1. Anasayfa
 2. SGK

SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Nedir?

Sağlık aktivasyon nedir, sağlık aktivasyon işlemi başvurusu nereye yapılır, sağlık sigortamdan kimler yararlanır, provizyon belgesi nereden alınır hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

SGK sağlık aktivasyonu nedir, sağlık sigortasından kimler yararlanır, sağlık aktivasyon başvurusu nereye yapılır, e-devlet üzerinden sağlık provizyon sorgulaması nasıl yapılır tüm detayları ile bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Sağlık aktivasyon nedir?

SGK sağlık aktivasyon işlemi, işe yeni başlayan ve 30 gün primi ödenen sigortalı işçinin eczane ve hastane işlerinin aktif hale getirilerek sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için uygulanan sistemdir.. Eğer aktivasyon işleminizi gerçekleştirmezseniz sağlık yardımından faydalanamazsınız.

Sağlık aktivasyon işlemi online yapılır mı?

Sağlık aktivasyon işleminizi e-devlet uygulaması üzerinden online yapabiliriz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ da tüm uygulamalarını e-devlete taşıyınca aktivasyon işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu merkez sitelerinden aktivasyon işlemi kısmen gerçekleştirilebilirken e-devlet üzerinde çok basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Sağlık aktivasyon işlemi başvurusu nereye yapılır?

Sağlık aktivasyon başvurusu için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine başvurmanız gerekir. Sağlık Aktivasyon Servisi bölümüne başvuru yaptığınız taktirde aktivasyon işleminiz aktif hale getirmeniz mümkündür.

E-Devlet sağlık aktivasyon işlemi nasıl yapılır?

Kendi sağlık sigortanızdan bir yakınınızın yararlanmasını istiyorsanız e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak sistemde kayıtlı olan hizmet ile gerekli başvuruyu gerçekleştirmeniz mümkündür. E-devlet sistemine yaptığınız girişten sonra alt kısımda yer alanadımları takip ederek işleminiz sisteme kayıt edebilirsiniz. Kısaca sağlık aktivasyon işlemlerini incelemek gerekirsek;

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik ve şifreniz ile giriş yapmalısınız
 • Arama kısamına Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yazınız.

gelen ekranda istenilen bilgileri paylaşarak gerekli işlemi sağlamanız mümkünüdür.

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi

Sağlık sigortamdan kimler yararlanır?

Bakmakla yükümlü olduğu kişilerinizin sizin sağlık sigortanızdan yararlanması mümkündür. Bakmakla Yükümlü Olunan (Baba, Anne, Çocuklar)

 • 18-25 yaş aralığındaki öğrenci çocukları için sağlık yardımı talebiyle anne ya da baba üzerine geçiş yapılabilir.
 • 25 yaşından büyük öğrenci kız çocukları ya da 18 yaşından büyük ama öğrenci olmayan kız çocukları için sağlık yardımı talebi almak için anne ya da baba üzerine geçiş yapılabilir.
 • Baba ya da annelerinin sağlık yardımı talebi yapabilirler.
 • 18 yaş altındaki çocukların sağlık işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun için herhangi bir müracaat yapmanıza gerek yoktur. Fakat anne üzerinden babaya ya da baba üzerinden anneye geçiş yaparak sağlık yardımı alma talebinde bulunabilirler.
 • Genel sağlık sigortalı çalışanın eşi için herhangi bir müracaat etmesine gerek yoktur çünkü eşi otomatik olarak faydalanmaktadır.

Sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim?

Sağlık sigortası kapsamında sağlık sigortasından kimlerin yararlandığını görmek için “https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama” bağlantısını tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

SGK provizyon belgesi nereden alınır?

SGK provizyon belgesi almak için e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. E-devlet arama kısmına “SPAS Müstehaklık Sorgulama ( Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)” yazarak ve giriş yaparak provizyon belgenizi almanız mümkündür.

Provizyon sorgulama nasıl yapılır?

Sağlık provizyon sorgulamasını online olarak yapmanız mümkündür. E-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi hizmeti sayesinden provizyon sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Provizyon verilmemiştir ne demek?

SGK provizyon verilmemesinin anlamı, kişinin üzerinde herhangi bir güvence olmaması ve sağlık hizmeti hakkının bulunmamasını ifade eder. Özetle kişinin, yakınının sigortasından faydalanamadığı ve bununla birlikte üzerine ait bir sigortanının bulunmadığını gösterir.

Müstahaktır provizyon alabilir ne demek?

Provizyon belgesi sorgulama işlemi gerçekleşmesi durumunda sorgu kısmında “müstahaktır provizyon alabilir” ifadesi yer alıyorsa kişinin sigortalı olduğu ya da bu kişinin yakını nedeniyle genel sağlık sigortasının bulunduğunu gösterir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili