1. Anasayfa
 2. Engelli

Lenfoma İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Lenfoma nedir, lenfoma türleri nelerdir, hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, non-Hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, lenfoma engelli raporu nasıl alınır hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


32
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Lenfoma, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf sisteminde gelişen kanserler için kullanılan genel bir terimdir. Lenfoma türleri nelerdir, Hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, Non-hodgkin lenfoma engelli oranı nedir tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Onkolojik hastalıklar içinde doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile hastalıksız ve uzun süreli yaşam açısından son derece başarılı sonuçlar elde edilmiş bir hastalıktır.

Lenfoma nedir?

Lenfoma, lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Normal şartlar altında hücreler ihtiyaç olduğundan daha fazla hücre üretmek üzere bölünür. Lenfomada lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar ve bu anormal hücreler normal hücrelere kıyasla daha uzun yaşar. Zamanla lenfoma hücreleri normal lenfositlerin yerini alarak bağışıklık sistemini zayıflatır, lenf bezlerinde şişlik meydana getirir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Lenfoma türleri nelerdir?

Bir çok alt türü olan lenfoma başlıca iki gruba ayrılır. Hastaların bir bölümü Hodgkin lenfoma hastalığı, diğer bölümü ise ise Hodgkin dışı (Non-Hodgkin) lenfoma görülmektedir. Her iki grubununda birçok alt grubu bulunmaktadır.

 • Hodgkin olmayan lenfoma (lenfomaların yaklaşık %90’ını oluşturur) 
 • Hodgkin lenfoma (biyopsilerde karakteristik bir görünüme sahiptir). 
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hodgkin lenfoma engel oranı nedir?

Hodgkin lenfoma, bir beyaz kan hücresinin (lenfosit olarak adlandırılır) DNA’sında anormal bir değişiklik, onun bir lenfoma hücresi haline gelmesine neden olduğunda başlar ve tedavi edilmezse kanserli lenfositlerin kontrolsüz büyümesiyle sonuçlanır. Hodgkin lenfoma engelli oranlarını incelemek gerekirsek;

Hodgkin LenfomaOran
Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar)%60
Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra)%40
Evre III-IV remisyonda%40
Remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%80

Non-Hodgkin lenfoma engel oranı nedir?

Hodgkin olmayan lenfomanın (NHL) birçok farklı türü vardır. Non-Hodgkin lenfoma engelli oranlarını incelemek gerekirsek;

Non-Hodgkin LenfomaOran
Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar)%40
Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra)%30
Düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%70
Orta veya yüksek dereceli remisyonda%40
Orta veya yüksek dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%80

Lenfoma engelli raporu nasıl alınır?

Lenfoma hastalığı için engelli raporu almak için öncelikle tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurul birimine başvuru yapılması gereklidir. Başvuru sonrasında ilgili bölüme sevk edilerek hastalığınız hakkında raporlar incelenir, doktorlar fizik muayene ve öykü, kan testleri ve biyopsi isteyebilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (32)

 1. 6 Mart 2024

  Bel fıtığı ameliyatı oldum omurilikte 6 platin var lenfoma 1evre Hodgkin hastasıyım şuan psikiyatride takipli hastayım malulen emekli olabilirmiyim ayrıca engel oranım nedir acaba

  • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 2. iyi günler 2013 de non-hodgkin lenfoma 3. evreydim en son 2018 de rapor aldım bir yıllık yüzde 40 vermişlerdi şimdi ise itp yüzünden dalağım alındı henüz yeni rapor almadım şuan rapor oranım kaç verilir ?

  • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 3. 1 Şubat 2024

  Merhaba 2016 yılında nonhodgin lenfoma tanısı ile tedavi oldum. Hastalığım 4. evre agresif ve yaygın durumdaydı. Kemik iliğinde de görüldü. Engelli raporu konusunda bilgim henüz oldu. Yaşadığım ilde ki sağlık kuruluna vergi indirimi için müracaat ettim. Hematoloji birimi %30 ve 1 yıl süreli rapor verdi. Ancak hastalığın evresi vs ile %40 ve süresiz rapor almam mümkünmüdür. Yardım ve yorumlarınızı rica ediyorum.
  Teşekkürler…

 4. Merhaba iyi akşamlar rahatsız ediyorum çalıştığım yerde nöbet geçirdim beyinde kitle var dediler 1 ay sonra beyinden ameliyat oldum şuan ve bu senede Kasım 28 hastaneye yattım ve tekrar ameliyat oldum beyinden lenfoma denildi engelli maaşına başvursam elime para geçer mi çok teşekkür ederim şimdiden

 5. Merhabalar,
  Ben hemotaloji bölümünde (Kronik İTP)
  İmmünoloji bölümünde( Evans Sendromu) takipliyim ve 10 Kasım da lenfoma kanseri olduğumu öğrendim ve ilerleyen günlerde kemoterapi alacağım.
  Sizden ricam sizce başvuru yapmış olsam % kaç engel raporu alabilirim.

 6. Merhaba Hodgkin lenfoma 2.evre hastasıydım 3 ay önce remisyona girdim, Kpss sınavına girmek için engelli raporu almak istedim, fakat doktor %20 oran verdi, yukarıdaki oranlar doğru ise doktor nasıl böyle bir oran verebiliyor ?

 7. 27 Eylül 2023

  Merhabalar,
  Hodgkin lenfoma 2B evre remisyon hastasıyım. Tedavi sonrası ilk engelli raporum %60 oranında 2 senelik verildi ve bitmek üzere. Bittikten sonra yenileyebilir miyim ve % kaç oranında alma hakkım vardır? süresiz engelli raporu alma hakkım varmı? teşekkürler..

  • Kronik hastalıklara süresiz rapor verilmektedir. Ama kanser hastalıklarında bu aralar önce süreli rapor veriliyor nedeni bilemiyoruz. Rapor süresi bitmesine 1 ay kala raporunuzu yenilemeniz önerilir.

   • 27 Eylül 2023

    Yaptığım engelli kadrosu iş başvurularında rapor süremin bittikten sonra ne olacağını soruyorlar, cevap verebilmek adına size soruyorum raporumu yenileyememe gibi bir durum söz konusu değil doğru mudur?

    • Rapor süresi bittiğinde raporu yenileyeceksiniz, engelli raporunuzu geçerliliğini koruyacak. Yenilemezseniz raporunuz geçerliliğini yitirecektir.

 8. 10 Temmuz 2023

  Merhabalar.

  Yüksek dereceli non Hodgkin lenfoma geçirdim ve remisyondayım.

  Çıkan engelli raporumda da yüksek dereceli ve non Hodgkin yazmasına rağmen 5 yıl süreli %40 verilmiş.

  Halbuki süresiz %40 olmadı gerekmiyor mu?

  • Mustafa Bey lenfoma kanser türüdür ve kronik hastalıktır. Birçok arkadaşımız süresiz rapor aldı. Fakat raporunuzda ek hastalık belirttiyseniz ve %1 iyileşme ihtimali olsa dahi raporunuzun geneli süreli olur, geçmiş olsun.

   • 12 Temmuz 2023

    Merhaba.

    Hastalıklarim

    Yüksek dereceli non Hodgkin lenfoma
    Otolog kök hücre nakli
    Ve ameliyat sonucu ince bağırsak kaybı.

    Sizce de süresiz olması gerekmiyor mu bakanlığın yayınladığı tabloya göre?

    • Süresiz raporlar kronik rahatsızlığa veriliyor. Raporun örnek bir görüntüsünü özel bilgilerinizi gizleyerek iletişim adresimizden bize iletirmisiniz?

 9. 24 Nisan 2023

  merhaba bu oranlar doğrumu ben 2018 de rapor için başvurmuştum hodgkin lenfoma 2. evre 5.yıldan sonra %10 vermişlerdi

 10. 6 Ocak 2023

  Merhabalar non hogking lefoma 4. Derece hastasıyım hastalığımin üzerinden 8 yıl geçti
  Ve 1. Derece aort yetersizliğim var GATA dan raporlu askerde muaf oldum EF %58 bu iki hastalığın orani tahmini olarak kaç çıkar

  • Emre Bey, öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda kurula girmeden önce yardımcı olabilir. Ek not : Önerimiz engelli raporuna başvurusu kesinlikle yapınız.

Bir yanıt yazın