1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

SED Yardımı Bilgi Rehberi 2024

SED yardım başvurusu nasıl yapılır, SED yardımı kimler alabilir, SED yardımı ne kadar, SED sorgulaması nasıl yapılır, SED yardımı neden kesilir tüm soruların cevapları yazımızın devamında.


8
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

SED yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bir destek programıdır; bu program, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken yoksul ailelere ve çocuklarını belirli bir süre korumak isteyen ailelere yönelik finansal yardımı içerir.

SED yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu bağlı olduğunuz ilin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek yada e-devlet sistemi aracılığı ile online başvuru yaparak gerçekleşir.

Sosyal Ekonomik Destek yardımı başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • SED Yardım Başvuru Dilekçesi
 • T.C. Kimlik Kartı

istenmesi halinde, sağlık raporu ve öğrenci belgesi de hazır edilerek sosyal ekonomik yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

SED yardımı
SED yardımı

E-devlet SED yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik yardım başvurusu online olarak e-devlet uygulaması üzerinden başvurusu mümkündür. Öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapmanız gereklidir. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden SED başvurusu yapabilirsiniz.

SED Hizmeti Ön Başvurusu

SED yardımı kimlere verilir?

Sosyal Ekonomik Destek yardımından faydalanacak kişiler şu şekilde belirtilmektedir;

 • Bakım tedbiri kararı olan ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ailesi ve yakınları yanına verilerek bakılacak çocuklar,
 • Maddi gücü olmayan ve ekonomik yoksunluk sebebiyle ailesi ve yakınları yanına verilerek bakılacak çocuklar,
 • Meslek eğitimi almış fakat iş sahibi olamamış muhtaç durumdaki gençler,
 • Afet, yangın ve sel gibi durumlarda çocuğuna bakamayacak durumdaki kişiler.

Sosyal ekonomik destek yardımına başvurabilirler. Sosyal ekonomik destek yardımı kayıt bulunamadı ne demek hatası alınması durumunda ALO 144 hattını arayarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası almanız durumunda ise Sosyal Ekonomik Destek yardımı başvurusunun kabul edilmediği yada mevcut yardımınızın kesildiği anlamı taşıyabilir.

SED yardımı ne kadar 2024?

Sosyal ekonomik yardım ücreti herkes tarafından merak edilen bir sorudur. 2024 Sosyal Ekonomik Destek yardımı sorusunun cevabı alt kısımda yer alan ödeme miktarı kadardır. (Tabloda bir kaç TL farklılık olabilir.)

Çocuk Öğrenim DurumuOranYeni
Okul Öncesi503.614,00 TL
İlk Öğretime Devam755.421,00 TL
Orta Öğretime Devam805.782,00 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan503.614,00 TL
Yüksek Öğretime Devam906.505,00 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz402.500,00 TL
sed yardımı ne kadar

şeklinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Ekonomik Destek yardımı desteği sunulmaktadır.

SED yardımı ödemeleri nasıl yapılır?

Sosyal Ekonomik Yardımı alan kişiler iki grupta incelenir. Birincisi süreli Sosyal Ekonomik Destek yardımı, Başvuru onayınızda belirtilen tarih aralığı süresince ödeme yapılmaktadır. İkincisi geçici Sosyal Ekonomik Destek yardımı, sene boyunca sadece iki kez ödeme sağlanır.

SED yardımı ne zaman yatar?

SED yardımları başvuru yapan kişiler tarafından oldukça merak edilen soruların başında yer alır. Sosyal Ekonomik Destek yardımı ne zaman yatar sorusunun cevabı kesin olmamak ile beraber her ayın 1-10 arası yattığı bilinmektedir.

SED yardımı sorgulaması nasıl yapılır?

Sosyal ekonomik destek sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapınız. Sosyal ekonomik destek sorgulaması alt kısımda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 sosyal destek hattı aranarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

SED Ödeme Bilgileri Sorgulama
SED Yardımı sorgulama
SED Yardımı sorgulama

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı

Sosyal Ekonomik Destek yardımı kayıt bulunamadı hata ekranı almanızın sebebi başvurunuzun onaylanmadığı veya Sosyal Ekonomik Destek yardımızın kesildiği anlamına gelebilir. Doğru bilgiyi almak için bağlı olduğunuz ildeki Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

SED Yardımı e devlette gözükmüyor?

Sosyal Ekonomik Destek yardımı e devlette gözükmüyor hatasının genellik cevabı SED başvurusu esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Bu durumda Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne tekrardan başvurmanız gerekebilir.

SED yardımı neden kesilir?

SED yardım başvurusunda bulunan ve ödeme alan kişilerin ödemeleri kesilme durumu yaşanmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek yardımı neden kesilir cevabı genellikle verilen ekonomik yardımın süresinin bittiğinden dolayı kaynaklanır.

Diğer bir sebep ise habersiz yapılan adres değişikliğinden ve bu değişikliğin başvuru yapılan yere bildirilmemesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda ailenin ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı hallerde Sosyal Ekonomik Destek yardımı kesilir.

SED yardımı alan yorumları

Sosyal Ekonomik Destek yardımı alan kişiler görüşlerini alt kısımda yer alan yorumlardan kısmından bizlere yazabilir, diğer kullanıcılarımızın da konu hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve birbirimize destek olmalıyız.

Yazı Kaynakları
Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. Merhaba %41 engelliyim ilkokul 3.sinifa giden bir oğlum ana sınıfına giden bir kızım var asgari ücretle çalışıyorum birde en düşük emekli maaşım var kirada oturuyorum kiram ise 10 bin TL sed yardımı alıyordum kestiler gelirim yükselmiş bu sebepten asgari ücret le 4 kişi çok mudur ne yapmam gerekiyorkonu ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim.

 2. 18 Ağustos 2023

  Merhaba %62 engelli raporum var işe başlama tarihi 01/10/2004
  Uzun vadede işe başlama tarihi 02/08/2006 ne zaman emekli başvurusu yapqbilirim

  • 1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

   Engelli emeklilik tarihinizi hesaplamak için lütfen tıklayınız.

 3. 18 Temmuz 2023

  Merhaba benim okula giden iki çocuğum var biri kız diğeri erkek ikiside bu dönem liseye başlıyacaklar okula giden iki çocuk için tek maaş yardımı alıyorum olması gereken bumu yoksa ikisinede ayrı ayrı birer maaş yardımı mı verilmesi gerekiyor bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim

 4. 11 Mayıs 2023

  Merhaba soru ve cevaplarınızı ilgiyle okudum benimde bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim Annem 92 yaşında 3 yaşında menenjitten sağır dilsiz ve bir gözü kör dür, olan bir hastalığı yok şükür yürümesinde bir engel yok bu durumda size göre yüzde kaç engelli olur ve ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz teşekkür ederim

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın