İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Tiroid İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid engel oranı nedir, tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


25

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alan ve kıkırdağın hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid bezi vücudumuz için hayati önem taşıyan hormonları salgılar. Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid kanseri nedir, tiroid engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Tiroid, vücuttaki sayısız metabolik süreci düzenlemede önemli bir role sahiptir. Vücuttaki tüm hücrelerin düzgün çalışması için tiroid hormonlarına ihtiyacı vardır. Bu hormonlar vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığını kontrol etmektedir.

Tiroid nedir?

Tiroid boynun ön tarafında, gırtlağın (ses kutusu) altında ve soluk borusunun (nefes borusu) yakınında bulunan küçük bir bezdir. Her iki tarafında birer tane olmak üzere sağ ve sol lobları vardır. Tiroid bezi triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) salgılar.

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid, küçük bir kelebek veya papyon şeklindedir ve boynunuzun önündeki derinin altına bulunmaktadır. Tiroid hastalığı, tiroid bezinin aşırı veya yetersiz çalışması nedeniyle semptomlara neden olabilen yaygın bir sorundur.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Tiroid kanseri nedir?

Tiroid kanseri, tiroid bezinde başlayan bir kanser türüdür. Kanser, hücreler kontrolden çıkmaya başladığında başlar. Tiroid bezinde birçok türde büyüme ve tümör gelişebilir. Bunların çoğu iyi huyludur (kanserli değildir), ancak diğerleri kötü huyludur (kanserlidir), bu da yakındaki dokulara ve vücudun diğer bölümlerine yayılabileceği anlamına gelir.  Bazı durumlarda, tiroid hücrelerindeki değişiklikler kansere neden olabilir. Tiroid kanserinin en yaygın türleri papiller karsinom ve foliküler karsinomdur.

Tiroid hastalığı engel oranı nedir?

Tiroiddeki hücreler bazen değişir ve artık büyümez veya normal davranmaz. Bu değişiklikler, hipotiroidizm, hipertiroidizm, tiroid nodülleri, tiroidit veya guatr gibi kanserli olmayan veya iyi huylu durumlara yol açabilir.Tiroid engel oranı alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

Tiroid hastalıkları engel oranları tablosu

TiroidOran
Guatrlar (Nodüler, diffüz, multinodüler, toksikve toksik olmayan) subakut tiroiditler
1) Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş%0
2) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.)%10
3) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha fazla tiroksin gerektirenler)%40
Kretinizm%20
Doğuştan iyot eksikliği sendromu%20
İyot eksikliğine bağlı diğer tiroid bezi bozuklukları ve benzer durumlar%0
Tirotoksikoz (komplikasyonsuz)%10
Tiroidektomi (Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış, Ca dışı nedenler)%0

Tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır?

Tirod hastalığı, engelli raporu almak için öncelikle kişilerin başvuruda bulunması gereklidir. Başvurular sadece devletin yetkilendirdiği hastanelerden yapılması gereklidir. Başvuru sürecinde kurul sizi ilgili bölüme sevk eder. Doktorunuz fiziki muayane ve gerekli testleri uygulayarak hastalığınızı teşhis eder.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (25)

 1. 3 hafta önce

  Merhaba benim 6 aylık kızım doğuştan tiroit hastası her ay düzenli kontrolü var ve ilaç kullanıyor (25mg) biz istersek rapor çıkarabilir miyiz?

  • Zehra hanım öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

   • 3 hafta önce

    Teşekkür ederim oran kaç olmalı peki sağlık raporu almamız için eşim doğuda ücra bir kasabada memur bebeğin kontrolleri var her ay bazen 2 haftada bir gidiş geliş sorunu yaşıyoruz helede kış gelirse gidip gelmek imkansız oluyor çocuğun tedavi dikkat gerektiriyor yoksa sağlıkla doğmuş çocuğumda zeka geriliğine sebep olurmuş bu yüzden rapor çıkmak istiyorum inşallah yardım eder doktoru Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için

   • Zehra hanım en az %40 oranında oran almanız durumunda engelli haklarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

 2. 3 hafta önce

  Merhaba bende nodül ve fibromiyalji var.engelli raporu olur mu,otobüse binmek için ve annemin ayağının biri ameliyat sonrası sakat kaldı.yururken aksıyor.otobuse binme hakkı verilir mi

 3. 4 hafta önce

  Merhaba, tiroitlerimin tamamı alındı. Papiler ca çıktı. Atom almadım. Merak ettiğim şey buna engelli raporu verilirse en düşük oran kaç olur? Malulen emeklilik veya otobüslere bedava girme gibi bir derdim yok, başka bir sebepten merak ettiğim için soruyorum. En düşük yüzdesi kaçtır ve tiroitleri alınmış herkese engel oranı verilebilir mi? Ayrıca fibromiyalji için de böyle bir durum var mı varsa en düşük yüzdesi kaçtır?

 4. % 72 engelli raporum var. Emeklilik için başvuru yaptım geri çevirdiler. 52 yaşında 10 yıllık sigorta ardından 9 yıllık Bağ-Kur sonra bir yıllık sigortam var. Gün 7000 güne yakın günüm var.

 5. 2 ay önce

  Merhaba 1 ay öncesinde troit kanseri şüphesiyle ameliyat oldum.Pataloji sonucum papiller tip çıktı engelli raporu alma oranı nedir?

  • Nagihan hanım geçmiş olsun, engel oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü hastalığınızın evresi, şiddeti, bölgesi ve verdiği tahribatlar birçok etken var. Bizim düşüncemiz bir engel oranı alırsınız fakat rakamsal söylemek doğru olmaz. Size önerimiz kurula girmeden doktorunuzdan rica ederseniz engel oranınızı paylaşacaktır sizinle.

 6. 3 ay önce

  Merhabalar benim eşim troid kanserine yakalandi ve iki taraf troidleri alındı ve atom tedavisi gördü bizim haklarimiz nelerdir engelli tapu veya aylık sosyal yardım alabilir

 7. Tiroidlerimde lezyonların bulunması sebebiyle 2012 yılında ameliyat oldum ve bu yüzden kalp hastası hipertansiyon kolesterol şeker hastası oldum benim engel oranım yüzde kaç çıkar hepsi için ilaç kullanıyorum raporlu

  • Emine hanım bizler buradan bir oran belirtmiyoruz, bunun nedeni de hastalığınızın şiddetini verdiği hasarı bilmiyoruz ve vereceğimiz bilgi yanlış olur. Tavsiyemiz sağlık kuruluna girmeden önce bölüm doktorunuz ile görüşmeniz mümkün ve alacağınız oranı size belirtebilir. Geçmiş olsun.

 8. Ameliyat olup tiroidlerim komple alındı netice papiler 1. Evre kanser çıktı. 150 ml raporlu ilaç kullanıyorum bu durumda engel oranım nedir

  • Arzu hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Engel oranınızı en iyi şekilde doktorunuz belirleyecektir. Çünkü troid kanserinin düzeyine tedaviye verdiğiniz karşılığa göre oran değişir. Bu yüzden konuyu doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 9. Sude hanım merhaba, kızım şuan 3.5 yaşında 1 haftalıkken araştırma hastanesine gönderildik yapılan araştırmalar sonucu doğuştan troitlerinin olmadığını öğrendik, sürekli kontrole gidiyoruz ve tüm yaşamı boyunca ilaç kullanmak zorunda. Gelişiminde ve yaşamsal faaliyetlerinde hiç bi sorun yok. Öğretmek istediğim sürekli ilaç kullanmasından ve organ eksikliğinden herhangi bi rapor veriliyomu, biz hastaneye sorduk sürekli ilac kullanmak zorunda oldugu icin herhangi bi rapor vermiycekmisiniz diye herhangi bi eksikligi olmadigindan dolayi verilmedigini soylediler, konunun uzmanı olduğunuz için size sormak istedim bilgi verirseniz sevinirim

  • Derya hanım geçmiş olsun, bizler maalesef doktor değiliz fakat kesinlikle bir başka hastanede tekrar muayene olmanızı, durumunuzu anlatmanızı öneririz. Örnek vermek gerekirsek; bir yakınım ömür boyu ilaç kullanıyor fakat hiç bir engel oranı almadı. Bu nedenle kızınızın durumunu, fayda ve zararını en iyi doktorlar bilecektir. O yüzden bir başka hastaneden alınacak görüş almanız bu sorunuzun cevabını karşılayacaktır.

  • Benim eşim 4 yıl önce kalp krizi geçirdi ve üç damara biri balon ikisi stent takılarak müdahale edildi 4 yıl önce yine yüzde 20 tıkalı damarları olduğu söylendi anjiyo olacakken son dakika troid buzuklugu nedeniyle endokrin Dr tarafından izin verilmedi ve ameliyat kapısından geri çevrildi pandemi vs nedenlerle bir daha Dr gidilmedi hem kalp hem troid için sürekli ilaç kullanımı var( lipitor lipanthol coraspin vastrel plavix levotiron latixa) eşimin rapor yüzdesi kaç acaba

   • Selda hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Engel rapor oranınızı en iyi şekilde doktorunuz cevap verecektir. Çünkü hastalığın evresini şiddetini bizler bilemiyoruz.

 10. Kolay gelsin troid ameliyatı oldum tamamlayıcı patoloji raporu papiler korsinom olarak sonuçlandı engel oranı tabloda hangi katagoride yada oranda oluyor yardımcı olur musunuz.

 11. Benim troit lerim cerrahi olarak alındı 150 mgram ilaç kullanıyorum ne kadar rapor alırım ayrıca tansiyon hastasıyım, ayrıca diyabet ilacı da kullanıyorum.

  • Fatma hanım, öncelikle engel oranınızın tespiti için alınan tiroitlerin iyi yada kötü huylu olduğunu bilmemiz gerekli. İyi huylu olduğunu varsayarsak konumuzda engel oran tablosunda yer alan size uygun kısımda oran belirtilmiştir.

Bir cevap yazın