1. Ana Sayfa
 2. Engelli Hakları

Özel Sektörde Çalışan Engellilerin Hakları Nelerdir?

Özel sektörde çalışan engellilerin hakları arasında, ayrımcılık yasağı, tekrar işe alma zorunluluğu, mazeret izni, çalışma koşulları gibi haklar yer almaktadır.


52

Engelinizin bulunması, hayatınızı kısıtlamanızı ya da engellenmenize bir neden olmamalıdır. Engelli kişiler çalışamaz yada çalıştırılmamalıdır diye bir kural bulunmaz. Engelli kişiler için özel sektör ve kamu kuruluşlarında bir çok iş imkanı ve iş ilanı bulunur. Özel sektörde; 50 ve üzeri çalışan işletmelerde %3, kamu kurumlarında %4 engelli personel çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.

İŞKUR ve bazı kariyer sitelerinde engelli iş ilanlarını takip ederek iş imkanından yararlanma şansınız vardır. İŞKUR Engelli İş Arama ekranından iş ilanlarını listeleyebilirsiniz.

Özel Sektörde Çalışan Engelli Hakları Nelerdir ?

Engelli kişilerin sosyal ve çalışma hayatına katılmaları için bir çok hak tanınmaktadır. Kanunlara göre %40 ve üzeri orana sahip engelli kişiler engelli olarak sayılır ve tüm bu haklardan faydalanır. Engelli istihdamı hakkından yararlanmak için iş ilanlarını takip ederek başvuru yapılmalıdır.

Ayrımcılık Yasağı

İşverenler; seçim süreci, iş seçimi, teknik değerlendirme, çalışma süreleri, çalışma şartları ve başvuru aşamalarının hiç bir kısmında engelli personel aleyhine bir ayrımcılık uygulamasında bulunamaz. Ayrımcılık uygulanması durumunda engelli personele dört aylık ücreti tutarı tazminat ve diğer haklarını talep edebilir. Kamu ve Kurum Kuruluşlarında engelli personele ayrımcılık uygulanması halinde T.C.K. 122.ci maddesinde yer alan hükümler uygulanmaktadır.

Tekrar İşe Alma Zorunluluğu

Engelli kişi, mevcut durumundan dolayı malulen ayrılmak zorunda kalması ve maluliyet durumunun sonradan ortadan kalkması halinde, engelli personel eski işyerine tekrar işe alınması için talep de bulunabilir. İşveren engelli personeli, eğer boş kadro varsa dışardan alımlardan öncelikli olarak geri almakla yükümlüdür.

Engelli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu

4857 İş Yasası 30. maddesi Yurtiçi işe yerleştirme hizmetleri yönetmeliğine göre;

 • İşverenler, 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Mazeret İzni

%70 ve üzeri engelli çocuğu olan ve süreğen hastalığının tedavisinde çalışan ebeveynlerin engelli çocuğun sağlık raporlarını beyan etmesi ve ebeveynlerden bir tanesi bu hakkı kullanması kaydıyla bir sene içerisinde 10 güne kadar ücretli izin verilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2023?

İşyeri ve Çalışma Koşullarının Engellilere Göre Hazırlanması

İşletmeler, engelli personeli istihdam etmeleri durumunda, engelli kişinin çalışma koşullarını uygun şekilde hazırlamak, mesleklerine uygun işlerde çalıştırmak, gerekli araç ve gereçleri sağlamak ve çalışmasını kolaylaştıracak çalışma ortamını hazırlamak ile sorumludur.

Engelli Vergi İndirimi tablosu 2022

Engelli kişi, engelli oranlarına göre vergi indirim hakkı bulunmaktadır. Engel oranına göre vergi indirimi dereceleri ve indirimi tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

DönemEngel DerecesiTutar
20211. Derece (%80 ve üzeri engelliler)2000-TL
20212. derece (%60 ile %79)1170-TL
20213. derece (40 ile %59)500-TL
Engelli vergi indirimi tablosu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (52)

 1. 19 saat önce

  Merhaba ben özel sektörde çalışıyorum %52 raporum var 3. Derece vergi indiriminden yararlanıyorum vergi indirimi ücretinden maaşıma ne kadar yansıması gerekiyor aylık

  • Recep Bey Gelir vergisi istinası sebebi ile asgari ücret düzeyinde Engelli Vergi İndirimi hakkı artık söz konusu değildir. Asgari ücretten fazla alıyorsanız eğer asgari ücret ile maaşınız arasındaki fark olan kısmın vergi indirimi maaşınıza yansır bu rakamda düşüktür. Net rakamı çalıştığınız işyerinin IK departmanından rica ederek bilgi alabilirsiniz.

 2. 2 hafta önce

  Selam Kolay gelsin iyi çalişmalar 2013 yılında (GİZLENDİ) Park ve Bahçeler müdürlüğünde iş başi yaptım. Tahakkuk’ta 2.5 yıl kadar çaliştim. (GİZLENDİ) döneminde iş Başi yaptığım için bana sistematik olarak mobing uygulandı. Ve halen uygulanıyor. Beldiye Başkaninin özel kalem müdürü (GİZLENDİ) Bana direk mobing uygulamalari ve ağır Tehlikeli ve yoğun dikkat gerektiren işlerde çalişamaz 52 lik Raporu sunduğum halde beni istifaya zorlamak için yapamayacağım işleri bana yüklemeye çalişiyorlar. Bu konu ile alakalı nereye başvuru yapmam gerekiyor. Yardimci olursanız sevinirim.

 3. 2 hafta önce

  Merhaba 2012 yılında %40 vergi indirimi belgesi aldim
  Geçen 10 yıllık süre içinde sağlık durumum bozuldu 2023 yilinda tekrar hastaneden rapor aldım heyet raporum %80 ankara vergi dairesine gidecek vergi indirimi oranım 2.veya. 1.Dereceden olursa emeklilik sürem degisirmi çalışmakta güçlük çekiyorum

 4. Merhaba % 60 engelli raporum mevcut 2004 çıraklık sigortası 03.01.2008 uzun vade prim ödemesi gözükmektedir 4100 prim günüm mevcuttur bu şartlarda anladığım kadarıyla prim gün sayım dolmuş oluyor 18 yıl mı 15 yıl mı çalışma şartı aranmaktadır .
  15 ay askerlik sürecimi de tamamlamış durumdayım bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda emeklilik için bir yorum yapmanız rica olunur .

  • Gökhan Bey engelli emeklilik şartlarınız 18 yıl sigortalılık süresi 4000 prim günü. Engelli emeklilik için kalan süreniz 2 Yıl 12 Ay sigortalılık süresi 100 gün önce prim gününüzü doldurmuşsunuz. Askerlik borçlanması yaparak priminizi, eğer ki işe giriş tarihinden önce askerlik yaptıysanız hem priminizi hem de sigorta sürenizi kısaltabilirsiniz.

 5. 3 hafta önce

  İyi günler % 61 kuruldan çıkmış raporum var fakat rapor 2 yılda bir yenilenmeli ibaresi bulunuyor sigorta başlangıcım 2001 ocak 19 6800 sigorta pirimim var şuan çalışıyorum vergi dairesine göndersem emekli olabilir iyim vergi indiriminden hastalıkları şeker, tansiyon kollestrol, uyku apnesi, bel fıtığı yani raporumu 2 yılda bir yenilenmesi vergi indiriminden emekliliğini engel olurmu

  • Hakan Bey, sanırım 4A’lısınız Ekim 2008 öncesi işe girişli olduğunuz için vergi indirim şartı aranır. Eğer ki gerekli şartları sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz. Hak kaybı olmaması için rapor yenileme tarihinden 3-4 ay önce yenileme başvurusu yapabilirsiniz.

 6. 3 hafta önce

  2005 çıraklık (yani staj gibi sayılıyor) işe giriş tarihi yazıyor. uzun vade başlangıç tarihi 12-06-2010 -2260 prim günüm %45 sürekli raporum vardır bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim. teşekkürler.

  • Engelli emeklilik şartlarınız 18 yıl sigortalılık süresi 4300 prim günü. Engelli emeklilik için kalan süreniz 5 Yıl 6 Ay sigortalılık süresi 2040 prim günü gerekmektedir. (21 Eylül 2021 SGK Hastalık Listesi) yönetmeliğine tabisiniz.

Bir cevap yazın