1. Anasayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır, SMS üzerinden evde bakım aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır, Evde bakım aylığı ne kadar tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli evde bakım maaşları, engelli vatandaşlarına yönelik sosyal yardım politikaları kapsamında, e-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemleriyle bakımı üstlenen kişilere sağlanmakta olup, bu sayede evde bakım ihtiyacı olan bireylere ekonomik destek sunulmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilen sorgulamalardır. Hayatımızın pek çok alanını kolaylaştırmak adına e-devlet sisteminin her alanda kullanıma geçmesi vatandaşların pek çok açıdan rahatlamalarına imkan sağlamaktadır. Buna göre evde bakım ücretlerini de e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen kişiler, aşağıda verilen şu yönergeleri takıp ederek evde bakım ücretlerini sorgulayabilirler. Yapılması gereken sorgulama işlemleri şu şekildedir;

thumbnail
Önerilen Yazı
Erzak Yardımı Başvurusu ve Şartları 2024
 • Engelli evde bakım sorgulaması yapmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet şifrelerini daha önceden temin etmiş olmaları gerekmektedir. Eğer bu kişilerin e-devlet şifreleri yoksa kendilerine en yakın PTT şubesi üzerinden e-devlet şifrelerini 2 TL karşılığında alabilirler. 
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
 •  Açılan ana sayfa üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazılır. 
 • Yeni sayfa üzerinde sorgulama ile alakalı tüm bilgilere ulaşılabilmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler engelli evde bakım sorgulaması yapma için takip edilmesi gereken adımlardır. Verilen bu adımlar eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapıldığında engelli evde bakım sorgulaması yapılmış olunur.

SMS Üzerinden Evde Bakım Aylığı Sorgulama İşlemleri

SMS ile evde bakım aylığı sorgulamak isteyen kişilere oldukça son derece yardımcı olan bu sistem, Ziraat Bankası aracılığı ile kullanıcılara sağlanmaktadır. Engelli evde bakım maaşlarını SMS ile sorgulamak isteyen kişiler BAKIYE yazarak 4747’e mesaj gönderebilirler. Kişilerin 1 SMS ücreti karşılığında sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Engelli Evde Bakım Ücretleri Ne Kadardır?

Engelli evde bakım ücretleri 2024 yılı için memur maaş katsayısına bağlı olarak arttırılmıştır.

DönemEvde Bakım Tutarı
2024/2.Dönem9.078,00 TL
2024/1.Dönem7.608,71 TL
2023/2.Dönem5.097,96 TL
2023/1.Dönem4.336,80 TL
2022/2.Dönem3336,00 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
sosyal yardım ödemeleri – evde bakım aylığı tablosu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 4 Şubat 2024

  Merhaba ben kızım için evde bakım maaşı alıyorum. 1 sene oldu tekrar maaş bodrosu talep edilir mi yada onlar istemeden bizim mi götürmemiz gerek.

Bir yanıt yazın