1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Ne Zaman Çıkar?

Engelli raporu ne zaman çıkar, Engelli raporu heyetten sonra ne zaman gelir, engelli raporu kaç günde çıkar hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


6
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli sağlık raporu, bir kişinin engellilik durumunu gösteren belgedir. Sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilen tam teşekküllü hastaneler tarafından verilmektedir. Engelli raporu ne zaman çıkar? Engelli raporu heyetten sonra ne zaman gelir? sizler için araştırdık.

Engelli sağlık kurulu raporu almak için ALO 182 üzerinden randevu alınması gereklidir. Randevu alındıktan sonra başvuru evraklarınız ile birlikte sağlık kurulu birimine teslim etmelisiniz. Engelli raporu ne zaman çıkar sorusunun cevabını incelemek gerekirsek;

Engelli raporu heyetten sonra ne zaman gelir?

Engelli raporu için başvuru evraklarınızı teslim etmeniz ile beraber sağlık kurulu birimi evraklarınızı inceler ve sizi ilgili bölümlere sevk eder. İlgili bölümler hastanın tıbbi geçmişi, geçmiş ve mevcut ilaçları, aile tıbbi geçmişi ve diğer testler tektikleri uyguladıktan sonra hastalığın teşhisini yapar ve oranını sisteme işler. Gerekli muayeneler bitiminde sağlık kurulu birimi size heyete girmeniz için randevu verir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Sağlık kurulunda görevli doktorlar tarafından hastanın sağlık durumuyla ilgili rapor düzenlenir ve imzalanır. Süreli rapor ve süresiz rapor olmak üzere iki raporu türü yazılmaktadır. Engelli raporu için sağlık kurulu heyetine girdikten maksimun 15 gün sonra raporunuz teslim edilir. Diğer rapor türlerinde ise ortalama 3 iş günü içerisinde e-devlet sistemine kayıt edilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 26
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 6
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (6)

 1. 30 Eylül 2022

  Merhaba %32 gözden raporum.var damat tikanikligi cikti sol bacakta ameliyat yok ve ömür boyu devam.edecekmis bugün tekrar rapor ıcin bas vurdum oran kaç gelir acaba

  • Mehmet Bey öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 2. Merhaba, 2014 yılında Uludağ üniversitesi tıp fakültesinden alınmış %50 sürekli engelli raporum var ve raporumu yeniletip oran yükseltmek istiyorum. Epikriz raporunda uygulanan tedavi yöntemlerine binaen , engel oran cetveline göre oranımı yükseltebileceğimi düşünüyorum. Elimde sürekli engelli raporum varken farkı bir hastanede heyete girip ikinci raporu temin edebilir miyim ? Bu konuda yapmam gereken başvuru süreci ve doğabilecek konular hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.

  • Cihan Bey, yeni bir engelli raporu almak (Ek hastalıklar ile beraber) için sağlık kurullarına başvuru yapılır. Farklı hastaneden başvuru yapmanız halinde yeniden değerlendirileceksiniz. Özetle ikinci bir rapor söz konusu olamaz. Yeni alacağınız engelli raporu eski raporunuzu hükümsüz kılar. Birde size tavsiyemiz ek hastalıklarınızda iyileşme durumu olan bir hastalık varsa raporunuzu süreliye çevirebilir. Örneğin Kronik hastalıklardan %50 oran aldınız, iyileşme olasılığı olan ek hastalıklardan %10 aldınız. Raporunuz süreli olur bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın