1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Park Kartı Nasıl Alınır?

Engelli park kartı nereden alınır, engelli araç park kartı için gerekli evraklar nelerdir, engelli park kartı dilekçesi, engelli araç park kartı yönetmeliği? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


6
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli park kartı nasıl alınır? Özellikle engelli araç sürücüleri tarafından merak edilen bu soruya yazımızda cevap vereceğiz.

Engelli park kartı nedir?

Engelli araç park kartı, engelliler için özel olarak belirlenen park yerlerinde park etmelerini sağlayan bir karttır. Bu kart, engelli park yerlerine sadece engelli olan araçların park etmesine izin verir.

Engelli park kartı nereden alınır?

Engelli araç park kartı başvurusu için engelli vatandaşa ait 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve işlemleri kişinin vasisi yapacak ise vekalet belgesi ile İlçe Trafik Denetleme Amirlikleri Bürolarına başvuru yapılır.

engelli park kartı
engelli park kartı

Bürolarda yer alan çalışanlara engelli araç park kartı alınmak istendiği bildirilerek, evraklar teslim edilip, başvuru formu doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Bu işlemler ardından engelli vatandaşlara engelli araç park kartları teslim edilir. Park kartlarının edinilmesi ile Türkiye genelinde engellilere ayrılmış şekilde kullanılan park yerlerinden kolaylıkla yararlanılır. 

Engelli araç park kartı için gerekli evraklar nelerdir?

Engelli araç park yeri kartı müracaatı evrakları şu şekilde sıralanırlar:

 • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Başvuruyu vasi yapacak ise ek olarak kişiye ait noter onaylı vasilik belgesi,

Bu evraklar ile engelli vatandaşın yaşadığı ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna müracaat sağlanır. Başvuru vasi tarafından yapılıyor ise vasilik belgesinin noter onayından geçmiş olması zorunludur. 

Engelli araç park kartı adım adım başvuru

Engelli araç park kartı müracaatı aşamaları şöyledir:

 • Engelli vatandaş ve vasisi vatandaşın ikamet ettiği ilçede yer alan İlçe Trafik Denetleme Amirliği Bürosuna ziyaret gerçekleştirir.
 • Büro yetkililerine engelli vatandaşın nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğrafı, müracaat vasi tarafından yapılıyorsa noter onaylı vasilik belgesi iletilir.
 • İşlem ardından ‘’ engelli araç park kartı alımı başvuru formu’’ gerekli sağlık, kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanarak teslim edilir.

Bu adımlar sonunda başvuru işlemi tamamlanarak, yetkililerce iletilen engelli araç park kartı teslim alınır.

Engelli park kartı dilekçesi

Engelli araç yeri park kartı için başvuru dilekçe örneği alt kısımda gösterilmiştir.

İL / İLÇE Trafik Denetleme Amirliği Büro Dikkatine


……………….. adresinde ikamet etmekteyim. Yazımın ekinde engelli raporum ve aracımın engelli aracı olduğunu gösterir ruhsat ve belge sunulmakta olup, evimin önüne bir adet engelli park yeri tahsis edilmesini arz ederim.


İsim Soyisim :
Tarih :
İmza :
Engelli park kartı dilekçe örneği

Engelli araç park kartı yönetmeliği

Karayolları Trafik Yönetmeliği yer alan 53. madde (Değişik fıkra:RG-17/4/2015-29329) göre;

Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.

Engelli araç park kartı ne işe yarar?

Engelli araba park kartı işlevi, engellilere ayrılmış olan park alanlarının tümünden istifade edilmesini sağlamaktır. Diğer yandan yeni düzenlemeler ile engellilik durumu gösteren işaretin plaka üzerine işlenme uygulaması kaldırılmıştır. Bu işlem yerine engelli araç plakası kartı alınarak, trafiğe aktif olarak dahil olunur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Yerine Park Cezası Ne Kadar 2023?

Diğer yandan, engelli araç park kartı ile engelli vatandaşların hakları korumaktadır. Bu karta sahip olmayan bir bireyin engellilere özel olarak ayrılmış park alanlarına giriş yapmaları halinde, cezai işlemler uygulanır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 61. Maddesine göre, engelli park alanlarına kartsız şekilde ilk kez giriş yapan, engellilik durumu bulunmayan kişiler için standart tutarların 2 kat üzerinde para cezası uygulanır. Bu durumun devam ettirilmesi halinde cezai işlemler yükseltilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 45
  be_endim
  Beğendim
 • 9
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 8
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (6)

 1. 13 Şubat 2024

  Merhaba ,
  Aldığım Araç Engelli Statüsünde , acaba bu aracın Plakası engelli Statüsüne sahib olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. Mesela Engelli park yerine bırakabilirmiyim , yardımcı olursanız sevinirim.

  Saygılar

 2. Merhaba, yüzde 87 engelli ve tam bağımlı, ruhsal raporum mevcut. Bütün işlerimi babam ve kardeşim hallediyor. Üzerime kayıtlı herhangi bir araç yok, babamın üzerine kayıtlı olan araca engelli park kartı alabilir miyiz?

 3. 7 Nisan 2023

  Engelli park kartı almak için bazı şartlar vardır bu şartlardan herhangi bir tanesini sağlayanlara verilir.
  1 %90 ve üzeri engelli olmak
  2 engelli aracı olarak tescil edilmiş aracı olmak
  3 engelli sınıfında ehliyeti olmak
  4 gazi olmak.

 4. 21 Nisan 2022

  Özellikle GATA ve Hacettepe hastenesine gittiğim de neredeyse beni yaka paça gönderiyorlar. Sebep engelli araç kartımın olmaması. %70 engelliyim . Atak geçirdiğim dönemlerde acile gittiğimde engelli alanlarına alınmıyorum. Ya %90 ağır engelli olmam ya da ortopedik engelli olmam gerekiyor. Emniyet Amirliği de bu konuda yeterli destek vermiyor. Kurallar kati imiş. Atak sırasında acil desteğe ihtiyacım oluyor ve maalesef tek başıma kalıyorum. Bence burada haksızlık var %70 sürekli engel nasıl yeterli gelmez engelli araç kartı almaya.

Bir yanıt yazın