1. Anasayfa
 2. Engelli

Engellilere Bayram İkramiyesi Var mı 2024

Engellilere bayram ikramiyesi var mı, engellilere bayram ikramiyesi son dakika, bayram ikramiyesi kimlere verilir, bayram ikramiyesi ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


16
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engellilere bayram ikramiyesi verilecek mi? Bayram ikramiyeleri engelli kişilere verilip verilmeyeceği konusu oldukça merak edilmekte.

Engellilere bayram ikramiyesi son dakika 2024

Engelli kişiler ne yazık ki bayram ikramiyesi alan gruplarda yer almamaktadır. Engelli maaşı alan hak sahibi kişilere ramazan bayramı ve kurban bayramında ikramiye verilmemektedir.

2024 yılında engellilere bayram ikramiyesi verilmesi konusu hakkında resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Resmi bir açıklama gelmesi durumunda konumuz güncellenecektir.

Engellilere bayram ikramiyesi var mı?
Engellilere bayram ikramiyesi var mı?

Engellilere bayram ikramiyesi meclisten geçti mi?

Engelli kişilere bayram ikramiyesi verilmesi konusu henüz gündeme taşınmadı. Bu sebeple engellilerin bayram ikramiyesi durumu meclise taşınması ve engelli kişilere ikramiye şu an için söz konusu değildir.

5434 sayılı T.C. Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu (Madde 89) kapsamında emekli ikramiyesi ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

Bayram ikramiyesi kimlere verilir?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi alan hak sahipleri kişiler şu şekildedir;

 • Emeklilik (Yaşlılık Aylığı) alan kişiler,
 • Şeref aylığı alanlar,
 • Ölüm aylığı alan kişiler,
 • Sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler,
 • Şehit yakınları,
 • Gaziler,
 • Şampiyon sporcular,
 • Terörden zarar gören kişiler,
 • Güvenlik korucuları

bu kişiler hak sahibi olarak bayram ikramiyelerinden faydalanabilir.

Bayram ikramiyesi ne kadar?

Geçmiş dönemlere göre hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyeleri ödenen rakamlar alt kısımda yer almaktadır;

DönemRamazan BayramıKurban Bayramı
20243.000 TL3.000 TL
20232.000 TL2.000 TL
20221.100 TL1.100 TL
20211.100 TL1.100 TL
20201.000 TL1.000 TL
20191.000 TL1.000 TL
bayram ikramiyesi ücretleri

Engellilere bayram ikramiyesi konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 45
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 14
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 22
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 161
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 72
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (16)

 1. 25 Mayıs 2024

  Eşimde bende engelliyiz bizde bayram ikramiyesi olmasını istiyoruz gücümüz yetmiyor

 2. 4 Mart 2024

  Dunyada engelli vatandaşlara bı çok yardım yapılıyor başvuru yapmadan bizim ülkemizde öyle bı durum ne yazikki yok bu konuyla ilgili devletimizden bı müjde beklemekteyiz hepimize eşit davranılma engelliyi yok saymamalaridir asıl esitlik

 3. 18 Haziran 2023

  Bizleri 3. sınıf insan olarak görenler hak mı? adalet mi?

 4. 18 Nisan 2023

  Engelli vatandaşlarımızada Bayram ikramiyesi verilmesini rica ediyoruz

 5. 7 Nisan 2023

  Yorum (özellikle gizlendi) Fakat açıklama yapmak için cevap verilecektir.

  • Okan Bey, yorumunuzu okuduk bizim amacımız ülkemizdeki engelli bireylere yönelik bilgilendirme platformu ve “engelli farkındalığı” nı dile getirmek için kurulmuş sosyal sorumluluk projesidir. Web sayfamızda birçok kişiye yardımcı olmak için araçlar ve faydalı bilgiler yer almaktadır. Asla düşündüğünüz gibi bir düşüncemiz olmadı. Konu başlıklarının çoğu sorgulama aranan sorular üzerine odaklı oluşturulmaktadır. Gerek bilgi olsun yorumların tamamını da cevaplamaya gayret ediyoruz. Gönüllü olarak bu işi yapıyoruz ve vaktimizi harcıyoruz. Tabi ki yorumunuza saygımız sonsuz bu konuda önerinizi de dikkate alarak daha dikkatli olmaya çalışacağız. Teşekkür ederiz.

 6. Merhaba iyi günler Uzun yıllardır ilaçla tam geçmeyen ama ilaçla hastalığımın yatıştığı bir hasyalıkla yaşıyorum herhangi bir gelirim yok sigortam yok 26 yaşındayım hastalığımın adı Bipolar Bozukluk çalışamıyorum zaten işe almıyorlar hastalıktan dolayı şuan geçimimi babam sağlıyor emekli maaşı ile ben gelirsizim onların vefat durumunda ne yapacam diye kara kara düşünüyorum ayrıca uyum bozukluğundan dolayı askerden muaf oldum onu da belirtmiş olayım teşekkür ederim

 7. 29 Mart 2023

  Bence bakıma ve korunmaya asil ihtiyaci olan kişilere bakmıyorlar bu kişilerin imkanları olsa buna zaten teşebbüs etmezler hayat şartları ağır birde bu tür şeylerden yararlanamıyor adam zaten rahatsız sağlığı yerinde değil birde madi olarak sıkıntı çekince ne olacak bu adamın hali öyle insan varki kanser tedavisi görüyor sağlıklı olsa zaten buna müracaat etmez degilmi

 8. 28 Mart 2023

  Neden engellilere bayram ikramiyesi verilmemekte ben engelliyim ama süresiz calisamaz ropoorum var ve bayram ikramiyesi alamıyorum ????

 9. 25 Şubat 2023

  Engelliye neden hiç bir ikramiye verilmiyor bu hakmı emekliye vs herkeze veriliyor bize neden verilmiyor?

 10. 4 Şubat 2023

  S.a turizim calışaniyim 2010dan beridir turizmde çalışıyorum 2018 nerden geldiğini bilmediğim HIV pozitif virüsüne yakalandım. 5yildir tedavi görüyorum . Calışma hayatım eskisi gibi değil ve 1800 gün SSK pirimim var malulen emekli olmam için nereye müracat etmem gerekli veya olabilirmiyim bilginize ihtiyacım var

  • Mehmet Bey öncelikle geçmiş olsun. Öncelikle çalışma kaybı %60, 1800 prim günü ve 10 yıl sigortalılık süresi şartlarını sağlıyorsanız. Bağlı olduğunuz il/ilçe sosyal güvenlik il müdürlüğüne giderek malulen emeklilik sevki isteyebilirsiniz.

 11. 18 Ekim 2022

  Merhabalar ben 2022 de epilepsi depresyon hipertansiyon omuz amaliyatı 3 tane bel fıtığı Ve uyku apnesi cihazı kullanıyorum her akşam takıp yatıyorum bu rahatsızlıklardan enğelli emeklisi oldum rapor yüzde 43 ve iki yıllık çıktı fakat bana sğk 6 ay sonra kontrol muayenesi verdi slık kurulu na ğirdim ve raporum yüzde 53 e birde süresiz e yükseldi fakat sğk bana ikinci bir hakem hastanede bu raporu aynı şekilde onaylatmam ğerekliymiş bende ikinci bir hastaneye 24 Ekim’e randevu aldım Rahatsızlıklarım dahada arttı ilaçlarıma ek ilaç yazdıkar durumun dahada sıkıntılı ğünler yaşatıyor şimdi bu ikinci ğireceğim hastanede raporum aynı çıkarmı çok teşekkür ediyorum iyi akşamlar diliyorum

  • Cemal Bey, bunu bizler bilemeyiz fakat raporunuzun yükselmesi elbette ki sizin için iyi değil sağlığınız herşeyin başında gelir. Sıkıntı yapmayınız hayırlısı hakkınızda ne ise o olur umarız.

   • 28 Ekim 2022

    Çok teşekkür ediyorum sağolun varolun Şöyle bir sonuç oluştu tokat devlet hastanesi yüzde 52 ve süresiz rapor verdi sğk nın yolladığı yozğat şehir hastanesi yüzde 53 ve iki yıl verdi ben şimdi ne yapıyım nasıl bir yol izleyim dertlerime hastalıklarıma mı üzülüyüm sğk bizimle çocuk oynar ğibi oynuyor onamı üzülüyüm itiraz etsem sonuç değişirmi süresize dönermi bu yozğat şehir hastanesinden verilen rapor yada bu iki yıllık rapor devam etsinmi inşşallah eyt çıkarsa bende faydalanıyormuyum yada bu raporların eyt ye faydası yada zararı olurmu 1993 ocak ayı ssk ğirişim var altı bin küsür ğünüm var bana bir yardımcı olun lütfen çok çaresiz madur perişan durumdayım birde Ağustos 2022 de aylığım durduruldu bu raporla ğeriye dönük ayları alabilimiyim çok sağolun varolun iyi günler dilerim

    • Cemal Bey, şimdi şöyle bir durum var bir kaç hastalık için muayene olduysanız ve bir hastalığınız %1 oran bile çıksa ve iyileşme durumu varsa raporun tamamı süreli rapora dönüşür. İtiraz ederseniz sonuç pek değişmeyebilir. (şahsi fikrimdir) Raporunuz süreli de olsa emeklilik hakkı için devam ediniz. Rapor süresi bitmeye 3-4 ay kala tekrar yenilerseniz. Çok sıkıntı yapmayınız bence.

Bir yanıt yazın