İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Obezite İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Obezite nedir, vücut kitle indeksi nedir, obezite engel oranı nedir, obezite engel oranı tablosu, obezite engelli raporu alabilir mi hepsi yazımızın devamında.


+ - 2

Obezite, vücudun iskelet ve fiziksel standartlarını aşan aşırı yağ birikiminden kaynaklanması durumudur. Obezite nedir, vücut kitle indeksi nedir, obezite engel oranı nedir, obezite engelli raporu alabilir mi? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Birçok insan obezitenin basitçe ‘aşırı yemek’ olduğunu düşünür; ancak, bundan çok daha karmaşıktır. Obezite, aşırı yağ depolanmasının ilerleyici, yaşamı tehdit eden bir hastalık olarak tanımlanabilir. Kilonuzun sağlıklı veya sağlıksız aralıkta olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır, ancak sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı kontrol etmenin en yaygın yolları vücut kitle indeksinizi veya BMI’nizi ve bel çevrenizi hesaplamaktır.

Obezite nedir?

Obezite, vücudunuz aşırı miktarda yağ biriktirdiğinde ve depoladığında ortaya çıkan bir tıbbi durumdur. Kişinin boyuna ve kilosuna bağlı olarak obezite, Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 dahil olmak üzere birkaç kategoriye ayrılır.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Bir kişi sağlıksız miktarda vücut yağına sahipse obez olarak sınıflandırılır. Vücut kitle indeksi %30’ını veya daha fazlasını oluşturan bir kişi obez olarak sınıflandırılır.

Obezitesi olan kişiler, normal veya sağlıklı kilolu kişilerle karşılaştırıldığında, birçok ciddi hastalık ve sağlık durumu için yüksek risk altındadır:

Vücut kitle indeksi nedir?

Vücut Kitle İndeksi (BMI), boy ve kilo bazında vücut yağınızın bir ölçüsüdür. Vücut yağının yüzdesini doğrudan ölçmese de, uygun ağırlık aralıkları için tek başına ağırlıktan daha doğru bir ölçüm sağlar.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut ağırlığınızı, boyunuzu karesine böldüğünüzde (kg/m²) bir hesaplama yaparak vücut kütlenizi ölçme işlemine BMI “Vücut kite indeksi” denir. Hesaplama sonucu ortaya çıkan sayı, Vücut Kitle İndeksinizdir (BMI) ve boyunuza göre çok az, normal ve çok fazla olanı belirtir.

DSÖ Obezite SınıflandırmasıVKİ kg/ m2
Normal18.5-24.99
Kilolu≥ 25
Fazla kilolu25-29.99
Obez≥ 30
Obez sınıf I30-34.99
Obez sınıf II35-39.99
Obez sınıf III≥ 40
Süper obez50.59.99
Süper süper obez≥ 60

obezite arttıkça bu sağlık riskleri de artmaktadır.

BMI nedir?

Vücut Kitle İndeksi veya BMI standları, boy ve kilo bazında vücut yağının bir ölçüsüdür.

Obezite engel oranı nedir?

Fazla kilo ve obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser dahil olmak üzere bir çok kronik hastalık için başlıca risk faktörleridir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda yer alan obezite engel oranı şu şekilde belirtilmiştir.

Obezite engel oranı tablosu

ObeziteOran
Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanlar)%20
Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanlar)%30

Obezite engelli raporu alabilir mi?

Obezite için engel oranı verilir. Engel oranı vücut kitle indeksine göre hesaplanır ve bu duruma göre oran belirlenmektedir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda ciddi obezite ve morbid obezitesi olan kişilere engel oranı verilmek ve sağlık raporu alınmaktadır.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Obezite birinci sınıf in bir oranı yok mu engellik oranı açısından? teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.