1. Ana Sayfa
 2. Engelli Hakları

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli yakını hakları, Engelli bireylere ve engelli yakını olan kişilere tanınan haktır. Engelli yakını haklarından anne, baba ve birinci dereceden yakınlar nasıl yararlanır yazımızın devamında.


3

Devletimiz, engelli bireylere ve engelli yakını olan kişilere bir çok hak tanımıştır. Engelli yakını haklarından anne, baba ve birinci dereceden yakınlar yararlanmaktadır. Son derece önemli olan bu haklar, engelli yakını ve engelli kişinin hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Engelli bakımı, ilgi gerektiren son derece zahmetli ve zor bir durumdur. Devletimiz yasal olarak engelli kişilere avantaj sağlayacak engelli hakları ve engelli bakımını üstlenen kişilerin de engelli yakını hakları kanunen düzenlemiştir.

Engelli Yakını Olup Çalışan Kişilerin Hakları

Engelli çocuğu olup çalışan, aynı zamanda da engelli yakını olan kişinin sahip olduğu haklarında başında mazeret izni yer almaktadır. Bu hak kapsamında, çalışan anne ve baba engelli çocuğu için izin alabilmektedir. Fakat mazeret izni kapsamında haktan yararlanmak için engelli çocuğun en az %70 ve üzeri engelli olma şartı bulunmaktadır. Engelli oranı tam teşekküllü hastane sağlık kurulu tarafından onaylanmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli çocuğu olan ve çalışma hayatına devam eden kişilerin bir diğer hakkı ise erken emeklilik hakkıdır. Fakat bu haktan sadece anneler faydalanmaktadır. Diğer haklardan bir tanesi de engelli vergi indirimi hakkıdır.

Engelli Yakını Olup Çalışan Memur Kişilerin Hakları

Engelli yakını olan ve devlet kurumlarında çalışan kişilerin hakları, özel sektörde çalışan kişiler göre daha farklıdır. Genel olarak baktığımızda memur olarak çalışan kişilerin hakları daha fazladır.

 • Saatlik izin hakkı
 • Refakat izni hakkı
 • Nöbet hakkı
 • Tayin hakkı

devlet kuruluşlarında çalışan memur olan engelli yakınları yasal olarak bu haklardan faydalanabilir.

Engelli Yakını Memurların İzin Hakkı

Engelli yakını çalışma hayatlarına devam eden memurların faydalandıkları haklardan bir tanesi de saatlik izin hakkıdır. Kanun kapsamında yer alan bu haklar kapsamında, engelli yakını memur gün içerisinde 1.5 saati geçmeyecek şekilde izin kullanabilir ve hangi saatte kullanacağını engelli yakını kişi belirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2023?

Engelli Yakını Memurların Tayin Hakkı

Engelli yakını olup devlet kurumlarında çalışan memurların bir diğer hakkı ise engelli tayin hakkıdır. Engelli yakını, engelli kişinin tedavisi ve engelli çocuğun eğitimi hakkında yaşadığı şehirde gerekli imkanlar bulunmaması durumunda tayin hakkını kullanarak merkezi bir şehre tayinini isteyebilir.

Engelli Yakını Memurların Nöbet Hakkı

Engelli yakını olup memur olan kişilerin, bir diğer hakkı ise nöbet hakkıdır. Nöbet muafiyet hakkı kanun kapsamında açıkça belirtilmiştir. Engelli yakını olarak çalışan memurlar gece nöbeti muafiyeti hakkı vardır. Engelli yakını olan memurların en büyük problemlerinden bir tanesi gece vardiyasında olmasıdır. Devletimiz bu konuda oldukça engelli yakını memura avantaj sunmaktadır.

Engelli Yakını Memurların Refakat İzni Hakkı

Engelli yakını olup, ortada hayati risk taşıyan bir durum olması durumunda memurun annesi, babası, çocuğu, eşi engelli olması durumunda refakat izin hakkından faydalanabilir. Refakat izni sadece birinci derece yakınının bakıma hayati derecede ihtiyaç duyulması durumunda kullanılmaktadır. Engelli memurlar refakat iznini 3 ay kullanma ve 3 ay sonrasında hayati risk devam etmesi durumunda tekrar 3 ay uzatma hakkına sahiptir.

Engelli Yakını İşçi Çalışanlarının Hakları

Engelli yakını olarak çalışan işçilerin, engelli yakını haklarının başında mazeret izni yer almaktadır. İş Kanununa göre bu haktan yararlanmak için engelli bakımını üstlendiği kişinin engel oranının %70 ve üzeri olması şartıdır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 1 gün önce

  Merhaba. 2015 yılındaki toplu sözleşmede her kurum kendi yönetmeliğini çıkarır gibi bir madde vardı. Belediyelerde engelli yakınları için günlük 1 ya da 1,5 saat izin kullanılmasına yönelik bir yönetmelik nerede geçmektedir? Bu konuda destek olur musunuz?

 2. 5 ay önce

  Merhaba benim ökgv li bi kızım var şimdi sorum şu bordro da sakatlık vergi indirimi 2000 TL yazıyor vergi dilimi yüzde 20 vergi kesintisi ise 1699 TL yazıyor işyerine daniştıgımda bana 400 TL bi indirim saglanmiş dedi oysaki benim duydum 2000 TL ye kadar ve üstü olan vergi den muaf oluyor diye duydum beni aydınlatabiilirmisimiz tesekkur ederim.

Bir cevap yazın