1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Kömür Yardımı Desteği 2024

Kömür yardımı desteği nedir, kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, kömür yardımı kimlere verilir, kömür yardımı sorgulama nasıl yapılır, E devlet kömür yardımı sorgulama? Tüm detayları ile makalemizin devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Kış ayının yaklaşması ve havaların soğuması ile beraber devlet kömür yardımı, vakıflar ve devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahibi kişilere yapılan yardım türüdür.

Kömür yardımı desteği nedir?

İhtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından ayni ve nakdi olmak üzere iki tür yardım yapılmaktadır. Kış ayının yaklaşması ve havaların soğuması nedeniyle yapılan yardımlardan bir tanesi de yakacak yardımıdır. Devlet yakacak yardımı yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin muhtaçlık sınırı altında kaldığını ispat etmesi gereklidir.

Kömür yardımları ayrıca kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanmaktadır.

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kömür yakacak yardımı başvurusu bulunduğunuz mahallenin muhtarına başvurulur. Muhtarlar, gerekli şartları sağlayan kişileri belirleyerek bir liste oluşturur ve bu listeyi ilgili kuruma iletir. Yakacak yardımına bireysel olarak da başvurabilirsiniz.

komur yardimi 01
kömür yardımı

Ayrıca yakacak yardımı başvurusu belediye, valilik ve kaymakamlığa bağlı sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı şubelerine de başvuru yapabilirsiniz. Kaymakamlıklar çoğu zaman mahallelerde yaptığı incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi kimseleri belirleyerek başvuru olmadan da gerekli yardımı da sunar. Bu kişileri tespit etmek için araştırmacı veya sosyal çalışmacı kişileri yetkilendirir.

Kömür yardımı başvuru belgeleri nelerdir?

Yakacak yardımı için gerekli belgeler alt kısımdaki şekildedir,

 • T.C. Kimlik Kartı ve Fotokopisi
 • Yakacak yardımı başvuru formu

İhtiyaç sahipleri başvuru yapmadan öncesinde, muhtarlık ile görüşmeleri gereklidir. Bunun nedeni muhtar tarafından daha önce muhtaçlık listesine kayıt altına alınmış olabilirsiniz. Muhtarlık tarafından kömür yakacak yardımı dışında ek yardımlar alıyorsanız (erzak, giyim) yüksek ihtimal muhtaçlık listesinde olabilirsiniz.

Kömür yardımı kimlere verilir? 

Kömür yakacak yardımı 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere destek olmak ve yardım etmek amacıyla verilir. İhtiyaç sahibi kimselerin veya ailelerin belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi durumunda sağlanan kömür yakacak yardımında herhangi bir miktar kısıtlaması bulunmaz.

Yakacak kömür yakacak yardımı miktarı hane içerisinde yer alan kişi sayısına göre yapılmakta olup genelde ortalama bir ton kömür yakacak yardımı sağlanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Kömür yardımı sorgulama nasıl yapılır?

Yakacak yardımı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinde online olarak sorgulanabilir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Kömür yakacak yardımı sorgulama işlemi için kömür yardım numarası ve T.C. Kimlik numaranız yeterlidir. Dilerseniz muhtarlığınız ve belediyenizi telefon ile arama yaparak kömür yakacak yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

E devlet kömür yardımı sorgulama

E-devlet kapısı üzerinden yardımınızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak gelen ekrandan talep etmiş olduğunuz yardımın durumunu görebilirsiniz.

Kömür yardımı sorgulama
Kömür yardımı sorgulama
Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımı ne zaman dağıtılacak?

Yakacak yardımı dağıtımları genel anlamda sonbahar aylarında alındığı destek hizmeti başvuruların kapanmasından yaklaşık 2 ay içinde ihtiyaç sahibi kimselerin adreslerine teslim edilir. Belediye ekipleri kömürleri kapı önüne getirerek taşıma işlemini sağlar.

Kömürler gelmeden önce belediye yetkilileri tarafından muhtarlıkta kayıtlı olan numaranızdan iletişim sağlanır. Kömürler ayrıca mahallere göre dağıtılmakta olup, mahallenize sıra geldiğinde muhtarlık tarafından duyurulur.

komur yardimi 02
kömür yardımı

Kömür yardımı hakkında merak edilenler

Dar gelirli ve muhtaç ailelere kış aylarında verilen yakacak yardımı, kişilerin ısınmalarını sağlamak ve mağduriyetlerini önlemek için verilen ayni yardım kapsamındadır.

Kömür yardımı kimlere verilmez?

Kömür yakacak yardımı verilmeyen kişiler, maddi durumu kötü olmayan kişilere verilmez. Kişi ister ev sahibi olsun, ister emekli olsun, ister çalışan olsun. Öncelik maddi durumunun kötü olması halidir. Ayrıca evinde merkezi ısınma, doğalgaz bulunan kişilere kömür yakacak yardımı yapılmaz. Kömür yakacak yardımında ikamet adresleri esas olmak ile birlikte kişi ilgili belediyede kayıtlı olmaması durumunda yine bu yardımdan faydalanamaz.

Kömür yardımı ile gelen kömürü satmak yasal mıdır?

Belediyeler tarafından sağlanan yakacak (kömür) yardımlarının satılması yasak olmakla beraber yasal değildir. Kömür yakacak yardımı yapılan kimseler dışında kömürlerin kullanılması, kömür torbalarının dağıtılması tespit edilmesi durumunda cezası bulunur.

Kömür yardımı ne zaman elimizde olur?

Yakacak yardım teslim tarihi genel anlamda kasım ayı sonu gibi olmaktadır. Belediyeler tarafından sağlanan yardım tespit edilen mahallelere sırasıyla yapılır. Belediyelerin yoğunluğuna göre bu tarih bir ay gecikme yaşanması normal olarak kabul edilir. Dağıtıma başlayan belediyelerin bir ile üç ay arasında dağıtım yapması olağan bir durumdur. Fakat genel anlamda kasım sonu aralık ortası gibi dağıtımlar tamamlanmaktadır.

Kömür yardımı kapsamında hangi tip kömür gönderilir?

Kömür yardımı alan kişilere gönderilen kömür tipi büyük parçalı alt kısımda, küçük parçalı kömürler üst kısımda yer alacak şekilde çuvallara yerleştirilir. Küçük kömürler daha çabuk tutuşması nedeniyle çuvalın üst kısmında yer alır. Bu nedenle belediyenin dağıttığı kömür çuvallarında büyük, küçük çuval ayrımı yapılmaz ve karışık şekilde dağıtılır. Kömür tipleri her yıl farklılık gösterebilir bazen iyi bir kömür kalitesi varken bazen de kömürün kalitesi çamur gibi olmaktadır.

Kömür yardımı verilirken evde yoksam ne olur?

Yakacak yardımı verilirken evde yoksam, belediye ekipleri tarafından kömür çuvalları kapınızın önüne indirilir. Belediye yetkilileri dağıtım yapmalarından dolayı size verilen kömür çuvallarının düzeni ile ilgilenmez bu durumda çevrenize rahatsızlık verebilir. Kömür çuvallarının patlaması, dağılması durumları yaşanabilir. Bu yüzden yakacak yardımı yapılırken evde bulunmanız önemlidir.

Devletin verdiği kömür yanmıyor

Devletin verdiği kömür kaliteli ve yanıcıdır. Fakat bazı şikayetler kömürlerin yanmadığı yönünde olmakla beraber, kömürlerin bir sene bekletilerek tekrar yakmak için kullanılması halinde çözüm olduğu bilinmektedir.

Kömür yardımı konumuz hakkında aklınıza takılan merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili