1. Anasayfa
 2. Engelli

Obezite İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Obezite nedir, vücut kitle indeksi nedir, obezite engel oranı nedir, obezite engel oranı tablosu, obezite engelli raporu alabilir mi hepsi yazımızın devamında.


11
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Obezite, vücudun iskelet ve fiziksel standartlarını aşan aşırı yağ birikiminden kaynaklanması durumudur. Obezite nedir, vücut kitle indeksi nedir, obezite engel oranı nedir, obezite engelli raporu alabilir mi? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Birçok insan obezitenin basitçe ‘aşırı yemek’ olduğunu düşünür; ancak, bundan çok daha karmaşıktır. Obezite, aşırı yağ depolanmasının ilerleyici, yaşamı tehdit eden bir hastalık olarak tanımlanabilir. Kilonuzun sağlıklı veya sağlıksız aralıkta olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır, ancak sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı kontrol etmenin en yaygın yolları vücut kitle indeksinizi veya BMI’nizi ve bel çevrenizi hesaplamaktır.

Obezite nedir?

Obezite, vücudunuz aşırı miktarda yağ biriktirdiğinde ve depoladığında ortaya çıkan bir tıbbi durumdur. Kişinin boyuna ve kilosuna bağlı olarak obezite, Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 dahil olmak üzere birkaç kategoriye ayrılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bir kişi sağlıksız miktarda vücut yağına sahipse obez olarak sınıflandırılır. Vücut kitle indeksi %30’ını veya daha fazlasını oluşturan bir kişi obez olarak sınıflandırılır.

Obezitesi olan kişiler, normal veya sağlıklı kilolu kişilerle karşılaştırıldığında, birçok ciddi hastalık ve sağlık durumu için yüksek risk altındadır:

Vücut kitle indeksi nedir?

Vücut Kitle İndeksi (BMI), boy ve kilo bazında vücut yağınızın bir ölçüsüdür. Vücut yağının yüzdesini doğrudan ölçmese de, uygun ağırlık aralıkları için tek başına ağırlıktan daha doğru bir ölçüm sağlar.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut ağırlığınızı, boyunuzu karesine böldüğünüzde (kg/m²) bir hesaplama yaparak vücut kütlenizi ölçme işlemine BMI “Vücut kite indeksi” denir. Hesaplama sonucu ortaya çıkan sayı, Vücut Kitle İndeksinizdir (BMI) ve boyunuza göre çok az, normal ve çok fazla olanı belirtir.

DSÖ Obezite SınıflandırmasıVKİ kg/ m2
Normal18.5-24.99
Kilolu≥ 25
Fazla kilolu25-29.99
Obez≥ 30
Obez sınıf I30-34.99
Obez sınıf II35-39.99
Obez sınıf III≥ 40
Süper obez50.59.99
Süper süper obez≥ 60

obezite arttıkça bu sağlık riskleri de artmaktadır.

BMI nedir?

Vücut Kitle İndeksi veya BMI standları, boy ve kilo bazında vücut yağının bir ölçüsüdür.

Obezite engel oranı nedir?

Fazla kilo ve obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser dahil olmak üzere bir çok kronik hastalık için başlıca risk faktörleridir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda yer alan obezite engel oranı şu şekilde belirtilmiştir.

Obezite engel oranı tablosu

ObeziteOran
Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanlar)%20
Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanlar)%30

Obezite engelli raporu alabilir mi?

Obezite için engel oranı verilir. Engel oranı vücut kitle indeksine göre hesaplanır ve bu duruma göre oran belirlenmektedir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda ciddi obezite ve morbid obezitesi olan kişilere engel oranı verilmek ve sağlık raporu alınmaktadır.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 14
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (11)

 1. 28 Haziran 2024

  Obezite engelli oranı veriliyormu bir bilginiz varmı çok önemli?

 2. 6 Şubat 2024

  İyi günler. 1.78 boyunda ve 125 kiloyum.Daha önce alınmış %31 süresiz özür raporum var. Obeziteden engel oranı alarak buna işletebilir miyim? ya da ne yapmalıyım? obezite için rapor veren hastanenin hangi bölümüne başvurmalıyım? Yardım ederseniz sevinirim. Vergi indirimiyle emekli olmak istiyorum

 3. 26 Ağustos 2023

  Merhabalar;
  Obezite ile ilgili engel oranı tespitinin artık kalktığı doğrumudur. Saygılar.

 4. 10 Temmuz 2022

  İyi günler, benim yaşadığım bir sıkıntıyı sormak istedim bayram sebebi ile sağlık kuruluna henüz ulaşamadığım için , 30 haziranda sağlık kuruluna engelli raporu için başvuruda bulundum 2018 yılında kalp krizi geçirdim S.K EKO:EF % 30-35 KORONER ARTER HASTALIĞI KALP YETMEZLİĞİ:% 50 hastalığım mevcut vücud kitle endeks’imde 44.xx küsür BMI larda yani 134 kilo 173 boydayım. Obez sınıfında engel oranı %20 olarak belirlenmiş ancak raporumda kişinin engel oranı %60 yazıyor. Kalp yetmezliğim %50 ve obez %20 olarak yukarıda belirtilmesine rağmen aynı raporda kişinin engelli %60 olarak yazıyor. Ben konu ile ilgili bir çok yanlışlığın olduğu kanaatindeyim , çünkü başvururken kalp yetmezliğimden kaynaklı hiper tansiyon hastalığımı da başvuru raporumda bildirmeme rağmen , teslim ettiğim hastane evraklarımda da amilyat olduğum ve tanının ilk konulduğu kalp krizi tedavisini olduğum hastanenin taburcu raporunda da hiper tansiyonun belirtilmesine rağmen bu raporları kurula teslim etmeme rağmen hiper tansiyon ( tansiyon hastası olduğum halde ) rapora işlenmemiş. Kaldı ki başvuru sırasında dosyama alamadığım ilaçlarımın reçetesini ve orada da tansiyon ilaçlarımın olmasına rağmen işlenmemiş. Benim merak ettiğim konu obez %20 kalp %50 benim matematiğime göre %70 eder, raporun geneline niçin %60 yazıldı bunun hesaplanmasında farklı bir işlem mi var diye merak ediyorum cevaplaya bilirseniz çok teşekkür ederim şimdiden

 5. Obezite birinci sınıf in bir oranı yok mu engellik oranı açısından? teşekkürler

Bir yanıt yazın