İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

SED yardım başvurusu nasıl yapılır, SED yardımı kimler alabilir, SED yardımı ne kadar, SED sorgulaması nasıl yapılır, SED yardımı neden kesilir tüm soruların cevapları yazımızın devamında.


0

Sed yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Ekonomik Destek (SED), yoksulluk içerisinde bulunan kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken, ailelerin çocuklarını belli bir süre korumak için yapılan yardım türüne SED denilmektedir.

SED yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu bağlı olduğunuz ilin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek yada e-devlet sistemi aracılığı ile online başvuru yaparak gerçekleşir.

Sed yardımı başvuru belgeleri şu şekildedir;

  • SED Yardım Başvuru Dilekçesi
  • T.C. Kimlik Kartı

istenmesi halinde, sağlık raporu ve öğrenci belgesi de hazır edilerek sosyal ekonomik yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

E-devlet SED yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu online olarak e-devlet uygulaması üzerinden başvurusu mümkündür. Öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapmanız gereklidir. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden SED başvurusu yapabilirsiniz.

SED Hizmeti Ön Başvurusu

SED yardımı kimler alabilir?

Sed yardımı başvurusu yapacak kişiler şu şekildedir;

  • Afet, yangın ve sel gibi durumlarda çocuğuna bakamayacak durumdaki kişiler
  • Maddi gücü olmayan müşkül pozisyondaki çocuklar

Sosyal ekonomik destek yardımına başvurabilirler. Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek hatası alınması durumunda ALO 144 hattını arayarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası almanız durumunda ise SED yardımı başvurusunun kabul edilmediği yada mevcut yardımınızın kesildiği anlamı taşıyabilir.

SED yardımı ne kadar 2022?

Sosyal ekonomik yardım ücreti herkes tarafından merak edilen bir sorudur. 2022 SED yardımı sorusunun cevabı alt kısımda yer alan ödeme miktarı kadardır. (Tabloda bir kaç TL farklılık olabilir.)

Çocuk Öğrenim DurumuDestek OranıÖdenecek Tutar
Okul Öncesi%601.269 TL
İlk Öğretime Devam%751.588 TL
Orta Öğretime Devam%801.692 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan%651.375 TL
Yüksek Öğretime Devam%902.004 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz%40846 TL
İki Okuyan Çocuk2.634 TL

şeklinde Aile, Çalışma ve SosyalHizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımı desteği sunulmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır

Sosyal Ekonomik Yardımı alan kişiler iki grupta incelenir. Birincisi süreli sed yardımı, Başvuru onayınızda belirtilen tarih aralığı süresince ödeme yapılmaktadır. İkincisi geçici sed yardımı, sene boyunca sadece iki kez ödeme sağlanır.

SED sorgulaması nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik destek sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yaptıktan sonra Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranı tıklanarak gerekli sorgulama işlemi yapılmaktadır. Ayrıca ALO 144 sosyal destek hattı aranarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı

SED yardımı kayıt bulunamadı hata ekranı almanızın sebebi başvurunuzun onaylanmadığı veya SED yardımızın kesildiği anlamına gelebilir. Doğru bilgiyi almak için bağlı olduğunuz ildeki Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Sed yardımı ne zaman yatar?

SED yardımları başvuru yapan kişiler tarafından oldukça merak edilen soruların başında yer alır. SED yardımı ne zaman yatar sorusunun cevabı kesin olmamak ile beraber her ayın 1-10 arası yattığı bilinmektedir.

SED yardımı neden kesilir?

SED yardım başvurusunda bulunan ve ödeme alan kişilerin ödemeleri kesilme durumu yaşanmaktadır. SED yardımı neden kesilir cevabı genellikle verilen ekonomik yardımın süresinin bittiğinden dolayı kaynaklanır. Diğer bir sebep ise habersiz yapılan adres değişikliğinden ve bu değişikliğin başvuru yapılan yere bildirilmemesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda ailenin ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı hallerde SED yardımı kesilir.

SED Yardımı E-Devlette Gözükmüyor

Sed yardımı e devlette gözükmüyor hatasının genellik cevabı SED başvurusu esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Bu durumda Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne tekrardan başvurmanız gerekebilir.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap