1. Anasayfa
 2. Engelli

Tiroid İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid engel oranı nedir, tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


44
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alan ve kıkırdağın hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid bezi vücudumuz için hayati önem taşıyan hormonları salgılar. Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid kanseri nedir, tiroid engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Tiroid, vücuttaki sayısız metabolik süreci düzenlemede önemli bir role sahiptir. Vücuttaki tüm hücrelerin düzgün çalışması için tiroid hormonlarına ihtiyacı vardır. Bu hormonlar vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığını kontrol etmektedir.

Tiroid nedir?

Tiroid boynun ön tarafında, gırtlağın (ses kutusu) altında ve soluk borusunun (nefes borusu) yakınında bulunan küçük bir bezdir. Her iki tarafında birer tane olmak üzere sağ ve sol lobları vardır. Tiroid bezi triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) salgılar.

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid, küçük bir kelebek veya papyon şeklindedir ve boynunuzun önündeki derinin altına bulunmaktadır. Tiroid hastalığı, tiroid bezinin aşırı veya yetersiz çalışması nedeniyle semptomlara neden olabilen yaygın bir sorundur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tiroid kanseri nedir?

Tiroid kanseri, tiroid bezinde başlayan bir kanser türüdür. Kanser, hücreler kontrolden çıkmaya başladığında başlar. Tiroid bezinde birçok türde büyüme ve tümör gelişebilir. Bunların çoğu iyi huyludur (kanserli değildir), ancak diğerleri kötü huyludur (kanserlidir), bu da yakındaki dokulara ve vücudun diğer bölümlerine yayılabileceği anlamına gelir.  Bazı durumlarda, tiroid hücrelerindeki değişiklikler kansere neden olabilir. Tiroid kanserinin en yaygın türleri papiller karsinom ve foliküler karsinomdur.

Tiroid hastalığı engel oranı nedir?

Tiroiddeki hücreler bazen değişir ve artık büyümez veya normal davranmaz. Bu değişiklikler, hipotiroidizm, hipertiroidizm, tiroid nodülleri, tiroidit veya guatr gibi kanserli olmayan veya iyi huylu durumlara yol açabilir.Tiroid engel oranı alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

Tiroid hastalıkları engel oranları tablosu

TiroidOran
Guatrlar (Nodüler, diffüz, multinodüler, toksikve toksik olmayan) subakut tiroiditler
1) Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş%0
2) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.)%10
3) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha fazla tiroksin gerektirenler)%40
Kretinizm%20
Doğuştan iyot eksikliği sendromu%20
İyot eksikliğine bağlı diğer tiroid bezi bozuklukları ve benzer durumlar%0
Tirotoksikoz (komplikasyonsuz)%10
Tiroidektomi (Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış, Ca dışı nedenler)%0

Tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır?

Tirod hastalığı, engelli raporu almak için öncelikle kişilerin başvuruda bulunması gereklidir. Başvurular sadece devletin yetkilendirdiği hastanelerden yapılması gereklidir. Başvuru sürecinde kurul sizi ilgili bölüme sevk eder. Doktorunuz fiziki muayane ve gerekli testleri uygulayarak hastalığınızı teşhis eder.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 42
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 13
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 4
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 19
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (44)

 1. Merhbalar ben demir eksıklgıne baglı aneöı var malulen basvurablrm oran verıleblrmi hemoglabınm 8 cuvarında

 2. 7 Haziran 2023

  Merhaba ben troid hastasıyım insülin direncim var eşim memur görev yerindeyiz çok kötü koşullar yer değiştirmemiz için sürenin dolmasını bekliyoruz bu sürede ben hasta oldum çocuk tedavisi görücem burdan gitmemiz için heyet raporu almam gerekiyor Muş buna heyet raporu alabilir miyim

 3. 11 Nisan 2023

  Merhaba ben 2021 yılinda popiller troid kanserinden ameliyat oldum troid bezimin tamamı alindı ameliyat sonrosu oluşan komplikasyondan sora paratroid bezim çalişmiyor ömür boyu kalsiyum ilaçları kullanmak zorundayım ayrıca omur ilik romatizmamda var ankilozon spandolit özür oranı yüzde kaç olur teşekkür ederim

  • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

  • Merhaba benimde ankilozan spondilitim var ve troidlerim bugün alındı engelli raporu aldınız mı ne yaptınız bende düşünüyorum

 4. 10 Nisan 2023

  Merhabalar ben 2021 yılında hastaneye gittiğimde tiroitlerimde nodül vardı ve biyopside kötü huylu oldupunu farkettiler ameliyat oldum ve tiroidlerimi aldılar ömür boyu ilaç kullanıyorum. Heyete girdim ve %10 rapor verdiler. Ama sizin söylemlerinize göre %40 almam gerektiğini gördüm bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  • Engel oranınızı değerlendirirken doktorlar hastalığınızın durumu hakkında eminiz ki değerlendirme yapmışlardır. Fakat oranınızın doğru olduğuna inanmıyorsanız rapora itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

 5. 20 Mart 2023

  Merhaba ben 2019 yılında triod kanseri teşhisi konuldu ve kötü huylu çıktı dön evredeydi hemen ameliyat Etiler tiroid komple çıkardılar ömür boyu ilaç kullanıyorum sağlık kuruluna baş vursam rapor verirler mi verirlerse yüzde kaç verirler lütfen cevap verirmisiniz

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir. (Önerimiz başvurunuz.)

Bir yanıt yazın