1. Anasayfa
 2. Diğer

Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

Epikriz raporu nedir, epikriz nedir, epikriz raporu neden verilir, epikriz raporunda hangi veriler yer alır, epikriz raporu nasıl alınır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Epikriz, tıp terimi olsa da günlük hayatımızda karşımıza çıkabilir. Epikriz raporu kim verir? Epikriz raporu nasıl alınır? Epikriz ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Epikriz raporu nedir?

Kişinin, hastalık süreci hakkında doktor tarafından yapılan değerlendirmeyle bağlantılı olan ve kişi taburcu edildiğinde uzman tarafından değerlendirilen rapora epikriz raporu adı verilir. Ayrıca tüm bu veriler hastanın tıbbi geçmişine eklenir.

Epikriz nedir?

Epikriz tıp alanında bir kişinin muzdarip olduğu hastalık hakkında bir uzmanın yaptığı görüşü ifade etmek için kullanılmaktadır.

Epikriz raporu neden verilir?

Epikriz, kısaca anlatmak gerekirsek; doktorun taburcu olurken hazırladığı, hastanın yaşadığı hastalığı ile alakalı yönlerini özetlediği bir belgedir. Epikriz, aynı zamanda hastanın takip aşamasını başlatmak, hastanın hastaneye yatışını veya hastaneye yatışının kapatılması olarak kullanılır.

Epikriz raporu nasıl alınır
Epikriz raporu nasıl alınır

Epikriz raporu sayesinde hastanın geçmişine bakılarak aynı tedavi ve yanlış tedavinin önüne geçilebilir. Hastanın klinik geçmişi (Uygulanan tedaviler, hastanın kullandığı ilaçlar vb..) bu raporla görülebilir.

Epikriz raporunda hangi veriler yer alır?

Belgede yer alması gereken genel veriler arasında tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşu bilgileri ve ardından hastanın tam adı, yaşı, cinsiyeti, kimlik numarası ve ikametgahı gibi kişisel bilgileri yer alır. Son olarak, doktor taburcu tarihini belirtmelidir.

Epikriz raporlarında hastayı konsültasyona gelmeye sevk eden nedenini içeren bozukluğun özeti; doktorun sağlık merkezine başvuru anında yaptığı ön tanı; hastanın hastaneye yatış süresi, yatış ve taburculuk tarihleri yer alır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır 2023?

Ayrıca hastaya uygulanan ilaçlar ve sağlanan tıbbi bakım dikkate alınarak hastanın aldığı tedavini detaylı şekilde açıklanır.  Küçük cerrahi müdahaleler ve kürler de bu bölümde yer alır.

Epikriz raporu nasıl alınır?

Epikriz raporu, hastanın tedavi için işlem başlattığı sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmektedir. Hastanın epikriz raporunu talep etmesi durumunda sağlık kuruluşu tarafından hastaya verilir.

Epikriz raporu nereden alınır?

Hastalığınız ile ilgili epikriz raporu almak istemeniz durumunda; Hastalığınızla ilgili tedavi olduğunuz sağlık kuruluşuna başvuru yaparak talep edebilirsiniz. Epikriz raporunuz sağlık kuruluşu tarafından matbu evrak ya da bilgisayar çıktısı olarak verilebilir.

Hasta Hakları Yönetmeliği içerisinde yer alan ifade şu şekildedir;

Sağlık kurum ve kuruluşlarında yatarak tedavisi tamamlanan hastaya, genel sağlık durumu, ilaçları, kontrol tarihleri diyet ve sonrasında neler yapması gerektiği gibi bilgileri içeren taburcu sonrası tedavi planı sağlık meslek mensubu tarafından sözel olarak anlatılır. Daha sonra bu tedavi planının yer aldığı epikrizin bir nüshası hastaya verilir.

E nabız epikriz raporu nasıl alınır?

E- Nabız içerisinde yer alan tüm bu bilgiler aslında epikriz bilgilerinizi göstermektedir. Kısaca incelemek gerekirsek;

 • Kullandığınız ilaçlar
 • Hastane Sevkleri
 • Hastane Yatış Saatleri
 • Hastane Çıkış Tarihleri
 • Hastalık Tanıları
 • Uygulanan Tedaviler
 • Yapılan Tüm Tektikler

ve daha birçok bilgiler yer almaktadır. Bu raporu almak için e-nabız üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Tedavileriniz için gittiğiniz sağlık kurumlarından epikriz raporu hazırlatabilirsiniz.

Epikriz raporu nasıl alınır konumuz hakkında akılınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili