1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Lenfoma İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Lenfoma nedir, lenfoma türleri nelerdir, hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, non-Hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, lenfoma engelli raporu nasıl alınır hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


6

Lenfoma, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf sisteminde gelişen kanserler için kullanılan genel bir terimdir. Lenfoma türleri nelerdir, Hodgkin lenfoma engelli oranı nedir, Non-hodgkin lenfoma engelli oranı nedir tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Onkolojik hastalıklar içinde doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile hastalıksız ve uzun süreli yaşam açısından son derece başarılı sonuçlar elde edilmiş bir hastalıktır.

Lenfoma nedir?

Lenfoma, lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Normal şartlar altında hücreler ihtiyaç olduğundan daha fazla hücre üretmek üzere bölünür. Lenfomada lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar ve bu anormal hücreler normal hücrelere kıyasla daha uzun yaşar. Zamanla lenfoma hücreleri normal lenfositlerin yerini alarak bağışıklık sistemini zayıflatır, lenf bezlerinde şişlik meydana getirir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Lenfoma türleri nelerdir?

Bir çok alt türü olan lenfoma başlıca iki gruba ayrılır. Hastaların bir bölümü Hodgkin lenfoma hastalığı, diğer bölümü ise ise Hodgkin dışı (Non-Hodgkin) lenfoma görülmektedir. Her iki grubununda birçok alt grubu bulunmaktadır.

 • Hodgkin olmayan lenfoma (lenfomaların yaklaşık %90’ını oluşturur) 
 • Hodgkin lenfoma (biyopsilerde karakteristik bir görünüme sahiptir). 
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hodgkin lenfoma engel oranı nedir?

Hodgkin lenfoma, bir beyaz kan hücresinin (lenfosit olarak adlandırılır) DNA’sında anormal bir değişiklik, onun bir lenfoma hücresi haline gelmesine neden olduğunda başlar ve tedavi edilmezse kanserli lenfositlerin kontrolsüz büyümesiyle sonuçlanır. Hodgkin lenfoma engelli oranlarını incelemek gerekirsek;

Hodgkin LenfomaOran
Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar)%60
Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra)%40
Evre III-IV remisyonda%40
Remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%80

Non-Hodgkin lenfoma engel oranı nedir?

Hodgkin olmayan lenfomanın (NHL) birçok farklı türü vardır. Non-Hodgkin lenfoma engelli oranlarını incelemek gerekirsek;

Non-Hodgkin LenfomaOran
Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar)%40
Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra)%30
Düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%70
Orta veya yüksek dereceli remisyonda%40
Orta veya yüksek dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan%80

Lenfoma engelli raporu nasıl alınır?

Lenfoma hastalığı için engelli raporu almak için öncelikle tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurul birimine başvuru yapılması gereklidir. Başvuru sonrasında ilgili bölüme sevk edilerek hastalığınız hakkında raporlar incelenir, doktorlar fizik muayene ve öykü, kan testleri ve biyopsi isteyebilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 1 ay önce

  merhaba bu oranlar doğrumu ben 2018 de rapor için başvurmuştum hodgkin lenfoma 2. evre 5.yıldan sonra %10 vermişlerdi

 2. 5 ay önce

  Merhabalar non hogking lefoma 4. Derece hastasıyım hastalığımin üzerinden 8 yıl geçti
  Ve 1. Derece aort yetersizliğim var GATA dan raporlu askerde muaf oldum EF %58 bu iki hastalığın orani tahmini olarak kaç çıkar

  • Emre Bey, öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda kurula girmeden önce yardımcı olabilir. Ek not : Önerimiz engelli raporuna başvurusu kesinlikle yapınız.

Bir cevap yazın