1. Anasayfa
 2. SGK

SGK Gözlük Ödemesi Ne Kadar 2023?

SGK gözlük ödemesi, SGK gözlük camı kaç yılda değişir, SGK gözlük camı için ne kadar ödüyor, SGK gözlük çerçevesi için ne kadar ödüyor, devlet gözlük çerçevesi veriyor mu, devlet gözlük camı veriyor mu? Tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

2023 yılında güncellenen SGK gözlük ödemesi konusu hakkında detaylar, merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız. E-devlet üzerinden yapılabilen sorgulamalarla, SGK gözlük ödemesi ve devlet katkısı gibi bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

sgk gözlük ödemesi
sgk gözlük ödemesi

SGK gözlük ödemesi (Yönetmelik)

SGK gözlük ödemesi katkı payı; Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikler, 16 Mart 2023 tarihli ve 32134 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak duyuruldu.

SGK, 2023 yılı Mart ayında gözlük hakkıyla ilgili önemli değişiklikler yaparak vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Yapılan güncellemelerle birlikte;

 • SGK artık çoğu cam ve çerçeve bedelinde %150 oranında katkı,
 • Çerçeve ödemelerinde %160’lık bir artış,
 • Prizmatik camlar da ödeme kapsamına dahil edildi
 • Gözlük camı değişim süresi 2 yıla indirildi
 • 14 yaş altı çocuklarda çerçeve yenileme süresinin 1 yıla indirilmesi ve 0,25 diyoptrilik değişiklik durumunda camları yenilenecek.

bu yönetmelikle beraber vatandaşların gözlük ihtiyaçlarını daha kolay ve hızlı şekilde karşılamalarına yardımcı olacak.

SGK gözlük camı kaç yılda değişir?

Devlet destekli gözlük camı ve çerçeve değişim süresi, önceden 3 yılda bir yapılan değişikliklerden 2 yıla indirilmiştir. Bu yeni düzenleme ile vatandaşlar daha sık bir şekilde gözlüklerini yenileyebilecekler.

SGK gözlük camı için ne kadar ödüyor?

SGK, reçeteye sahip olan hastalara gözlük numarasına bağlı olarak değişen miktarlarda (15 TL ile 50 TL arasında) katkı payı desteğinde bulunmaktadır. Gözlük numarası arttıkça, yapılan yardım miktarı da artış göstermektedir, böylece kişiler ihtiyaçlarına uygun destek alabilmektedir.

SGK gözlük çerçevesi için ne kadar ödüyor?

SGK gözlük çerçevesini değiştirmek isteyen vatandaşlara 98,28 TL katkı payı yardımında bulunmaktadır. Bu yardım, uzak çerçeve ve yakın çerçeve olmak üzere iki gruba ayrılan gözlükler için geçerli olup, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2 yılda bir kez verilmektedir.

SGK gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır?

SGK’nın e-Devlet kapısında bulunan Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama hizmeti, TC kimlik numaranızı kullanarak kişisel çerçeve, uzak cam ve yakın cam bilgilerinizi kontrol etmenize olanak sağlar. Böylece gözlük hakkınızın olup olmadığını öğrenebilir ve size özel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama

SMS ile gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır?

SGK gözlük hakkınızı sorgulamak için SMS yöntemini kullanabilirsiniz. “CERCEVE T.C kimlik No Aile Sıra No” şeklinde bir mesajı 5502 numarasına göndererek, gözlük ve çerçeve hakkınızla ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Devlet gözlük çerçevesi veriyor mu?

Sigortalı vatandaşlar, göz muayenesi sonrasında SGK anlaşmalı gözlükçülere başvurarak gözlük çerçevesi temin edebilirler ve devlet desteğiyle gözlük alabilirler. SGK anlaşmalı optisyenlerden destek alarak gözlük çerçevesi edinebilir ve devletin sağladığı katkıyla gözlüklerini temin edebilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama 2023

Devlet gözlük camı veriyor mu?

SGK, sigortalı bireylerin göz muayenesi sonrası anlaşmalı gözlükçülerden gözlük camı almasına olanak tanımaktadır. Yıllık güncellenen destek miktarıyla, 2023 yılı için belirlenen gözlük camı bedeli 98,28 TL katkı payı olarak belirlenmiştir.

Devlet destekli gözlük nasıl alınır?

SGK kapsamında gözlük almak için öncelikle devlet hastanesi göz doktoruna başvurarak teşhis ve reçete almaları gerekmektedir. Bu reçeteyi SGK anlaşmalı bir gözlükçüye 10 gün içerisinde teslim ederek SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’na bağlı çalışanlar ile emekliler devlet destekli gözlük desteğinden faydalanabilir.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerlidir?

SGK’nın geçerli olduğu gözlük reçetelerinin süresi 10 iş günü olarak belirlenmiştir ve bu süre içinde başvuru yapılmazsa reçete geçersiz hale gelmektedir. Özel hastanelerden alınan reçeteler ise SGK kapsamı dışında olduğu için geçerlilik süresi 1 yıl olarak kabul edilmektedir.

SGK gözlük ödemesi ne kadar? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili