1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Engelli raporuna itiraz nasıl yapılır, engelli kurul raporu itirazı nereye yapılır, engelli sağlık kurulu itiraz süresi ne kadar sizler için detaylı araştırdık.


39

Engelli raporuna itiraz, raporun verilmesi sonunda hiçbir değişiklik yapılmamasına göre şekillenir. İtiraz süreci nasıl işler? Engelli raporu itirazı nereye yapılmalıdır? Sizler için detaylı rehber hazırladık.

Engelli raporuna itirazı nasıl yapılır?

Engelli Sağlık kurulu raporuna itirazlar, Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne itiraza yönelik nedenler ile beraber dilekçe yapılmaktadır.

Engelli raporu itirazı nasıl yapılır? (Adım adım)

Engelli bireyin; Engelli raporuna itirazı ilk aşamada Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılır. İtirazın sebepleri belirlenerek engelli sağlık kurulu raporu itiraz dilekçesi doldurulur.

Engelli bireyin; yazmış olduğu dilekçe Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından değerlendirme aşamasına geçer. Değerlendirme sonucu engelli birey yeni bir hastaneye sevk edilir. Yeni hastane tarafından engelli birey tekrardan değerlendirilir ve hastaya yeni engelli sağlık kurulu raporu yazılır.

Engelli Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır
Engelli Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır

Değerlendirme sonucu önceki ve yeni alınan rapor arasında oran aynı çıkması durumunda itiraz red edilir. Fakat yeni hastane raporunda sonucun ilk rapordan farklı çıkması durumunda gerekli işlemler başlatılır.

Hakem hastane bünyesinde engelli kişinin tüm testleri ve muayenesi yeniden yapılır. Sonuç olarak hakem hastane tüm rapor ve testleri inceleyerek nihai kararı verir.

Engelli raporuna itiraz nereye yapılır?

Engelli sağlık raporu itirazı yapacak engelli kişi bulunduğu il yada ilçe sağlık müdürlüğüne başvuru yapması gereklidir. Engelli raporuna itiraz süreci, hastadan toplanan tüm tektik ve muayene sonuçları hastalıklara göre puanlanarak yüzde verilir.

Hastanın almış olduğu yüzdeye göre Engelli Sağlık Raporu ve daha önceki raporu ile farklılık bulunması durumunda engelli raporu itirazı yapılabilir. Engelli Sağlık Raporu, sağlık kurulu tarafından onaylandıktan ve hastane kayıtlarına işlendikten sonra herhangi bir değişiklik yapılamaz.

Engelli sağlık raporunun değiştirilmesi için itiraz süreci başlatmak gereklidir. İtiraza yönelik sebepler belirlenmeli ve sağlık bakanlığına başvurulmalıdır.

Birden fazla rapor olması durumunda ne yapmalıyım?

Birden fazla engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi için, raporlarda belirtilen engel oranının ve bulgularının raporlar arasında farklı olması gereklidir. Engelli rapor yenileme yapan hastaların itirazları, eski ve yeni alınan raporların tekrar incelenmesi ile mümkündür.

Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılan itiraz dilekçeleri değerlendirildikten sonra yeni bir hastane belirlenir ve engelli kişiler bu hastaneye yönlendirilir. Hakem hastane tüm tektik ve bulguları inceleyerek kesin sonuca ulaşır. Hakem hastanelere itiraz yapılmamaktadır.

Fakat yeni mevzuata göre; İl Sağlık müdürlüğüne itirazdan sonra gönderilen hastane raporu ile ilk rapor birbirine tutmadığında başvuru sahibi isterse hakem hastane, istemediği durumda ise ikinci hastanenin raporu kesin sonuç sayılır.

Gelir dairesine giden engelli raporu süreci nasıl işler?

Gelir idaresine gönderilen engelli raporu itirazı için, gelir dairesine başvurulmuş hizmetlerden yararlanmak ve alınan engel oranının sağlanması gereken oranı yakalayamadığı durumlarda itiraz edilmektedir.

Gelir idaresine gönderilen rapor, yeniden değerlendirilmek üzere yeni bir hastaneye gönderilir. Rapor ile beraber hastalık bulguları, test sonuçları, engel tanısı ve tüm detaylar açıkça anlatılması önemlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Hangi durumlarda engelli raporu itirazı yapılır?

 • Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen süreye ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporda verilen engellilik yüzde durumuna ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporun iş başvuruları için alınabilmesine rağmen, raporda çalışabilir ibaresinin bulunmaması halinde itiraz yapılabilir.
 • Vakıf maaşlarına başvuru yapacak olan vatandaşlar raporların yenilenebilmesi için de itiraz dilekçesi hazırlayabilirler.
 • Rapor ibarelerindeki herhangi bir şeyin eksik yazılması durumunda da raporlara itiraz edilebilmesi mümkündür.

Engelli raporu itiraz süresi ne kadar?

Engelli raporuna itiraz etmek için, kişinin raporunu teslim alması ile beraber 30 gün içerisinde itiraz yapması gereklidir. Dolayısıyla kişiler 30 gün içerisinde elinde bulunan raporlara itiraz edebilmektedir. Heyet raporuna itiraz süresi için raporun teslim edilmesi beraber 30 gündür. Ancak süresiz olan raporlarda kişinin isteğine göre itiraz edilir. Kişi, süresiz raporundaki belirtilen ibarelerde değişiklik olduğunu düşünmesi durumunda istediği zaman itirazda bulunabilir.

Engelli raporuna itiraz edilmezse ne olur?

Engelli raporunu alan kişi, raporun teslim edilmesi ile beraber ilk 30 gün içinde itiraz etmez ise rapor kesinleşir. Kesinleşme ile beraber, yeni rapor almak için en erken 6 ay sonra kabul edilmektedir.

Engelli raporuna itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır?

Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi durumunda, öncelikle dilekçe yazılmalıdır. Engelli raporu itiraz dilekçesi uygun bir ve uslub kullanılmalıdır. Uygun olmayan itiraz dilekçeleri red edilecektir.

Engelli raporuna itiraz dilekçesi örneği nasıl olmalıdır?

Engelli sağlık kurulu itiraz dilekçesi yazmanız durumunda olmasan gereken bilgiler alt kısımda yer alan şekilde gibi olmalıdır.

 • Dilekçe üzerinde İsim, Soyisim ve T.C. kimlik bilgileri yer almalıdır,
 • Engelli sağlık raporunun hangi tarihte ve hangi hastaneden alındığı belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık rapor oranı ve sonucu belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık raporu itiraz nedenleri tek tek yazılmalı ve açıklayıcı bilgiler içermelidir,
 • Tarih ve imza olmalı

Eksiksiz olarak tamamlanan engelli sağlık raporu itiraz dilekçesi teslim edilerek itiraz işlemi başlamaktadır.

Engelli raporu itiraz dilekçe örneği
Engelli raporuna itiraz dilekçe örneği

Engelli raporu itiraz sorgulaması nasıl yapılır?

Heyet raporu itiraz sorgulama işlemi online olarak yapılabilir. Engelli raporu itiraz sorgulama işlemi bilinmelidir ki bir ay süreç aralığında sonuçlanır. Engelli raporuna itirazından sonraki süreç hasta farklı bir hastaneye yönlendirilerek yeni hastaneden hastalığı ile ilgili yeni tektikler istenir.

Engelli raporu itiraz sorgulaması için; Rapora itiraz eden kişi ilk önce Engelli Raporu İtiraz sitesine giriş yaparak ve açılan sayfada T.C. kimlik numarasını girer ve sorgulama işlemini gerçekleştirir.

Engelli raporuna itiraz etmeden yeni rapor alınabilir mi?

Engelli Sağlık raporuna itiraz edilmeden yeni rapor talebinde bulunmak mümkün değildir. Fakat Mevcut raporda olmayan yeni bir rahatsızlık ortaya çıkmışsa ya da mevcut rahatsızlıkta ilerleme kaydedilmişse Doktor mütalasıyla yeni rapor başvurusu kabul edilir.

Alınmış olan her bir kurul raporu uluslararası sağlık platformuna kaydedilmektedir. Bundan dolayı kişilerin ellerindeki mevcut Engelli Sağlık Kurulu raporu herhangi bir itirazın olmaması halinde geçerliliğini sürdürür. T.C. kimlik numarası ile yapılacak sorgulama ile kişinin mevcut rapor kaydı bulunabilecektir.

Merak Edilen Sorular

Engelli raporu itirazı ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Engelli raporuna itiraz süresi ne kadar?

Engelli sağlık kurul raporuna itiraz süresi, raporun teslim edilmesi ile beraber 30 gündür. Engelli raporuna itiraz yapıldıktan sonra itirazınızın olumlu değerlendirilmesi durumunda yeni bir hastaneden bir rapor istenir.

Engelli raporu nasıl alınır?

Engelli raporunu ilk kez alacak kişiler öncelikle başvuru için ALO 182 hattı üzerinden randevu almalıdır. Merkezi Randevu Sistemi üzerinden alınan randevu ile beraber engelli raporu almak için başvuru yapabilir.

Engelli raporuna kaç gün içinde itiraz edilir?

Engelli raporuna itiraz süresi raporun verilmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmalıdır. İtiraz yapılmaması durumunda engelli raporu kesinleşir.

Engelli raporuna itiraz konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Engellilik Değerlendirme Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (39)

 1. 2 hafta önce

  3 ocak 2022 tarihinde annem.icin sağlık kurulu 84%engelli raporu verdi.ortopedi bölümünde engel oranı 0 olarak belirtilmiş oysaki ortopedi bölümünün raporunda 2 defa femur başı kırık ameliyatı, trafik kazasi nedeniyle oluşmuş sağ dirsekte 3 yönlü kırık tesbiti , yardim almaksızin yuruyemedigi belirtilmiş ama engel oranina 0 girilmiş. Bu nasıl olabilir.

 2. 2 ay önce

  Emeklilik için ilk hastane raporum 38 geldi itiraz ettim ikinci hastane raporum yüksek gelirse hakem Hastanesi’ne gonderirlermi yoksa ikinci rapor geçerli olurmu

Bir cevap yazın