1. Anasayfa
 2. Engelli

Lösemi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Lösemi nedir, lösemi türleri nelerdir, akut lösemi engelli oranı nedir, kronik lösemi engelli oranı nedir, lösemi engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Lösemi, vücudumuzda yer alan beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artışın neden olduğu bir kan kanseridir. Lösemi türleri nelerdir, Akut lösemi engelli oranı nedir, Kronik lösemi engelli oranı nedir, Hemofagositik sendrom engelli oranı nedir tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Lösemi , kan hücrelerinin kanserleri için kullanılan bir terimdir. Lösemi, kemik iliği gibi kan oluşturan dokularda başlar. Kemik iliğiniz beyaz kan hücrelerine, kırmızı kan hücrelerine ve trombositlere dönüşecek hücreleri yapmaktadır. Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış kan hastalığına sebebiyet verir.

Lösemi nedir?

Lösemi, kan ve kemik iliği kanseridir. Basit bir ifadeyle kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Lösemi anormal hücrelerin bu hızlı, kontrol dışı büyümesi kemiklerin kemik iliğinde gerçekleşir. Bu anormal hücreler daha sonra kan dolaşımına karışır.

Her gün kemik iliğiniz milyarlarca yeni kan hücresi üretir ve bunların çoğu kırmızı hücrelerdir. Lösemi hastalığı olduğunda, vücudunuz ihtiyaç duyduğundan daha fazla beyaz hücre üretir. Bu lösemi hücreleri, normal beyaz kan hücrelerinin yaptığı gibi enfeksiyonla savaşamaz ve çok fazla oldukları için organlarınızın çalışma şeklini etkilemeye başlamaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Lösemi türleri nelerdir?

Lösemi başlangıcı olarak akut (başlangıç) ya da kronik (yavaş başlangıç) şeklinde olmakla beraber, farklı lösemi türleri vardır. Sahip olduğunuz lösemi türü, kansere dönüşen kan hücresinin türüne ve hızlı mı yoksa yavaş mı büyüklüğüne de bağlı olmaktadır.

 • Akut miyeloid lösemi (AML)
 • Akut lenfositik lösemi (ALL)
 • Kronik miyeloid lösemi (KML)
 • Kronik lenfositik lösemi (KLL)

Akut lösemi engel oranı nedir?

Akut miyeloid lösemi (AML), kan ve kemik iliği kanseridir . Erişkinlerde en sık görülen akut lösemi türüdür. Bu kanser türü, tedavi edilmezse genellikle hızla kötüleşir. AML ayrıca akut miyeloid lösemi ve akut lenfositik olmayan lösemi olarak da adlandırılır. Akut lenfositik lösemi (ALL): Çocuklarda, gençlerde, genç erişkinlerde ve 39 yaşına kadar olanlarda en sık görülen lösemi türüdür.

Akut LösemiOran
Tam Remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar)%60
Tam Remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra)%40
Tedavisi devam eden olgular%70
Remisyona girmeyen%90

Kronik lösemi engel oranı nedir?

Kronik miyeloid lösemi (KML): Bu lösemi, yaşlı erişkinlerde (en yaygın olarak 65 yaş üstü kişilerde) ve erkeklerde daha yaygındır ve çocuklar da nadiren görülür. Kronik lenfositik lösemi (KLL) : Bu yetişkinlerde en sık görülen kronik lösemidir (en sık 65 yaş üstü kişilerde görülür).

Kronik myelositik lösemi engel oranı nedir?

Kronik Myelositik LösemiOran
Kronik Faz (Tam sitogenetik yanıt varsa )%30
Kronik Faz (6. ayda major sitogenetik yanıt yoksa )%60
Akselere veya blastik faz%90

Kronik Lenfositik Lösemi engel oranı nedir?

Kronik Lenfositik LösemiOran
Evre I-II (Tedavi gereksinimi olmayan)%30
Evre I-II (Tedavi gereksinimi olan)%60
Evre III-IV%90

Monoklonal Gammapatiler engel oranı nedir?

Monoklonal GammapatilerOran
Benign Gammapatiler%10
Soliter plazmositom ve Smoldering myeloma%30
Malign Gammapatiler (Remisyonda veya tedavi ile kontrolde)%50
Malign Gammapatiler (Ağır veya remisyona girmeyen)%90

Hemofagositik Sendrom engel oranı nedir?

Hemofagositik sendromu, bağışıklık sisteminin nadir görülen ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir kan hastalığıdır. Çoğunlukla bebekleri ve çocukları etkiler, ancak her yaşta gelişebilir.

Hemofagositik SendromOran
Primer%80
Sekonder%30

Lösemi engelli raporu nasıl alınır?

Lösemi kan hastalığı engelli raporu almak için devlet hastaneleri ve araştırma hastaneleri sağlık kurulu birimine başvurmanız gereklidir. Sağlık kurulu başvurusu sonrası birim, sizi ilgili bölüme sevk edecektir. Doktorunuz fizik muayene yapacak, kan testleri isteyecek ve sonuçlar şüpheliyse görüntüleme testleri ve kemik iliği biyopsisi isteyecektir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili