1. Anasayfa
 2. Engelli Hakları

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli yakını hakları, Engelli bireylere ve engelli yakını olan kişilere tanınan haktır. Engelli yakını haklarından anne, baba ve birinci dereceden yakınlar nasıl yararlanır yazımızın devamında.


11
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Devletimiz, engelli bireylere ve engelli yakını olan kişilere bir çok hak tanımıştır. Engelli yakını haklarından anne, baba ve birinci dereceden yakınlar yararlanmaktadır. Son derece önemli olan bu haklar, engelli yakını ve engelli kişinin hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Engelli bakımı, ilgi gerektiren son derece zahmetli ve zor bir durumdur. Devletimiz yasal olarak engelli kişilere avantaj sağlayacak engelli hakları ve engelli bakımını üstlenen kişilerin de engelli yakını hakları kanunen düzenlemiştir.

Engelli Yakını Olup Çalışan Kişilerin Hakları

Engelli çocuğu olup çalışan, aynı zamanda da engelli yakını olan kişinin sahip olduğu haklarında başında mazeret izni yer almaktadır. Bu hak kapsamında, çalışan anne ve baba engelli çocuğu için izin alabilmektedir. Fakat mazeret izni kapsamında haktan yararlanmak için engelli çocuğun en az %70 ve üzeri engelli olma şartı bulunmaktadır. Engelli oranı tam teşekküllü hastane sağlık kurulu tarafından onaylanmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli çocuğu olan ve çalışma hayatına devam eden kişilerin bir diğer hakkı ise erken emeklilik hakkıdır. Fakat bu haktan sadece anneler faydalanmaktadır. Diğer haklardan bir tanesi de engelli vergi indirimi hakkıdır.

Engelli Yakını Olup Çalışan Memur Kişilerin Hakları

Engelli yakını olan ve devlet kurumlarında çalışan kişilerin hakları, özel sektörde çalışan kişiler göre daha farklıdır. Genel olarak baktığımızda memur olarak çalışan kişilerin hakları daha fazladır.

 • Saatlik izin hakkı
 • Refakat izni hakkı
 • Nöbet hakkı
 • Tayin hakkı

devlet kuruluşlarında çalışan memur olan engelli yakınları yasal olarak bu haklardan faydalanabilir.

Engelli Yakını Memurların İzin Hakkı

Engelli yakını çalışma hayatlarına devam eden memurların faydalandıkları haklardan bir tanesi de saatlik izin hakkıdır. Kanun kapsamında yer alan bu haklar kapsamında, engelli yakını memur gün içerisinde 1.5 saati geçmeyecek şekilde izin kullanabilir ve hangi saatte kullanacağını engelli yakını kişi belirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Engelli Yakını Memurların Tayin Hakkı

Engelli yakını olup devlet kurumlarında çalışan memurların bir diğer hakkı ise engelli tayin hakkıdır. Engelli yakını, engelli kişinin tedavisi ve engelli çocuğun eğitimi hakkında yaşadığı şehirde gerekli imkanlar bulunmaması durumunda tayin hakkını kullanarak merkezi bir şehre tayinini isteyebilir.

Engelli Yakını Memurların Nöbet Hakkı

Engelli yakını olup memur olan kişilerin, bir diğer hakkı ise nöbet hakkıdır. Nöbet muafiyet hakkı kanun kapsamında açıkça belirtilmiştir. Engelli yakını olarak çalışan memurlar gece nöbeti muafiyeti hakkı vardır. Engelli yakını olan memurların en büyük problemlerinden bir tanesi gece vardiyasında olmasıdır. Devletimiz bu konuda oldukça engelli yakını memura avantaj sunmaktadır.

Engelli Yakını Memurların Refakat İzni Hakkı

Engelli yakını olup, ortada hayati risk taşıyan bir durum olması durumunda memurun annesi, babası, çocuğu, eşi engelli olması durumunda refakat izin hakkından faydalanabilir. Refakat izni sadece birinci derece yakınının bakıma hayati derecede ihtiyaç duyulması durumunda kullanılmaktadır. Engelli memurlar refakat iznini 3 ay kullanma ve 3 ay sonrasında hayati risk devam etmesi durumunda tekrar 3 ay uzatma hakkına sahiptir.

Engelli Yakını İşçi Çalışanlarının Hakları

Engelli yakını olarak çalışan işçilerin, engelli yakını haklarının başında mazeret izni yer almaktadır. İş Kanununa göre bu haktan yararlanmak için engelli bakımını üstlendiği kişinin engel oranının %70 ve üzeri olması şartıdır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (11)

 1. Engelli annem ve babam vefat etti bende yeni evlendim çalışmıyorum ve sosyal güvencem yok bana tanınan bi hak var mı?

 2. 26 Nisan 2023

  Ben tsk personeliyim özel koşul gereksinimi raporu verildi çocuğuma nöbet muafiyeti için ağır engelli ibaresi istiyorlar çözger raporunda ibare yok nasıl bir yok izleyebilirim yardımcı olabilir misiniz

 3. 15 Nisan 2023

  Merhaba otizm tanısı olan yüzde 90 raporu olan kızım var kamuda daimi işçiyim kızım özel rehabilitasyon merkezinde eğitim alıyor ayrıca ilköğretim okulunda otizm özel eğitim sınıfında eğitim alıyor
  Benim sınava girerek terfi tayinim başka bir şehire çıktı
  Bulunduğum kadro ünvanı sadece tayin gideceğim şehirde var
  Kızımın eğitim ve öğretimini gerekçe göstererek çalışmış olduğum şehire geri dönme imkanı mız var mı böyle bir yasa var mı teşekkür ederim

  • İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

   • Merhaba. %90 raporlu çocuğum var. Buna istinaden dilekçe ile gündüz mesai saatleri içinde çalışıyorum. Gece nobetinden muaf oldum. Ayrıca öğle arası da izinli olabiliyor muyum? Yani öğle arası mesai saatleri dışı demek mi oluyor? Tekrar dilekçe mi vermek gerekiyor ?

 4. 14 Mart 2023

  Benim okgv li oğlum var hem fiziksel hemde epilepsi hastası engeli var bir yıl oldu özel eğitim alabilmesi için rapor çıkarttık özel rehabilitasyon merkezinde özel ders ve fizik tedavi alıyor rapor tarihimin bitmesine 9 ay varken benim bilgim dışında rapor için randevu alınmış bende bilmediğim için onlara lazım birşey zannederek hastaneye gittim işlemler yapıldı nöroloji doktoru çocuğumun sadece yürüyüşüne bakarak puanımızı düşürdü itiraz etmek istiyorum itiraz ettiğim zaman diğer raporum kaybolurmu

  • Elif hanım rapora itiraz ederseniz il sağlık müdürlüğü sizi yeni bir hastaneye sevk edecek ve yeniden değerlendirecek. 9 ay kala raporunuzu neden yenileme kararı çıktı asıl soru işareti bu? Mutlaka durumu il sağlık müdürlüğüne giderek bilgi alınız. Böyle bir durum ilk kez sizden duyuyoruz, geçmiş olsun.

 5. 26 Ocak 2023

  Merhaba. 2015 yılındaki toplu sözleşmede her kurum kendi yönetmeliğini çıkarır gibi bir madde vardı. Belediyelerde engelli yakınları için günlük 1 ya da 1,5 saat izin kullanılmasına yönelik bir yönetmelik nerede geçmektedir? Bu konuda destek olur musunuz?

 6. 21 Ağustos 2022

  Merhaba benim ökgv li bi kızım var şimdi sorum şu bordro da sakatlık vergi indirimi 2000 TL yazıyor vergi dilimi yüzde 20 vergi kesintisi ise 1699 TL yazıyor işyerine daniştıgımda bana 400 TL bi indirim saglanmiş dedi oysaki benim duydum 2000 TL ye kadar ve üstü olan vergi den muaf oluyor diye duydum beni aydınlatabiilirmisimiz tesekkur ederim.

Bir yanıt yazın