1. Anasayfa
 2. Engelli

Hastaneden Engelli Raporu Aldıktan Sonra Yapılacaklar?

Engelli raporu nedir, hastaneden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar, engelli hakları nedir, engelli raporu ile kazanılan haklar nelerdir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


25
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bu yazımızda, hastaneden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Engelli raporu alan kişilerin sosyal hayatlarındaki hakları, engelli raporunun geçerliliği, işverenlerin sorumlulukları ve diğer önemli konular anlatacağız.

Engelli raporu nedir?

Engelli raporu, kişinin sağlık durumunun belirlenmesi amacıyla yapılan bir değerlendirme sonucu verilen bir tıbbi belgedir. Bu belge, kişinin sağlık durumunu, engel oranını ve diğer detayları içermektedir.

Hastaneden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar?

Engelli raporu, kişinin engelli olarak kabul edilmesi ve devlet tarafından sağlanan haklardan yararlanması için gereklidir. Engelli bireylerin toplum içinde tam ve eşit bir şekilde yer almasını sağlamak için oldukça önemlidir.

hastanelerden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar
hastanelerden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar

Hastaneden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar? sorusuna cevap vermek gerekirsek;

ADIM 1 – Engelli raporunuzun e-devlet sisteminde görüntülenmesini bekleyiniz. Engelli raporları teslim ve görüntülenme süresi genel olarak “15 iş günü” kadar sürmektedir.

ADIM 2 – Engelli raporunuzu e-devlet sisteminde gördükten sonrasında hangi engelli haklarından faydalanmak istiyorsanız kendinize yeni bir yol haritası çiziniz.

ADIM 3 – Hangi engelli hakkından faydalanmak istiyorsanız, gerekli evrakları hazırlayarak başvurunuzu yapınız.

ADIM 4 – Yararlanmak istediğiniz hak kapsamında istenilen şartlar ve evraklar hakkında dilerseniz yönetmelikleri inceleyebilir dilerseniz de sitemiz üzerinden tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Örneğin; Birçok engelli hakkından faydalanmak için engelli kimlik kartına ihtiyacınız vardır. İlk olarak engelli kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır 2023?

Engelli hakları nedir?

Engelli hakları, engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, toplumsal yaşama tam ve etkin katılımlarını sağlamak, toplumsal ayrımcılığı önlemek ve engelli bireylerin haklarına saygı gösterilmesini sağlamak amacıyla devletimiz tarafından tanınan haklardır.

Engelli raporu ile kazanılan haklar nelerdir?

Engelli hakları, engelli bireylerin eğitim, istihdam, sağlık hizmetleri, ulaşım, barınma, kültür, sanat ve diğer alanlardaki haklarını kapsar.

Bazı engelli haklarını incelemek gerekirsek;

 • Engelli erken emeklilik hakkı
 • Engelli aylığı (Gelir kriteri aranır)
 • Muhtaç aylığı (Gelir kriteri aranır)
 • Evde bakım hizmeti ve aylığı (Gelir kriteri aranır)
 • Engelli gelir vergisi indirimi
 • ÖTV indirimi (Ortopedik engel ve oran kriteri aranır)
 • Emlak vergisi indirimi
 • Engelli kimlik kartı
 • Engelli su indirimi
 • Elektrik yardım desteği (Gelir kriteri aranır)
 • Doğalgaz yardımı (Gelir kriteri aranır)

Bu haklar kapsamında birçok engelli hakkı da mevcuttur. Daha detaylı engelli haklarını incelemek isterseniz bir diğer konumuz olan engelli hakları bağlantısını alt kısma bırakıyoruz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Hastaneden engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar? Konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (25)

 1. 15 Haziran 2023

  Hastaneye engel durumum belirlensin diye başvuru yaptım kronik olan romotoid artrite otuz yıldır tedavi oluyorum puan vermemişler niye bilmiyorum endokrin 30 psikiyatri 20dermotoloji 5 puan vermiş hesap sonucu 46ya denk geliyor 2006ise girisliyim 1993ten staj girişim var emeklilik hakkından faydalanmak için napabilirim yada yapmam gerekenler nelerdir

 2. 4 Haziran 2023

  Merhaba,
  Bipolar bozukluğum var ve doktorum heyete girebileceğimi söyledi.Üniversite hastanesinden alınan engelli raporu emekli olmak için yeterli midir? 4400 gün ve 20 yıl sigortalılık istiyorlar diye biliyorum.Ayrıca vergi indirimine de basvurmalı mıyım?
  Teşekkürler.

 3. 7 Mayıs 2023

  Merhaba ,
  Bu gün %53 engel oranı aldım e devlette raporum gözüküyor.şuan raporumla ne yapabilirim. Nereye başvurmam gerekiyor

 4. 1-Hocam merhaba raporumu yeni aldım hiç bir bilgim olmadığı için soruyorum %78 engelli olarak 1 yıl verildi rapor genelde 2 ve 5 yıl veriliyor diye duydum benim rapordaki gariplik nedir 1 yıl sonra süresiz mi alırım yoksa tekrar mi süreli verilecek ( beyin kanaması epilepsi ensefalit hastalıklar )
  2-Noroloji %75 verdi bunun ile SGK ya gitsem malulen emekli olma imkanım varmı geçici olarak da olsa
  3- Raporun aslı denilen e devlet ten çıkarılan mi yoksa sağlık kuruluna girdiğim hastaneden mi alacagim aslını

  • 1)1 yıl süreli rapor verilir ek hastalıklarınızda bir tanesi %1 alsa ve iyileşme ihtimali varsa raporunuzun geneli süreli olur.
   2) Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim şartı ve çalışma gücünü en az %60 kaybetmiş oran aranır.
   3) Heyete girdikten sonra 15 gün içerisinde raporunuz e-devlette görünecektir.

 5. Merhabalar
  Annem 75 yaşında bundan 2 yıl önce göğüs kanseri nedeniyle bir göğsünü ameliyat ile aldılar şu an Onkolojide 6 ayda bir kontrolü var takipli hasta
  Diğer bir hastalığınisr hem sağ hem sol gözünden kornea nakli yapışdı gözünün birinin görme seviyesi yüzde üç diğeri yüzde yirmi göz hastanesininde takipli hastası
  Engelli raporu alabilirmiyiz yüzde kaç oran verirler

 6. 2 Nisan 2023

  Merhabalar ablamın işe giriş traihi 27.05.2007 tarihi,toplam 15 yıli ve 4400 primi mevcut,birçok kronik hastalıkları mevcut.bu durumda malulen emeklilik için ne yapması gerekir acaba,son olarak bizde huzursuz bacak sendromu var hengi bölüm ilgileniyor bize bilgi vermiyirlar sizin bilgi dahilinizdemi acaba

 7. 2 Nisan 2023

  Eren bey merhabalar,bir sorum daha olacak sizlere,heyet doktorları tarafından aldığım puanlardan sonra dosyamı heyet kuruluna teslim ettikten sonra son olarak heyet doktorları eve geliyormuş son kararı ondan sonra veriyorlarmış duyduğum bu şekilde aldığın bu duyum dogrumudur

 8. 31 Mart 2023

  Merhabalar heyete giriyorum bazı doktorlar puanları direk yazıyor dahiliye doktoru sadece hastalıkları yazdı diyabet ve tansiyon karşılarına rapor+ yazdı ne demek oluyor bu acaba

 9. 31 Mart 2023

  Annem alzheimer ve demans hastası engelli oranı belirtir rapor almak için başvurduğumda nörolojik muayenede klinik demans skoru 16 ve buna göre oran yüzde doksan olması gerekiyor fakat kurula girdiğimizde kuruldaki konuşmalardan anladığım kadarıyla ile bunı dikkate almayacaklar gibi böyle bir durum sö konusu olabilirmi kurul oranı düşürebilir mi

 10. 30 Mart 2023

  Merhaba abim şubat ayında %86 babama rapor aldı onda ötv yazıyor ve 900 tl ucret yatırmıştı deprem olunca bursaya geldi ve ben burda hastalık ekleyerek tekrar rapora başvurdum ama ötv demedim 17 nisan da heyet randevu var bu rapor ile ötv yazmazsa alamıyormuyuz araç acaba

 11. 29 Mart 2023

  MERHABA,
  bilgi için teşekkür ederiz. bizimde destek almak istediğimiz konu var ve bunu sizinle paylaşıp destek alabilir miyiz?

  teşekkürler

Bir yanıt yazın