1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Memur Aile Yardımı Ne Kadar 2024

Memur aile yardımı nasıl alınır, memur aile yardımı başvurusu nasıl yapılır, memur aile yardımı ne kadar, memur çocuk yardımı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Devlet tarafından memurlara verilen destek ödemelerinden bir tanesi de memur aile yardımı ve çocuk yardımıdır. Memurun, menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir SGK kuruluşlarından aylık almayan eş ve çocuklarının her biri için belirlenen miktar kadar ödeme yapılmaktadır.

Memur aile yardımı nasıl alınır?

Memur aile yardımı 657 sayılı Kanun 202. maddesine göre devlet memurlarına destek verilir. Eş için aylık alma hakkı resmi nikâh tarihini izleyen ayın başından itibaren kazanılır. Burada dikkat edilecek husus eşin her ne olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaması ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamasıdır.

memur aile yardımı
memur aile yardımı

Eş için aylık yardım hakkı resmi nikâh tarihi ile başladığı gibi, daha sonra Aylık Yardım Beyannamesi ile kuruma başvurulduğu tarihten itibaren de başlayabilir. Bununla birlikte beyannameyi geç veren memur hak ettiği dönem için geri ödeme talebinde bulunabilir.

Memur aile yardımı başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet kapısı üzerinde yer alana e-hizmetler bölümünde Maliye Bakanlığı başlığı altında bulunan Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan pencerede sisteme kayıtlı 657’ye tabi ve kadro karşılığı sözleşmeli kamu personelleri aile durum bildirimlerini bu sayfada gerçekleştirebilir.

Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi

Memur aile yardımı ne kadar?


2024 yılında, Devlet Memurları Kanunu’nun 202. maddesine göre evli devlet memurlarına sağlanan Aile ve Çocuk Yardımı, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile belirlenen özel bir ödeneği temsil eder ve bu yardım, gelir vergisi ve SGK açısından değerlendirilmesi gereken bir destek olarak sunulmaktadır.

Memur Aile Yardımı (Eş)2.2731.729,42 ₺
Memur Aile Yardımı (Çocuk) 6 yaşa kadar500380.43 ₺
Memur Aile Yardımı (Çocuk) 6 yaş üstü250190.21 ₺
memur aile yardımı

Eş ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaya başlarsa, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlarsa, ölüm ve ya boşanma durumunda olayın olduğu tarihi izleyen aydan itibaren eş, aile yardım hakkını kaybeder.

Bununla birlikte geçici bir süre için dahi olsa herhangi bir işte çalışması, isteğe bağlı sigortalılık hariç sosyal güvenlik kurumundan aylık alındığı süre içerisinde aile yardımı alınamaz.

Memur aile yardımı sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet kapısı e-hizmetler bölümünde Maliye Bakanlığı başlığı altında bulunan Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede sisteme kayıtlı 657’ye tabi ve kadro karşılığı sözleşmeli devlet memurları aile yardım bilgilerini görüntülenir.

Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama

Memur çocuk yardımı kimlere verilir?

Çocuk için aile yardım ödeneği, öz, üvey ve ya evlat edinme durumlarında bazı şartların sağlanması ile verileceği belirtilmiştir. Çocuk için aile yardımı, çocuğun doğduğu, evlat edinildiği tarihi izleyen ay başından itibaren hak kazanılır. Eşlerin ikisi de memur ise çocuk için aile yardımı babaya verilir.

Memur aile yardımı konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 7 Nisan 2023

  Mrb. Ilköğretim mezunu 37 yasindyim özel sektörde çalışıyorum engelli kadrosunda. %74 engelli raporum var
  Kamuda çalışmak için ne yapabilirim?

Bir yanıt yazın