İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Evlilik Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik sağlık raporu nereden alınır, evlilik sağlık raporu için hangi testler istenir, evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ne kadar, evlilik sağlık raporu ücreti ne kadar hepsi yazımızın devamında.


+ - 0

Yeni evlenecek çiftlerin nikah başvurusu için bazı nikah belgelerini tamamlaması gerekmektedir. Evlilik hazırlık sürecine bir de bu prosedürler dahil edilince, çiftler daha fazla yorulmaktadır. Nikah için istenen sağlık raporunu hem erkeğin hemde bayanın alması gereklidir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu”nun 136.maddesi ile evlenecek kişilerden “SAĞLIK RAPORU” istenmesi zorunlu tutulmuştur.

Evlilik sağlık raporu nereden alınır?

Evlilik için gerekli olaran sağlık raporunu devlet hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri, sağlık ocakları ve aile sağlığı merkezlerinde yaptırmanız mümkündür. Evlilik için istenen sağlık tarama testleri için tüm testlerin uygulanacağı sağlık birimi seçmeniz sizleri daha az yoracaktır.

Evlilik sağlık raporu için hangi testler istenir?

Evlilik sağlık raporu için istenen testleri kısaca listelemek gerekirsek;

  • Tam kan sayımı
  • Akciğer filmi
  • Verem
  • Hepatit
  • Frengi
  • AIDS
  • Akdeniz anemisi
  • SMA taraması

gibi testler istenmektedir. Bu testler hem erkek hem kadın için ayrı ayrı istenmektedir.

Evlenmeye engel hastalıklar hangileri?

Evliliğe engel olan bulaşıcı hastalıklar bel soğukluğu, frengi, şankroid, verem ve cüzzam hastalıklarıdır. Bu hastalıklar tedavisi yapılmadan sağlık raporu verilmemektedir.

Evlilik Sağlık Raporu koşulları ve adımları nelerdir?

Evlilik sağlık raporu almak için öncelikle birer adet fotoğraf ve T.C. kimlik belgeniz yeterlidir. Evlenecek çiftler ikamet ettikleri bölgedeki Aile Sağlığı Merkezlerine başvurup, gerekli belgeleri vererek işlemi başlatırlar. İlgili çiftler şahsen başvurmak zorundadır. Doktor sizlerden bir takım testler (HIV, HEPATİT B-C,VDRL..) için kan alınmakta ve göğüs filmi çekilmektedir. Yapılan testler ve filmlerde bir sıkıntı olmaması durumunda evlilik sağlık raporu tarafınızı verilmektedir.

Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ne kadar?

Evlilik için başvuru yaptığınızda sizlerden istenen evraklardan birisi de evlilik sağlık raporudur. Evlilik sağlık raporu alınması ile beraber geçerlilik süresi “6” aydır.

Evlilik sağlık raporu ücreti ne kadar?

Evlilik için gereken sağlık raporu ücretsizdir.Evlilik için sağlık raporunu sağlık ocakları, devlet hastaneler, aile sağlık merkezlerinden almanız mümkündür. Evlilik sağlık raporu ücretleri, yapılan testlere göre değişiklik gösterebilir. Bir rahatsızlığınız çıkarsa, ilave test yaptırmanız gerekebilir. Bu durumda ücretinizi yükseltebilir.

Genel olarak sağlık ocaklarında ve aile sağlığı merkezlerinde bu testleri ücretsiz olarak yaptırmanız mümkündür. Bunların yanı sıra, akciğer filmi de istenmektedir. Bunun ücreti de verem savaş dispanserlerinde yapılmaktadır. Normal şartlarda evlilik rapor ücretsizdir fakat ek istenen testler için bazı ücretler 75 TL ile 100 TL aralığında olmaktadır. Fakat heyet raporu istenmesi halinde bu rakamlar 150 TL – 200 TL aralığına çıkabilir.

Evlilik sağlık raporu örneği

Evlilik sağlık raporu örneği alt kısımda yer alan resimde gösterilmiştir.

Evlilik Sağlık Raporu
Evlilik Sağlık Raporu

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap