 6. 2 ay önce

  Merhaba ben 6 yıldır özel sektörde çalışmaktayım şimdi çalışmış olduğum işyeri merkezden ilçeye taşınacakmış biz engellileri işveren ilçeye istediği gibi götürebilir mi? Birde engelli indirimi 3. Derecede 75 lira veriyorlar doğrumudur bu?

  • Recep Bey, 3. derece engelli indirimi bir önceki sene de maaşa ek 50 küsür tl yansıyordu. Fakat bu sene gelir vergisi istinası ile asgari ücret seviyesinde olan kişilerin maaşına yansımıyor. Recep Bey özel sektörde maalesef işyeri il sınırları içerisinde yer değiştirebiliyor. Fakat detaylı bilgi almak için ALO 170 üzerinden danışabilirsiniz.

 7. 3 ay önce

  Merhabalar Ben Özel Sektörde Yaz sezonları Otellerde Engelli işçi olarak çalışıyorum. Çalışmış olduğum özel sektörde Haftalık iznimi iptal ettiler Engelli işçisinin haftalık izini iptal edilebilir mi Engelli işçisinin Hakları nelerdir Bu özel kurum için Herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi?Teşekkürler🙏🏻

 8. 3 ay önce

  Merhaba ben Ahmet ben özel sektörde calısıyorum is devlet özel sektörde calısan engelliye maddi yardım yapayormu veya is yerine gönderip bana verilmesi gibi bir sorum daha olacak ben suanda 9 senenin icindeyin işten ayrılmış olsam bana nasıl bir tazminat ödeyecek isyeri cevaplarsanız sevinirim

  • Ahmet Bey, SGK kayıtlı çalışan kişilere genelde maddi yardım devlet tarafından yapılmıyor. İşten ayrılmanız durumunda kanunda ne yazıyor o işliyor. Tazminat almak için işverenin sizi çıkarması, emekli olmanız durumunda ayrılma vb. durumlarda alabilirsiniz.

 9. 4 ay önce

  merhaba adım deniz esmer engelli çalışanım özel sektörde bir sorum olucak engelli çalışanın maaşına haciz gelirmi teşekkürler

Bir cevap yazın