1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Su İndirimi Desteği 2023

Engelli su indirimi, Su faturası engelli indirimi, engelli su indirimi için gerekli belgeler nelerdir, engelli su indirimi başvurusu nereye yapılır? Tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.


3
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli su indirimi, belediyelerin tercihine bırakılan devlet tarafından zorunlu olmayan bir yardım türüdür. Belediyeler engelli kişiler için verdiği kararlar doğrultusunda engelli su faturası indirimi yapmaktadır.

Su faturası engelli indirimi?

Engelli su faturası indirimi, devletin teşvik ettiği fakat belediyelerin alacağı kararlara göre yapılan bir indirim uygulamasıdır. Engelli su faturası indirimi yapmak yada yapmamak belediyenin alacağı karar bağlıdır. Kimi belediyeler bu indirimi yaparken kim belediyeler engelli su indirim desteği uygulamazlar.

engelli su indirimi
engelli su indirimi

Engelli su indirimi için gerekli belgeler nelerdir?

Engelli su faturası indirim başvurusu evrakları alt kısımda yer alan şekildeki gibidir;

 • Engelli kişinin İkametgah Belgesi
 • Kimlik kartı veya Fotokopisi
 • Engelli kişinin vasisi varsa Vasi Belgesi
 • %40 ve üzeri Engelli Sağlık Kurul Raporu
 • İkematgah Sureti

Bu belgeler ile beraber ilinizde bulunan Su ve Kanalizasyon İdaresi ziyaret ederek başvuru yapılmalıdır.

Engelli su indirimi başvurusu nereye yapılır?

Engelli su indirimi desteğinden faydalanmak için, su sayaçlarının engelli kişi üzerine kayıtlı olması gereklidir. %40 ve üzeri engelli kişiler bağlı oldukları il / ilçe Su ve Kanalizasyon idaresi müdürlüklerini ziyaret ederek engelli su faturası indirimi başvurusu yapabilirler.

E-devlet engelli su indirimi başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet uygulaması üzerinden engelli su faturası indirimi desteği başvurusu yapabilirsiniz. Fakat şu an online olarak başvuruları kabul eden belediye İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. İBB engelli su indirimi başvuru yapmak için;

Su İndirimli Abonelik Başvurusu

Engelli su faturası indiriminden kimler yararlanır?

Hane halkından % 40 ve ve üzeri engelli raporu olan bir kişi bulunması durumunda engelli su indirim desteğinden yararlanmak mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Engelli su indirimi ne kadar?

Engelli su faturası indirimi, belediyelerin almış olduğu kararlar doğrultusunda yapılır. Su indirim desteğinden yararlanmak için belgeleriniz ile beraber Su ve Kanalizasyon İdaresine başvurmalısınız. Bazı belediyelerde engelli su faturası indirim desteği yoktur. Engelli su faturası indirim desteği bulunan belediyelerde engelli su faturası indirim oranı alınan kararlar doğrultusunda belirlenmektedir.

Ülkemizde engelli kişilere 2023 engelli su faturası indirim desteği sunan belediyeler alt kısımda yer almaktadır;

Ankara Engelli Su İndirimi ASKİ

Ankara engelli su faturası indirimi, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından engelli su faturası indirimi oranı %50 olarak belirlenmiştir. 2023 ASKİ engelli su fatura indirim desteği engelli kişilere %50 olarak uygulamaktadır.

İzmir Engelli Su İndirimi İZSU

İzmir engelli su faturası indirimi, İZSU tarafından engelli kişilere yapılan engelli su fatura indirim desteği %50 olarak belirlenmiş olup, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi özel su indirimi yapmaktadır.

İstanbul Engelli Su İndirimi İSKİ

En kalabalık şehirlerimizin başında yer alan İstanbul, İSKİ tarafından engelli kişilere İstanbul engelli su faturası indirimi %50 olarak uygulamaktadır.

Bursa Engelli Su İndirimi BUSKİ

BUSKİ engelli kişilerin yaşadığı zorlukları düşünerek engelli kişilere, Bursa engelli su faturası indirimi %50 indirimli uygulayarak engelli vatandaşlarımıza destek olmaktadır.

Adana Engelli Su İndirimi ASKİ

Adana ASKİ engelli su faturası indirimi engelli kişileri ve yaşadığı hanede %50 su indirim desteği sunmaktadır. Mesken aboneliği için; Başvuru formu, kimlik fotokopisi, engelli kimlik kartı, abone numarası, vasilik durumu olması halinde mahkeme vasi karar örneği belgeleri teslim ederek indirim desteğinden faydalanabilirsiniz.

Antalya Engelli Su İndirimi ASAT

ASAT engelli su faturası indirimi tarifelerinde m3 başına %15 oranı civarında indirim uygulamaktadır. Başvuru için engelli kimlik kartı, engelli sağlık raporu ve kimliğiniz ile beraber başvuru yapabilirsiniz.

Engelli Su İndirimi Uygulayan Diğer Belediyeler

2023 engelli su indirim desteği veren belediyeler alt kısımda yer alan şekildedir;

Engelli su indirimi diğer belediyelerEngel durumu / Yapılan indirim
Adana – ASKİ%50 indirim
Konya – KOSKİ%50 indirim
Gaziantep – GASKİ%50 indirim
Şanlıurfa – ŞUŞKİ%50 indirim
Mersin – MESKİ%50 (10 m3 kadar) indirim
Eskişehir – ESKİ%50 indirim
Şanlıurfa – ŞUŞKİKurul tarafından indirim belirlenir.
Denizli – DESKİ%50 indirim
Sakarya – SASKİ%50 indirim
Hatay – HATSU%50 indirim
Kahramanmaraş – MARAŞKASKİ%50 indirim
Aydın – AYDINASKİ%50 indirim
Tekirdağ – TESKİ%50 indirim
Manisa – MASKİ%50 indirim
Ordu – OSKİ%50 indirim
Van – VASKİ%50 indirim
Kayseri – KASKİ%50 indirim
Trabzon – TİSKİ%50 indirim
Sakarya – SASKİ%50 indirim
Diyarbakır – DİSKİ%50 indirim
Erzurum – ESKİ%50 indirim
Balıkesir – BALSUKöylerde %50 indirim / Şehirde %25 indirim
Mardin – MARSI%50 indirim
Engelli Su Faturası Desteği yapan diğer belediyeler tablosu

Engelli su faturası indirim desteği hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 28
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  g_zel
  Güzel
 • 6
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (3)

 1. 29 Nisan 2023

  Mrb %84 engelli AYDIN’da ikamet eden bir bireyim. Aile apartmanın da oturuyorum. Elektirk ve şu faturaları annemin üzerine elektirik desteğinden yararlanıyorum, ama şu desteğinden yararlanamıyormuşum galiba, sayaç üzerime olmadığı için.Bu destek den yararlanmak için aboneliği üzerime mi almam gerekiyor illaki şimdiden teşekkürler…

Bir yanıt yazın