1. Anasayfa
 2. Engelli

Zihinsel Engelli Kişilerin Yaşadığı Sorunlar Nelerdir?

Zihinsel engelli kişilerin yaşadığı sorunlar, hem yaşam kalitelerini hem de eğitim hayatlarını önemli ölçüde etkilemektedir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü


Zihinsel engelli kişilerin yaşadığı sorunlar,  hem yaşam kalitelerini hem de eğitim hayatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Zihinsel engelli kişiler, özel ilgi ve tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Sizler için zihinsel engelli kişilerin yaşadığı sorunları araştırdık.

Zihinsel Engelli Kişilerin Sorunları Nelerdir?

Zihinsel engelli bireylerin yaşadığı sorunları incelediğimizde;

 • Aile Hayatı Sorunları
 • Bireysel Yaşam Sorunları
 • Toplumsal Yaşam Sorunları
 • İletişim Sorunları
 • Ekonomik Sorunlar
 • Sağlık Sorunları
 • Eğitim sorunları

Başlıkları altında inceleyebiliriz. Ayrıca zihinsel engellilerin yaşadığı diğer sorunlar ise taciz, kötü muamele, cinsel şiddet ve darpa maruz kalmaları ve ihbar hatlarına erişememektedir.

Zihinsel Engelli Kişilerin Aile Hayatında Karşılaştıkları Sorunlar

Zihinsel engelli kişiler, doğumsal hatalar ve genetik etkiler nedeniyle hayata başlarlar. Genellikle Aileler sosyal ve ekonomik durumlarının alt seviyede olmasından dolayı zihinsel engelli çocuğu kabul etmeme durumu yaşanmaktadır. Bu durum karşısında zihinsel engelli çocuk, büyüme ve gelişim sürecinde aile hayatında karşılaşacağı en büyük sorunla yüzleşmektedir.

Zihinsel Engelli Kişilerin Bireysel Yaşamda Karşılaştıkları Sorunlar

Zihinsel engelli bireyler, özellikle toplumla bütünleşme, topluma katılmada zorlanma ve özel yaşamı ile ilgili problemler ortaya çıkar. Eksiklikler ve fiziksel işlevlerinde oluşan bozulmalar nedeniyle özel yaşamı sınırlanır. Sürekli bakım evlerinde ve koruma altına alınan zihinsel engelli kişileri özel yaşamları en alt seviye inmektedir.

Zihinsel Engelli Kişilerin Toplumsal Yaşamda Karşılaştıkları Sorunlar

Zihinsel engelli kişilerin, aile ortamı kurmaları evlilik yapmaları, sağlıklı insanlara göre çok zordur. Bu sorunda özellikle toplumda bütünleşmelerine en büyük engeldir. Özel gereksinim ve bakıma ihtiyaç duydukları için, toplumumuz tarafından kabul edilmezler. Zihinsel engelli kişiler birçok toplumsal etkinliği, dışarıdan izlemektedirler.

Zihinsel Engelli Kişilerin iletişim Alanında Karşılaştıkları Sorunlar

Her insan iletişim kurarak mutlu olmayı, başarıyı, üzüntüyü ve sevgiyi hisseder. Kimimiz mutluluğunu paylaşır, kimimiz üzüntüyü kısaca paylaşmak insani bir duygudur. Toplumsal olarak, ailesel olarak yalnız kalan zihinsel engelli kişiler iletişim problemi ile baş başa bırakılır. Zihinsel engelli kişiler konuşmada zorluk çektiği için, zihinsel problemler yaşadığı için ufak bir çocuk gibidirler. Düzenli iletişim kurmaya çalışmak, onların sorunlarını anlamak oldukça önemlidir.

Zihinsel Engelli Kişilerin Ekonomik Alanında Karşılaştıkları Sorunlar

Dünya geneline baktığımızda ve yapılan araştırmalar neticesinde zihinsel engele sahip kişiler yoksul ailelerden geldiği ve yoksul şekilde hayatlarına devam ettiği anlaşılmaktadır. Özellikle aileleri tarafından kabul görmeyen zihinsel engelli kişiler, ekonomik olarak zorluk çekmektedir. Zihinsel engeli olduklarından dolayı herhangi bir iş bulmaları da imkansızdır.

Zihinsel Engelli Kişilerin Sağlık Alanında Karşılaştıkları Sorunlar

Ülkemizde ve dünya genelinde zihinsel engelli kişiler için sağlık alanında yeterli donanım bulunmamakta ve rehabilitasyon hizmetleri yetersiz kalmaktadır. Zihinsel engelli kişilerin düzenli şekilde her ay sarf malzeme ihtiyacı, hastanelere belli periyotlarda gitmeleri, hastane personeli ile olan iletişim problemi nedeniyle birçok sorun yaşamaktadır. Bünyelerinin zayıf olması nedeniyle sık hastalanan zihinsel engelli kişilerin bakımı ve sağlığı daha büyük bir önem taşımaktadır.

Zihinsel Engelli Kişilerin Eğitim Alanında Karşılaştıkları Sorunlar

Ülkemizde engelli kişilere yönelik eğitimler devletimiz önem verse de yeterli seviyede değildir. Zihinsel engelli kişiler, dışlandıklarından dolayı, eğitim sisteminin bütünleştirecek bir yapıda olması gereklidir. Zihinsel engelli birey yeterli eğitim alamazsa, hem ailesinde hemde toplumumuzda birçok sorunla yüz yüze kalmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 4
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 6
  _zg_n
  Üzgün

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden mezun olan üniversite tezini "fiziksel engellilerin yaşadıkları sorunlar" konulu araştırma yazısı hazırlamıştır. STK ve kuruluşların gönüllü etkinliklerine katılmış ve erişilebilirlik ve engellilik konularında eğitimler almıştır.

Yazarın Profili