İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır 2022?

Fakirlik maaşı kimlere verilir, fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, fakirlik maaşı ne kadar tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.


+ - 0

Fakirlik maaşı kimlere verilir? Nasıl alınır? Halk arasında muhtaçlık maaşı ve kaymakamlık maaşı olarak da bilinen fakirlik maaşı alabilmek için 2022 yılı şartları neler bu yazımızda bu konulardan bahsedeceğiz.

Öncelikle devlet muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine belli başlı yardım yapar. Bunlardan bazıları gıda, ısınma, maaş ve benzeri şekilde olabilir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri belediyelere başvurarak talepte bulunabilirler. Ülkemizde açlık sınırında yaşayan milyonlarca insan olduğu için Fakirlik Maaşı en yoksul olan ve gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilir.

Fakirlik maaşı kimlere verilir?

Fakirlik maaşı alabilmek için gerçekten bu maaşa ihtiyacınızın olması gerekiyor. Devlet herhangi bir sosyal güvencesi olmayan geliri olmayan ve devletin verdiği bir maaşı almayan kişilere vermektedir. Muhtaç aylığı verilmesi için belli bir gelir belirlenir bu gelir her yıl biraz daha artar. Aylık kazancınız belirlenen geliri geçiyorsa başvurunuz olumsuz olacaktır. Yine evi olan, arabası olan veya çalışan kimselere fakir maaşı verilmemektedir.

Fakir maaşının amacı çalışma durumu olmayan, devletin sosyal güvenlik kurumları ile bir bağlantısı olmayan gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Taşınmaz bir malınız var ise bu maaşı almanız mümkün değildir. Her yıl muhtaçlık maaşına zam gelir ve emekli maaşı gibi ya da asgari ücrete gelen zamlar gibi her yıl düzenli olarak bir artış söz konusudur.

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Bu maaşı alabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat etmelisiniz. Anne, baba ya da diğer yakınlar adına müracaat edilmesi mümkün değil başvurmak isteyen kişilerin şahsen başvurması gerekmektedir. Birincil yakın olsa bile başvurular kabul edilmemektedir.

Kurum başvurunun ardından fakir maaşı bağlanmasına uygun görürse PTT şubesinden adınıza açılacak hesap ile maaşınızı almaya başlarsınız. PTT dışında Ziraat Bankası üzerinden de fakirlik maaşı alabiliyorsunuz.

Fakirlik maaşı sınırı ne kadar ?

2022 yılında fakirlik Maaşı Ne Kadar? gerçekten merak edilen bir konuydu. Fakirlik maaşı sınırı asgari ücret ile orantılıdır. Fakirlik Maaşı Sınırı asgari ücretin 1/3’ü oranındadır. Asgari ücreti 3’e bölerek 2021 yılı için fakirlik maaşının sınırının ne kadar olacağını hesaplayabiliriz.

Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Fakirlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

Fakirlik başvuru yaptınız ve sonucunu öğrenmek istiyorsunuz doğal olarak Fakirlik Maaşı Sorgulamayapmalısınız. Bunun için e-devlet en güvenilir yerdir. Farklı sitelerde bu tarzda sorgulama hizmeti verse de e-devlet üzerinden yapmakta yarar var. Fakirlik Maaşı almaya hak kazandıktan sonra tekrar kuruma gidebilir ardından PTT ya da bankadan bir hesap açtırarak maaşınızı her ay oraya alabilirsiniz.

Fakirlik maaşı ne kadar 2022?

Fakirlik maaşı alan kimseler eğer kendi hayatlarını idrak ettiremiyor ve bunu belgelemesi durumunda aldıkları ücret değişebilir. Sağlık sorunları nedeniyle raporlu olan kişilere ek olarak bakıcı yardımı ücreti de veriliyor. Bu yardımı alabilmek için yardımlaşma vakfına giderek başvurmak gerekiyor.

DönemTutar
2020/1.Dönem914,49 TL
2020/2.Dönem967,07 TL
2021/1.Dönem1.037,96 TL
2021/2.Dönem1.125,67 TL
2022/1.Dönem1.439,85 TL
fakirlik maaşı tablosu

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap