İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır, SMS üzerinden evde bakım aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır, Evde bakım aylığı ne kadar tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.


0


Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemleri, tüm vatandaşlar için e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, engelli vatandaşlarını her alanda ve her anlamda korumaya çalışan ülkelerden bir tanesidir. Bu kapsamda hazırlamış olduğu pek çok yönetmelikle engelli vatandaşlarının sosyal ortamlardan izole olmaması ve ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmaktadır.

Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlarının bakımı için bakımı yapan kişilere evde bakım maaşı sağlamaktadır. Bu maaş sayesinde her gün evde bakıma muhtaç olan kişilere bakım sağlayan vatandaşlara biraz da olsa ekonomik anlamda destek sağlanmaktadır.

Engelli vatandaşların alacakları sağlık raporları ile bu kişilerin yaşadıkları evde kişi başına düşen gelirin yükseltilmesi adına engelli evde bakım ücretleri ödenir. Buna göre e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilen kişiler engelli evde bakım ödenekleri hakkında gereken tüm detaylara rahatlıkla ulaşabilmektedirler.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilen sorgulamalardır. Hayatımızın pek çok alanını kolaylaştırmak adına e-devlet sisteminin her alanda kullanıma geçmesi vatandaşların pek çok açıdan rahatlamalarına imkan sağlamaktadır. Buna göre evde bakım ücretlerini de e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen kişiler, aşağıda verilen şu yönergeleri takıp ederek evde bakım ücretlerini sorgulayabilirler. Yapılması gereken sorgulama işlemleri şu şekildedir;

Önerilen Yazı
Erzak Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?
  • Engelli evde bakım sorgulaması yapmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet şifrelerini daha önceden temin etmiş olmaları gerekmektedir. Eğer bu kişilerin e-devlet şifreleri yoksa kendilerine en yakın PTT şubesi üzerinden e-devlet şifrelerini 2 TL karşılığında alabilirler. 
  • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
  •  Açılan ana sayfa üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazılır. 
  • Yeni sayfa üzerinde sorgulama ile alakalı tüm bilgilere ulaşılabilmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler engelli evde bakım sorgulaması yapma için takip edilmesi gereken adımlardır. Verilen bu adımlar eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapıldığında engelli evde bakım sorgulaması yapılmış olunur.

SMS Üzerinden Evde Bakım Aylığı Sorgulama İşlemleri

SMS ile evde bakım aylığı sorgulamak isteyen kişilere oldukça son derece yardımcı olan bu sistem, Ziraat Bankası aracılığı ile kullanıcılara sağlanmaktadır. Engelli evde bakım maaşlarını SMS ile sorgulamak isteyen kişiler BAKIYE yazarak 4747’e mesaj gönderebilirler. Kişilerin 1 SMS ücreti karşılığında sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Engelli Evde Bakım Ücretleri Ne Kadardır?

Engelli evde bakım ücretleri 2022 yılı için memur maaş katsayısına bağlı olarak arttırılmıştır. Buna göre 2021 yılında 1.797.97 TL olan engelli evde bakım ücretleri 2022 yılı için 2354,45 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu oranlar engelli bakımı yapan kişiler için  son derece önemlidir.

DönemEvde Bakım Tutarı
2020/1.Dönem1.460,61 TL
2020/2.Dönem1.544,61 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap