İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Tiroid İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid engel oranı nedir, tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


+ - 4

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alan ve kıkırdağın hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid bezi vücudumuz için hayati önem taşıyan hormonları salgılar. Tiroid nedir, tiroid hastalığı nedir, tiroid kanseri nedir, tiroid engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Tiroid, vücuttaki sayısız metabolik süreci düzenlemede önemli bir role sahiptir. Vücuttaki tüm hücrelerin düzgün çalışması için tiroid hormonlarına ihtiyacı vardır. Bu hormonlar vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığını kontrol etmektedir.

Tiroid nedir?

Tiroid boynun ön tarafında, gırtlağın (ses kutusu) altında ve soluk borusunun (nefes borusu) yakınında bulunan küçük bir bezdir. Her iki tarafında birer tane olmak üzere sağ ve sol lobları vardır. Tiroid bezi triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) salgılar.

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid, küçük bir kelebek veya papyon şeklindedir ve boynunuzun önündeki derinin altına bulunmaktadır. Tiroid hastalığı, tiroid bezinin aşırı veya yetersiz çalışması nedeniyle semptomlara neden olabilen yaygın bir sorundur.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Tiroid kanseri nedir?

Tiroid kanseri, tiroid bezinde başlayan bir kanser türüdür. Kanser, hücreler kontrolden çıkmaya başladığında başlar. Tiroid bezinde birçok türde büyüme ve tümör gelişebilir. Bunların çoğu iyi huyludur (kanserli değildir), ancak diğerleri kötü huyludur (kanserlidir), bu da yakındaki dokulara ve vücudun diğer bölümlerine yayılabileceği anlamına gelir.  Bazı durumlarda, tiroid hücrelerindeki değişiklikler kansere neden olabilir. Tiroid kanserinin en yaygın türleri papiller karsinom ve foliküler karsinomdur.

Tiroid hastalığı engel oranı nedir?

Tiroiddeki hücreler bazen değişir ve artık büyümez veya normal davranmaz. Bu değişiklikler, hipotiroidizm, hipertiroidizm, tiroid nodülleri, tiroidit veya guatr gibi kanserli olmayan veya iyi huylu durumlara yol açabilir.Tiroid engel oranı alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir.

Tiroid hastalıkları engel oranları tablosu

TiroidOran
Guatrlar (Nodüler, diffüz, multinodüler, toksikve toksik olmayan) subakut tiroiditler
1) Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş%0
2) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.)%10
3) Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha fazla tiroksin gerektirenler)%40
Kretinizm%20
Doğuştan iyot eksikliği sendromu%20
İyot eksikliğine bağlı diğer tiroid bezi bozuklukları ve benzer durumlar%0
Tirotoksikoz (komplikasyonsuz)%10
Tiroidektomi (Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış, Ca dışı nedenler)%0

Tiroid hastalığı engelli raporu nasıl alınır?

Tirod hastalığı, engelli raporu almak için öncelikle kişilerin başvuruda bulunması gereklidir. Başvurular sadece devletin yetkilendirdiği hastanelerden yapılması gereklidir. Başvuru sürecinde kurul sizi ilgili bölüme sevk eder. Doktorunuz fiziki muayane ve gerekli testleri uygulayarak hastalığınızı teşhis eder.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Benim troit lerim cerrahi olarak alındı 150 mgram ilaç kullanıyorum ne kadar rapor alırım ayrıca tansiyon hastasıyım, ayrıca diyabet ilacı da kullanıyorum.

    • Fatma hanım, öncelikle engel oranınızın tespiti için alınan tiroitlerin iyi yada kötü huylu olduğunu bilmemiz gerekli. İyi huylu olduğunu varsayarsak konumuzda engel oran tablosunda yer alan size uygun kısımda oran belirtilmiştir.

  2. Kolay gelsin troid ameliyatı oldum tamamlayıcı patoloji raporu papiler korsinom olarak sonuçlandı engel oranı tabloda hangi katagoride yada oranda oluyor yardımcı olur musunuz.

    • Ozan Bey öncelikle çok geçmiş olsun. Papiler karsinom bir kanser türü olduğundan kanser oranlarını ele almak daha doğru olur, buna en doğru cevabı doktorunuz verecektir. Buraya sizin için bir bağlantı bırakıyorum, bu şekilde değerlendirmeniz daha doğru olur. Kanser hastası engelli oranı yazımızı incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.