1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı nedir, engelli maaşı nasıl alınır, engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır, engelli maaşı başvuru evrakları nelerdir, engelli maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


4
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli maaşı nasıl alınır? sorusu, engelli vatandaşların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Engelli maaşı başvurusu ve süreci hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Engelli maaşı nedir?

Engelli aylığı, 2022 sayılı kanuna göre ekonomik güçlük içinde olan; 18 yaşını doldurmuş olan engelli bireyler ve 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını olan kişilere verilen aylık bir destektir.

engelli maaşı nasıl alınır
engelli maaşı nasıl alınır

Engelli maaşı nasıl alınır?

2022 sayılı engelli maaşı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” ile düzenlenmiştir.

Engelli maaşı için başvuru yapabilmek için;

 1. Engel Durumu: Engelli bireylerin %40 veya daha yüksek oranda engel raporuna sahip olmaları gerekmektedir.
 2. Sosyal Güvenlik Durumu: Başvuru sahipleri hiçbir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamalıdır.
 3. Muhtaçlık Belgesi: Muhtaçlık durumu, ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belgelenmelidir.

Bu yardım, engelli bireylerin ve ailelerinin yaşam standartlarını iyileştirmeye yönelik önemli bir destektir.

Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Engelli aylığı başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Sağlık Raporu Alınması: İlk olarak, engelli bireyin sağlık durumunu gösteren bir engellilik raporu alması gerekmektedir. Bu rapor, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler veya sağlık kuruluşları tarafından verilir.

Başvuru Belgelerinin Hazırlanması: Başvuru için gereken belgeler hazırlanmalıdır. Bunlar nüfus cüzdanı veya kimlik kartı, engellilik raporu, gelir durumunu gösteren belgeler, adresi gösteren belgeler ve öğrenim durumunu gösteren belgeleri içerebilir.

SYDV Vakfına Başvuru: Engelli birey, ikamet ettiği il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat başvurmalıdır.

Belgelerin İncelenmesi: Başvuru sırasında, engelli bireyin sunulan belgeleri vakıf tarafından incelenir. Bu aşamada, engelli aylığına hak kazanılıp kazanılmadığına karar verilir.

Başvuru sürecinde herhangi bir belirsizlik yaşanmaması için, engelli bireyin başvurudan önce ilgili SYDV vakfı iletişime geçerek hangi belgelerin gerektiğini öğrenmesi faydalı olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İletişim

Engelli maaşı başvuru evrakları nelerdir?

Engelli maaşı başvurusu için aşağıdaki evraklar gerekmektedir:

 1. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı,
 2. Engelli sağlık raporu,
 3. Gelir durumunu gösteren belgeler,
 4. İkametgah belgesi.
 5. Öğrenim durumu belgesi

Başvuru sırasında, SYDV tarafından talep edilen diğer belgeler de istenebilir. Engelli maaşı hakkında tüm sorularınızın yanıtları için hazırladığımız diğer konumuzun bağlantısı alt kısımdadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Bilgi Rehberi 2024

Engelli maaşı nereye yatırılır?

Engelli maaşı, başvuru işlemleri sonrasında SYDV tarafından hak sahibinin hesabına her ay düzenli olarak yatırılır. Engelli maaşı, engelli bireyin banka hesabına veya PTT hesabına yatırılır.

Engelli maaşını almak için, engelli bireyin banka hesabı veya PTT hesabı olması gerekmektedir. Engelli birey, başvuru sırasında bu hesap bilgilerini belirtmelidir.

Engelli maaşı ne kadar?

Engelli maaşı tutarı, engelli bireyin engellilik oranına göre değişebilir. Ayrıca, devlet tarafından belirlenen asgari ücret tutarları da engelli maaşının belirlenmesinde etkilidir.

DönemOranEngelli Maaşı
2024%40-692.797,79 TL
2024%70+4.196,69 TL
2023/2.Dönem%40-691.874,56 TL
2023/2.Dönem%70+2.811,84 TL
2023/1.Dönem%40-691.594,98 TL
2023/1.Dönem%70+2.392,04 TL
engelli maaşı nasıl alınır – engelli maaşı

Engelli maaşı nasıl alınır? Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz veya ek bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (4)

 1. 14 Eylül 2023

  24 temmuz günü kardeşim için başvuru yaptık SYDV’na. Ağustos ayının sonunda kabul edildi. E devletten kontrol ettiğimde yardımın durumu devam ediyor yazıyor. İlk maaşı ne zaman alabiliriz ve kaç aylık ödeme yapılır?

 2. 9 Nisan 2023

  Merhaba . Annemin 60 engeli bulunmakta . Babam emekli. 6100 lira maaas alıyor . Evliler. Fakat annem ve babam farklı adreslerde ikamet ediyorlar . Annem yaşadığı hanede tek kalıyor . Üzerine mal varlığı olarak sadece köyde kargır ev diye geçen bir konut var . Onun haricinde herhangi birşey yok . Engelli aylığı alabilir mi?

Bir yanıt yazın