İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Memur Aile Yardımı Ne Kadar 2022?

Memurun, menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir SGK kuruluşlarından aylık almayan eş ve çocuklarının her biri için belirlenen miktar kadar ödeme yapılmaktadır.


+ - 0

Devlet memurlarına eş ve çocuklarından dolayı mali yardım yapılmaktadır. Memurun, menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir SGK kuruluşlarından aylık almayan eş ve çocuklarının her biri için belirlenen miktar kadar ödeme yapılmaktadır.

Eş İçin Aile Yardımına Hak Kazanma

Eş için aylık alma hakkı resmi nikâh tarihini izleyen ayın başından itibaren kazanılır. Burada dikkat edilecek husus eşin her ne olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaması ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamasıdır. Eş için aylık yardım hakkı resmi nikâh tarihi ile başladığı gibi, daha sonra Aylık Yardım Beyannamesi ile kuruma başvurulduğu tarihten itibaren de başlayabilir. Bununla birlikte beyannameyi geç veren memur hak ettiği dönem için geri ödeme talebinde bulunabilir. İşsizlik ödeneği alan eşin de aile yardımı alabileceği düşünülmektedir.

Eş İçin Aile Yardımı Hak Kaybı

Eş ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaya başlarsa, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlarsa, ölüm ve ya boşanma durumunda olayın olduğu tarihi izleyen aydan itibaren eş, aile yardım hakkını kaybeder. Bununla birlikte geçici bir süre için dahi olsa herhangi bir işte çalışması, isteğe bağlı sigortalılık hariç sosyal güvenlik kurumundan aylık alındığı süre içerisinde aile yardımı alınamaz.

Eş İçin Aile Yardımı Ne Kadar 2022?

Eş için ödenecek aile yardım miktarı gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenir. 2022 memur aile yardımı 521,00 TL ilave bulunmaktadır.

DönemAile Yardımı
2020/1.Dönem332,00 TL
2020/2.Dönem351,09 TL
2021/1.Dönem376,83 TL
2022/1. Dönem521,00 TL

Çocuk için Aile Yardımına Hak Kazanma

Çocuk için aile yardım ödeneği, öz, üvey ve ya evlat edinme durumlarında bazı şartların sağlanması ile verileceği belirtilmiştir. Çocuk için aile yardımı, çocuğun doğduğu, evlat edinildiği tarihi izleyen ay başından itibaren hak kazanılır. Eşlerin ikisi de memur ise çocuk için aile yardımı babaya verilir.

Çocuk İçin Aile Yardımı Hak Kaybı

  • Çocuğun evlenmesi.
  • Erkek çocuğun 25 yaşını doldurması ( Eğer çalışamam durumu varsa resmi sağlık kuruluşundan rapor alınması gerekmektedir.)
  • Çocuğun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması
  • Çocuğun ölmesi durumlarında çocuk için aile yardımı hak kaybı olur.

Çocuk için ödenen aile yardımı, öğrenim yapan çocukların tatil devresi içerisindeki çalışmalarından ve eşi vefat eden memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanması durumlarından dolayı kesilmez.

Çocuk İçin Aile Yardımı Ne Kadar 2022?

Eşi çalışan kamu memurlar için maksimun 5 çocuk, eşi çalışmayan yada emekli olan memurlar için maksimun 3 çocuk için çocuk aile yardımı alınabilir.

DönemAile YardımıKriterDurum
2022/1.Dönem82,89 TL0-6 YaşKamu
2021/1.Dönem41,45 TL6 Yaş ÜstüKamu
2021/1.Dönem124,34 TL0-6 Yaş (%40 ve üstü engelli)Kamu
2021/1.Dönem62,17 TL6 Yaş Üstü (%40 ve üstü engelli)Kamu

Çocuk Yardımı Ne Kadar 2022 (SGK)?

Çocuk yardımı 2021 Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından asgari ücretin %2 kısmını aşmayacak şekilde prime esas kazanç matrahına dahil edilmemektedir. Çocuk başına uygulanmakla beraber 2 çocuk ile sınırlandırılmıştır.

DönemTutarKriter
2021/1.Dönem71,55 TLSGK İstisnası
2021/1.Dönem41,45 TLGelir Vergisi İstisnası /6 yaş +
2021/1.Dönem82,89 TLGelir Vergisi İstisnası/0-6 yaş

Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama

E-devlet aile yardımı sorgulaması yapabilmek için e-devlet şifresi olmayan ve ya şifrelerini unutanlar PTT’ye giderek 2 TL karşılığında şifrelerini temin edebilirler. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine girilmelidir.. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencerede ilgili yerlere e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz.

Ana sayfada e-hizmetler bölümünde Maliye Bakanlığı başlığı altında bulunan Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede sisteme kayıtlı 657’ye tabi ve kadro karşılığı sözleşmeli devlet memurları aile yardım bilgilerini görüntüleyebiliriz.

Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap