1. Anasayfa
 2. Diğer

183 Neyin Numarası? ALO 183 Nedir?

Alo 183 nedir, 183 neyin numarası, ALO 183 destek hattı ne işe yarar, ALO 183 engelli destek hattı, ALO 183 ücretsiz mi, 183 Sosyal Destek başvurusunu kimler yapabilir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bu yazımızda ülkemizde yaygın olarak kullanılan Alo 183 iletişim hattını ele alacağız. Alo 183, vatandaşların çeşitli konularda bilgi alabileceği ihbarda bulunabileceği ve destek alabileceği bir iletişim kanalıdır. 183 hattı sayesinde, pek çok vatandaş artık tüm şikayet, dilek ve isteklerini kolaylıkla dile getirebilmektedir.

183 neyin numarası?

Alo 183, 7 gün 24 saat hizmet veren acil durumlarda vatandaşın arayabileceği ücretsiz sosyal hizmet iletişim platformdur. Sosyal destek hattından yararlanacak olan kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının emri ile acil desteğe ihtiyaç duyan tüm vatandaşlardır.

ALO 183
ALO 183

Bu bağlamda her türlü desteğin rahatlıkla alınmasını sağlayan bu platformdan vatandaşlar T.C. kimlik numaralarıyla işlem yapabilmektedirler.

ALO 183 destek hattı ne işe yarar?

183 sosyal destek hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının uygulamaya koyduğu oldukça önemli projelerden bir tanesidir. Bu sosyal destek hattından yararlanılacak olan konular; vatandaşların sosyal hayatta karşılaştıkları problemlerin tamamını kapsamaktadır. Buna göre vatandaşlar bu platform üzerinden aşağıdaki konular hakkında destek alabilirler. Buna göre 183 sosyal destek hattı üzerinden destek alınacak olan konular şunlardır;

 • İhlal,
 • İstismar,
 • Şiddet vakaları,
 • Töre ve namus cinayetleri şikayetleri,
 • Acil ihbarlar,

gibi pek çok durum Bakanlığa ulaştırılabilmektedir. Oldukça önemli olan bu durumların birinci dereceden yetkili birimlere iletilmesi, hem hayati derece yüksek önem taşır hem de problemin çözülmesinde vatandaşlara oldukça kolay bir şekilde yardımcı olur. Buna göre bu konuda sorun yaşayan vatandaşlar, ilgili bu numarayı arayarak yetkililerle doğrudan bağlantı sağlayabilirler.

ALO 183 sosyal destek başvurusu 

183 sosyal destek hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından vatandaşların sosyal destek ihtiyaçlarını korumak amacıyla kurulmuştur. Bu bağlamda vatandaşlar devletten sosyal destek almak istedikleri her anda bu hattı arayarak devletten sosyal destek alabilirler.

ALO 183 sosyal destek başvurusu ve takibi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerine, yaşlı, engelli, aile, şehit yakınları, gaziler, gazi yakınları Alo183 Sosyal Destek başvurusu yapabilir. Tüm çağrılar değerlendirilir ve yol gösterilir, danışmanlık hizmeti verilir.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi

ALO 183 hangi durumlarda arayabiliriz?

183 hangi durumlarda aramalıyız, Acil müdahale ihbarları kişilerin hayatlarını ilgilendiren ve mutlak surette destek alınması gereken oldukça önemli ihbarlardır. Buna göre bakanlığın yaptığı anlaşmaya göre acil sığınma isteyen bir kişinin ya da bulunduğu yerde ciddi manada şiddet gören bir vatandaşın sığınma taleplerinin alınması ve bu duruma müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Bu yüzden 150’den fazla çalışanla her türlü ihbarı değerlendirmek için kurulan bu destek hattı, pek çok vatandaşa yardımcı olmaktadır. Oldukça yoğun bir taleple aranan bu destek hattı sayesinde pek çok vatandaş acil durumlarda devletin imkanlarından yararlanmaktadırlar.

ALO 183 engelli destek hattı

Engelli kişilerin destek alacağı sosyal destek hattı üzerinde, rehabilitasyon hizmetleri, engelli istihdam çalışmaları, eğitim, ulaşılabilirlik, engelli aylıkları, engelli yardımları, sağlık hizmetleri, engelli evde bakım hizmetleri, istek ve şikayetlerin değerlendirilerek bilgi verilerek, ilgili kamu ve kuruluşlarına yönlendirme yapılmasını sağlar.

ALO 183 whatsapp ihbar hattı

183 sosyal destek hattının Whatsapp uygulaması üzerinden de hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız 0501 183 0 183 numaralı hattan 24 saat sosyal destek hattına ulaşabilir.

ALO 183 ücretsiz mi?

183 sosyal destek hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurmuş olduğu ücretsiz bir yardım hattıdır. Buna göre vatandaşlar her türlü destek anlarında ya da acil durumlarda bu hattı arayarak devletten destek ve müdahale alabilirler. Alo 183 sosyal destek hattı çocuk, engelli, kadın, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerimize vatandaş temsilcileri tarafından danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili