1. Anasayfa
 2. Engelli

Vasi Nedir, Vasi Tayini İşlemi Nasıl Yapılır?

Vasi, reşit olmamış küçükler ile kanun önündeki yasal hakları kısıtlanmış kişileri için, yetkili mahkeme tarafından atanmış yasal temsilcidir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Vesayet, reşit olmamış yani Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 18 yaşını doldurmamış küçüklerin veya hakları kısıtlanmış olan kısıtlıların sahip olduğu hakların korunmasını sağlayan bir hukuki sistemdir. Vasi ataması ve tayini de yine kanunların öngördüğü usul ve esaslara göre yapılmaktadır. 

Vasi Nedir?

Vasi, en genel tanımıyla reşit olmamış küçükler ile kanun önündeki yasal hakları kısıtlanmış kişileri için, yetkili mahkeme tarafından atanmış yasal temsilcidir. Bir başka deyişle vasi, yasal hakları kısıtlanmış kişilerin velisidir ifadesi de doğrudur. Vasi tayini yani ataması ise kanundaki bazı koşulların meydana gelmesi halinde, kişiye mahkeme tarafından yasal temsilci tayin edilmesi işlemidir.

Engelli Vasisi Kimler Olabilir?

Engelli vasisi olarak atanabilecek kişilerde bulunması gereken bazı özellikler öne çıkmaktadır. Bunlar;

 • Vasi olarak atanacak kişinin tam ehliyetli olması şarttır. Bu kişinin özellikleri ergin, yaptırım gücüne sahip olması ve kısıtlı olmamasıdır.
 • Engelli vasiliğine engel teşkil edebilecek hukuki bir durumun olmaması
 • Kısıtlı, kamu hizmetinden yasaklı olmamak ve haysiyetsiz hayat sürmemek
 • Menfaati kendisine vasi atanacak kişinin menfaati il önemli ölçüde çatışmamak ve onunla arasında düşmanlık bulunmamasıdır.

Vasilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vesayet altına alınması gereken kişiler mahkeme tarafından tespit edilir. Vasi ataması yapılan dava çeşidi vasi tayini davasıdır. Bu davada, kanun önünde kişisel ve mali menfaatlerini koruma gücünden yoksun olan küçüklerin veya engellilerin bakılması ve temsil edilmesi için denetim makamının gözetiminde olan gerçek kişiler tarafından vasi ataması yapılır. Vasi tayini davası, Türk hukuk sisteminde Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından görülür.

Vasilik Kararı Ne Zaman Çıkar?

Vasilik davasının sonuçlanmasıyla birlikte kısıtlı için vasi atanması durumunda karar açıklanmış olur. Vasiye, yetkili mahkeme tarafından iki yıllık görev süresi verilir. Vesayet makamı, sürenin dolması sebebiyle bu süreyi ikişer yıl uzatabilir. Vasi 4 yılın sonunda vasilik görevinden çekilebilir.

Vasinin Yetkileri Nelerdir?

Vesayeti altında bulunan küçüğün veya engellinin kişiliğine özen gösterme, onu temsil etme ve malvarlığını yönetme görevlerini ifa eden vasinin yetkileri kanun tarafından belirlenmiştir. Ancak vasi, bu kişi adına herhangi bir şekilde kefil olamaz, vakıf kuramaz ve yüksek meblağlı bağışlar yapamaz. 

Vasi Ne Yapar Ne Yapamaz?

Vasilik yetkisi olan kişi, vasisi olduğu kişiyi temsil etme, mal varlığını yönetmek ile sorumludur. Fakat vasi yetkilisi kişi, vesayet altında bulunan kişi hakkında bağış, kefil ve vakıf kuramaz.

Vasi Borçtan Sorumlu Olur mu?

Vasi olup olmadığınızı İl Nüfus Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Fakat vasi davanız devam etmesi halinde sadece tevzi bürosundan bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Vasi Bankadan Kredi Çekebilir mi?

Vasi yetkilisi kişi, vesayet altındaki kişi adına kredi çekemez. Vasi yetkilisi kişi kendi adına kredi çekebilir. Her bankanın kendi politikaları doğrultusunda kredi verme şartları bulunur.
Vasinin ise vesayet altındaki şahsın borçlarından sorumlu tutulması mümkün değildir

Zihinsel Engelli Kimseye Vasi Tayini Nasıl Yapılır ?

Vesayet altına alınması gereken zihinsel engelli kimseye vasi tayini Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından yapılır. Engelli kimsenin ana babası velayet görevini yerine getiremiyorsa, mahkeme kısıtlı için vasi tayin eder. Vasi atama işlemleri, yetkili mahkemenin yapacağı incelemenin ardından vasilik görevini vereceği uygun kişinin tespit edilmesinden sonra karara bağlanır.

Hakim tarafından incelenen dosyaların ardından vasi ataması yapılacak kişinin birinci derecede akrabalarından başlamak üzere vasi adayları belirlenir. Bu kişiler mahkemeye çağırılır, kapsamlı araştırma sonrasında vasi tayin edilen kişinin, geçerli bir sebebi yoksa vasiliği kabul etmesi zorunludur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 15
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili