1. Anasayfa
 2. Diğer

Fakirlik Maaşı Ne Kadar 2024?

Fakirlik maaşı kimlere verilir, fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, fakirlik maaşı ne kadar tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Fakirlik maaşı kimlere verilir? Nasıl alınır? Halk arasında muhtaçlık maaşı ve kaymakamlık maaşı olarak da bilinen fakirlik aylığı alabilmek için 2024 yılı şartları neler bu yazımızda bu konulardan bahsedeceğiz.

Fakirlik maaşı nedir?

Fakir maaşının amacı çalışma durumu olmayan, devletin sosyal güvenlik kurumları ile bir bağlantısı olmayan gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi amacı ile oluşturulmuştur.

Taşınmaz bir malınız var ise bu maaşı almanız mümkün değildir. Her yıl muhtaçlık maaşına zam gelir ve emekli maaşı gibi ya da asgari ücrete gelen zamlar gibi her yıl düzenli olarak bir artış söz konusudur.

Fakirlik maaşı kimlere verilir?

Fakirlik aylığı alabilmek için gerçekten bu maaşa ihtiyacınızın olması gerekiyor. Devlet herhangi bir sosyal güvencesi olmayan geliri olmayan ve devletin verdiği bir maaşı almayan kişilere vermektedir. Muhtaç aylığı verilmesi için belli bir gelir belirlenir bu gelir her yıl biraz daha artar.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar
Fakirlik Maaşı Ne Kadar

Aylık kazancınız belirlenen geliri geçiyorsa başvurunuz olumsuz olacaktır. Yine evi olan, arabası olan veya çalışan kimselere fakir maaşı verilmemektedir.

Öncelikle devlet muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine belli başlı yardım yapar. Bunlardan bazıları gıda, ısınma, maaş ve benzeri şekilde olabilir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri belediyelere başvurarak talepte bulunabilirler. Ülkemizde açlık sınırında yaşayan milyonlarca insan olduğu için Fakirlik Aylığı en yoksul olan ve gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilir.

Fakirlik maaşı ne kadar 2024?

Fakirlik aylığı alan kimseler eğer kendi hayatlarını idrak ettiremiyor ve bunu belgelemesi durumunda aldıkları ücret değişebilir. Sağlık sorunları nedeniyle raporlu olan kişilere ek olarak bakıcı yardımı ücreti de veriliyor. Bu yardımı alabilmek için yardımlaşma vakfına giderek başvurmak gerekiyor.

DönemTutar
20244.763,63 TL
2023/2.Dönem2.715,19 TL
2023/1.Dönem2.432,81 TL
2022/2.Dönem2.088,61 TL
2022/1.Dönem1.439,85 TL
fakirlik maaşı tablosu

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Bu maaşı alabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat etmelisiniz. Anne, baba ya da diğer yakınlar adına müracaat edilmesi mümkün değil başvurmak isteyen kişilerin şahsen başvurması gerekmektedir. Birincil yakın olsa bile başvurular kabul edilmemektedir.

Kurum başvurunun ardından fakirlik maaşı bağlanmasına uygun görürse PTT şubesinden adınıza açılacak hesap ile maaşınızı almaya başlarsınız. PTT dışında Ziraat Bankası üzerinden de fakirlik aylığı alabiliyorsunuz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2024

Muhtaçlık sınırı ne kadar 2024?

Muhtaçlık sınırı asgari ücret ile orantılıdır. Fakirlik aylığı sınırı asgari ücretin 1/3’ü oranındadır. Asgari ücreti 3’e bölerek 2024 yılı için fakirlik maaşının sınırının ne kadar olacağını hesaplayabiliriz.

Fakirlik maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Fakirlik başvuru yaptınız ve sonucunu öğrenmek istiyorsunuz doğal olarak Fakirlik aylığı Sorgulama yapmalısınız. Bunun için e-devlet en güvenilir yerdir.

Farklı sitelerde bu tarzda sorgulama hizmeti verse de e-devlet üzerinden yapmakta yarar var. Fakirlik aylığı almaya hak kazandıktan sonra tekrar kuruma gidebilir ardından PTT ya da bankadan bir hesap açtırarak maaşınızı her ay oraya alabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili