1. Anasayfa
 2. SGK

SGK Meslek Kodları Listesi (Güncel)

SGK meslek kodları listesi, SGK meslek kodları excel, SGK meslek kodumu nasıl öğrenirim, SGK meslek kodu değiştirme dilekçesi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

SGK meslek kodları, 2012 yılı itibari ile yürürlüğe giren ve her meslek kolu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen kodlamadır. SGK kayıtlı çalışanın meslek türlerine göre bir kodu bulunmakta ve bu kodu işveren SGK’ya bildirmek zorundadır.

SGK Meslek Kodları
SGK Meslek Kodları

SGK meslek kodları listesi

Listede yer alan kodlar, hizmet dökümünüzde yer alan kodlar ile eşleştirerek meslek bilginizin tam açılımını görmeniz mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel meslek kodları 2023 listesi alt kısımdaki listede yer almaktadır.

SGK meslek kodları excel

Güncel SGK meslek kodları excel şablonu şekilde alt almak için alt kısımda yer alan indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.

SGK meslek kodumu nasıl öğrenirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu meslek kodu öğrenmek için öncelikle çalışan kişinin e-devlet kapısı web sitesine giriş yapması gereklidir. Meslek Kodu öğrenme adımlarını kısaca özetlemek gerekirse;

 • T.C. Kimlik ve şifre ile E-devlet sistemine giriş yapınız,
 • SGK Hizmet Dökümü bağlantısına tıklayınız,

Hizmet dökümü sayfasında yer alan meslek kodu alanından meslek kodunuzu görebilir, alt kısımda yer alan listeden karşılığını görebilirsiniz.

SGK meslek kodu hatalı bildirimi

Sosyal Güvenlik Kurumuna çalışanın meslek kodu hatalı bildirilmesi durumunda işyeri para cezası alır. Para cezası miktarı meslek kodu hatalı bildirilen çalışan başına asgari ücretin yüzde 10’nu kadar para cezası alır.

SGK üzerinden yapılan bildirimler sayesinde hem doğru meslek kodu hem de çalışanın hak ettiği maaş alınabilir.

SGK meslek kodu bildirilmez ise ne olur?

Sosyal Güvenlik Kurumuna çalışanın meslek kodu bildirmez yada hatalı bildirilmesi durumunda uygulanan para cezası aynıdır ve yaptırımı geçerliliğini korumaktadır.

SGK meslek kodu şikayet başvurusu

İşyeri sahipleri çalışan kişilerin meslek kodlarını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bazen gözden kaçma, hatalı, yanlış ve eksik bildirimler olmaktadır.

İşyeri çalışanı bunu fark etmesi ve meslek kodunun düzeltilmesi talebi iletmesi gereklidir. Gereken talep düzeltilmemesi durumunda çalışan şikayet hakkını kullanabilir.

Bu tarz durumlarda çalışan bağlı olduğu il / ilçe SGK merkezlerine yazılı dilekçe ile başvurabilir. İkinci bir seçenek ise ALO 170 iletişim hattını arayarak durumunu yetkili kişilere aktarabilir.

Özetle işveren SGK kodları doğru bildirmekle yükümlüdür. Hatalı bildirim çalışan kişinin terfi, emekli maaşı ve kariyer döneminde bazı problemlere yol açabilir.

SGK meslek kodu değiştirme dilekçesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Meslek Kodu değiştirme dilekçesi kısaca şu şekilde olmalıdır;

şeklinde kısa ve öz şekilde durumunuz anlatan dilekçeyi sunabilirsiniz.

SGK meslek kodları konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili