1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar

SED Yardımı Bilgi Rehberi 2023?

SED yardım başvurusu nasıl yapılır, SED yardımı kimler alabilir, SED yardımı ne kadar, SED sorgulaması nasıl yapılır, SED yardımı neden kesilir tüm soruların cevapları yazımızın devamında.


2

SED yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Ekonomik Destek (SED), yoksulluk içerisinde bulunan kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken, ailelerin çocuklarını belli bir süre korumak için yapılan yardım türüne SED denilmektedir.

SED yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu bağlı olduğunuz ilin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek yada e-devlet sistemi aracılığı ile online başvuru yaparak gerçekleşir.

Sosyal Ekonomik Destek yardımı başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • SED Yardım Başvuru Dilekçesi
 • T.C. Kimlik Kartı

istenmesi halinde, sağlık raporu ve öğrenci belgesi de hazır edilerek sosyal ekonomik yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

SED yardımı
SED yardımı

E-devlet SED yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu online olarak e-devlet uygulaması üzerinden başvurusu mümkündür. Öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapmanız gereklidir. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden SED başvurusu yapabilirsiniz.

SED Hizmeti Ön Başvurusu

SED yardımı kimlere verilir?

Sosyal Ekonomik Destek yardımından faydalanacak kişiler şu şekilde belirtilmektedir;

 • Bakım tedbiri kararı olan ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ailesi ve yakınları yanına verilerek bakılacak çocuklar,
 • Maddi gücü olmayan ve ekonomik yoksunluk sebebiyle ailesi ve yakınları yanına verilerek bakılacak çocuklar,
 • Meslek eğitimi almış fakat iş sahibi olamamış muhtaç durumdaki gençler,
 • Afet, yangın ve sel gibi durumlarda çocuğuna bakamayacak durumdaki kişiler.

Sosyal ekonomik destek yardımına başvurabilirler. SED yardımı kayıt bulunamadı ne demek hatası alınması durumunda ALO 144 hattını arayarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası almanız durumunda ise Sosyal Ekonomik Destek yardımı başvurusunun kabul edilmediği yada mevcut yardımınızın kesildiği anlamı taşıyabilir.

SED yardımı ne kadar 2023?

Sosyal ekonomik yardım ücreti herkes tarafından merak edilen bir sorudur. 2023 Sosyal Ekonomik Destek yardımı sorusunun cevabı alt kısımda yer alan ödeme miktarı kadardır. (Tabloda bir kaç TL farklılık olabilir.)

Çocuk Öğrenim DurumuDestek OranıYeni
Okul Öncesi%602.059,99 TL
İlk Öğretime Devam%753.090,00 TL
Orta Öğretime Devam%803.295,99 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan%652.059,99 TL
Yüksek Öğretime Devam%903.708,00 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz%401.648,00 TL
sed yardımı ne kadar

şeklinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Ekonomik Destek yardımı desteği sunulmaktadır.

SED yardımı ödemeleri nasıl yapılır?

Sosyal Ekonomik Yardımı alan kişiler iki grupta incelenir. Birincisi süreli Sosyal Ekonomik Destek yardımı, Başvuru onayınızda belirtilen tarih aralığı süresince ödeme yapılmaktadır. İkincisi geçici Sosyal Ekonomik Destek yardımı, sene boyunca sadece iki kez ödeme sağlanır.

SED yardımı ne zaman yatar?

SED yardımları başvuru yapan kişiler tarafından oldukça merak edilen soruların başında yer alır. Sosyal Ekonomik Destek yardımı ne zaman yatar sorusunun cevabı kesin olmamak ile beraber her ayın 1-10 arası yattığı bilinmektedir.

SED yardımı sorgulaması nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik destek sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapınız. Sosyal ekonomik destek sorgulaması alt kısımda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 sosyal destek hattı aranarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

SED Ödeme Bilgileri Sorgulama
SED Yardımı sorgulama
SED Yardımı sorgulama

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı

Sosyal Ekonomik Destek yardımı kayıt bulunamadı hata ekranı almanızın sebebi başvurunuzun onaylanmadığı veya Sosyal Ekonomik Destek yardımızın kesildiği anlamına gelebilir. Doğru bilgiyi almak için bağlı olduğunuz ildeki Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

SED Yardımı e devlette gözükmüyor?

Sosyal Ekonomik Destek yardımı e devlette gözükmüyor hatasının genellik cevabı SED başvurusu esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Bu durumda Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne tekrardan başvurmanız gerekebilir.

SED yardımı neden kesilir?

SED yardım başvurusunda bulunan ve ödeme alan kişilerin ödemeleri kesilme durumu yaşanmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek yardımı neden kesilir cevabı genellikle verilen ekonomik yardımın süresinin bittiğinden dolayı kaynaklanır.

Diğer bir sebep ise habersiz yapılan adres değişikliğinden ve bu değişikliğin başvuru yapılan yere bildirilmemesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda ailenin ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı hallerde Sosyal Ekonomik Destek yardımı kesilir.

SED yardımı alan yorumları

Sosyal Ekonomik Destek yardımı alan kişiler görüşlerini alt kısımda yer alan yorumlardan kısmından bizlere yazabilir, diğer kullanıcılarımızın da konu hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve birbirimize destek olmalıyız.

Yazı Kaynakları
Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 3 hafta önce

  Merhaba soru ve cevaplarınızı ilgiyle okudum benimde bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim Annem 92 yaşında 3 yaşında menenjitten sağır dilsiz ve bir gözü kör dür, olan bir hastalığı yok şükür yürümesinde bir engel yok bu durumda size göre yüzde kaç engelli olur ve ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz teşekkür ederim

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın