1. Anasayfa
 2. Engelli

Çürük Raporu, Engelli Raporu Sayılır mı?

Sağlık problemleri nedeniyle askere hiç gidemeyen veya askerdeyken sağlık sorunu yaşayıp, askerliğini tamamlayamayan kişilere çürük raporu verilir.


33
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Sağlık problemleri nedeniyle askere hiç gidemeyen veya askerdeyken sağlık sorunu yaşayıp, askerliğini tamamlayamayan kişilere, bu durumu belgelemek için Askerliğe Elverişsiz Çürük Raporu verilmektedir.

Askerliğe Elverişsiz Çürük Raporu

Askere gidebilmek için öncelikle Askerlik Şubesine sağlık muayenesi olunması gereklidir. Sağlık kontrolü sırasında bir sağlık sorunu tespit edilmesi durumunda tam teşekküllü devlet hastaneleri sevkiniz istenecektir. Tam teşekküllü devlet hastanesinde yapılan tetkikler incelemeler sonucunda da ilgili sağlık probleminiz askerlik yapmanıza engel olacak bir durum teşkil ederse, çürük raporu düzenlenmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler 2024

Askerliğe elverişsiz durumu, askerliğe başladıktan sonra da başınıza gelabilir. Askerliğiniz yaptığınız esnada oluşan veya daha da kötü duruma giden bir hastalığınız olması durumunda tekrar tam teşekküllü devlet hastanesine sevk edilirsiniz. Gerekli incelemeler ve tetkikler sonucunda sağlık probleminiz askerlik yapmanıza engel olması durumunda Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu hazırlanarak mevcut askerliğiniz bitirilir.

Çürük Raporu bir Engelli Raporu mudur?

Çürük Raporu, tamamen askerlik durumunu kapsaması nedeniyle sivil hayatta engelli raporu yerine geçmez. Çürük raporu sadece kişinin askerlik durumunun uygunsuzluğuna gösteren bir belge niteliğindedir. Bu duruma örnek vermek gerekirsek; işitme kaybı olan ve bu durum sebebiyle çürük raporuna sahip olan bir birey, tam teşekküllü devlet hastanesinden almış olduğu çürük raporu ile engelli kadrosuna iş başvurusunda bulunamaz. Engelli kadrosuna girilmesi için tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan %40 ve üzeri engel oranını gösteren bir engelli raporuna sahip olunması gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Çürük Raporunuz var ancak Engelli Raporu Alamıyorsunuz 

İş başvurusu esnasında özellikle istenen iki önemli belge vardır. Birincisi bir sağlık raporu, ikincisi ise askerlik terhis belgesidir. Askerlikten muaf olduğunuza dair çürük raporunuzu işverene belirtmeniz durumunda askerlik durumunuz tamamlanmış olacaktır. Fakat burada önemli olan bir nokta da engelli raporuna sahip olup olmadığınızdır. Birçok vatandaş çürük raporuna sahip olmasına rağmen rahatsızlığının karşılığı engel oranı yüzde kırkı geçmemesinden dolayı engelli raporu alamamaktadır. Engelli raporu olmaması nedeniyle engelli kadrosunda değerlendirilemeyen ancak askerlikten çürük raporu olan bir kişiyi işverenler pek tercih etmemektedirler. 

Çürük Raporu Alan Memur Olabilir mi?

Askerliğe başvuran kişi askerliğe elverişsiz olması durumunda çürük raporu düzenlenerek, askerlikten muaf sayılır. Askerlikten muaf sayılan kişi devlet memuru olmasına engel bir durum değildir. Devlet memuru olmanız için mesleği icra etmenize engel bir durumun olmaması gereklidir. Askerlikten alınan çürük raporu, engelli raporu ile aynı şeyi ifade etmez.

Engelli Raporu Olan Bir Kişi Askerlik Yapabilir mi?

Askerliğe elverişsiz raporu sadece askerlik dönemi için verilen bir rapor türüdür. Engelli raporu tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurarak en az %40 engel oranına sahip olmanız durumunda düzenlenen bir rapor türüdür. Özetle çürük raporu askerlik dönemi, engelli raporu yerine geçmemektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  g_zel
  Güzel
 • 9
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 7
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (33)

 1. Öncelikle selamlar.ben şu an memurum ve 13 gün sonra askere gideceğim işitme problemim var eğer askerlikte çürük verirlerse ne gibi durum olur.iş yerim bilmiyor işitme kaybım olduğunu. evrak vermem gerekiyormu kurumuma yada askerlik şubesi kurumuma evrak gönderirmi işitme kaybı var o yüzden çürük verdik diye.eğer iş yeri elverişsiz durumumun nedenini öğrenecekse söylemeyip 6 ay askerlik yapacağım

 2. 14 Ağustos 2023

  Çürük raporunun avantajı varmı sınavlarda filan KPSS’de filan

 3. 2 Nisan 2023

  Merhaba ben böbrek nakli hastasıyım ve %70 devlet hastanesi kurul raporum var askerden muaf olurmuyum

 4. 28 Mart 2023

  Yuzde 30 engellı raporum var aourt kapagı amelıyatınoldum acık kalp amelıyatı yanı aourt kapagım degıstı askerlıge gıdebılırmıuom yonetmelık degıstıgı ıcın suan yuzde 40 rapor vermıyolaröıs bundan once yuzde 40 rapor verıyolarmıs ama suan vermıyorlar 3 tane sehırde sordurudm ve bununla alakalı hıcbır sekılde verılmıyor dendı yızde kırk rapor ve bundan oncede besyoyu kazanmıstım onada kabul edılmedım heycanlı spor yapamassım dedı kardıyolojı polıkınlıgındr suan benı askere alırlarmı pekı

 5. 10 Mart 2023

  Merhabalar efendim oğlum şuan asker ve rahatsızlandı hava değişimine geldi 11gün oğlum askere giderken 58 kilo idi şimdi ise 49 kiloya düştü askerlikten nasıl muaf edebiliriz zatürre geçirdi ve şuan nefes darlığı yaşıyor yorumunuz için simdeden teşekkür ediyorum

 6. 11 Şubat 2023

  Selamlar. Benim gece körlüğü hastalığım var (retinistiz pigmentoza) Görüş alani testine girdim %34 ve %37 görüşüm var. Internette ve milli savunma bakanliginin sitesinde gece körleri askerlikten muaf tutulur diye yazıyor ama bana askerliğe el verislidir diye rapor verildi cok yerde araştırdım gece körü olup askerlik yapan yok ben tekrar muayene olamazmıyım acaba, bana yanlış karar verildiğini düşünüyorum. Doktor ilk gun elverisli degilsin diye söyleyip ertesi gün görüş alan testi sonucunun ayni çıkmasına rağmen elverisli diye onayladı

 7. 13 Ocak 2023

  Benim arkadaşin %25 engelli raporu var bu askerlikte sıkıntı cikarmı?

 8. 27 Aralık 2022

  Benim %60 zihinsel engelli rapor baba çürük raporu çıkartmış engelli rapor sayılıyor mu

 9. 30 Eylül 2022

  Hocam ben askerde hiper tansiyon nedeniyle çürüğe ayrıldım kalbimde hafif aort yetmezliği var tabsıyonum aşırı yüksek çıkıyor bu nedenle engeli puanı tahmini kaç alırım

  • İsmail Bey öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 10. 27 Eylül 2022

  Selamun aleyküm hocam benim ateşli dilah yaralanması sonucu sol ayak sinir yaralanması, sinir hasarı, sol ayak bileği kısmi felç, sol ayak kısalması ( 5 cm ) ve sağ ayaktan sol bacağıma damar nakli yapıldı askerliğe elverişli değildir raporu aldım engelli raporu alabilirmiyim. Ayakta fazla duramıyorum ağrı ve şişme oluyor engelli kadrosundan işe girebilmek için. Cevaplarsanız memnun olurum.

  • Onur Bey, bu tarz durumlarda yorum yapmayı doğru bulmuyoruz. Her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı bizler ne yazık ki doktor değiliz. Ama size önereceğimiz şu durum var kurula girmeden önce sizi takip eden veya muayene gönderilen uzman doktordan oranınız hakkında bilgi rica edin genelde yardımcı oluyorlar.

 11. 30 Temmuz 2022

  Öncelikle selamın aleyküm ben ülseratif kolit hastasıyım bağırsağımın tamamında tutulum var ve askerlikten muaf aldım sağlık raporunda yüzde kaç engel alabilirim hastalığım ülseratif kolit pankolit türü kronik bir hastalık

  • Talha Bey aleykümselam öncelikle geçmiş olsun. Buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz. Her kişinin hastalığının şiddeti evresi ve verdiği tahribat farklı olabilir. Bu durumda engel oranını değiştirebilir. Bu sorunuzun cevabını en doğru şekilde doktorunuz verecektir. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz yardımcı olacağını düşünüyoruz.

 12. 15 Temmuz 2022

  Merhaba. Göz siniri iltihabı hastalığından dolayı askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Sağ gözde kör denilebilcek kadar görme kaybım var. Heyet doktoru Tedavisi olmadığı için muaf tuttu aynı sebeplerden ötürü engelli raporu alma şansım nedir? Not: heyet doktoru TSK için gittiğimi unutup engellidir diye yazmıştı sisteme daha sonradan özür dileyerek düzeltip TSK yönetmenliğine göre değiştirdi notunu. İyi çalışmalar dilerim vereceğiniz cevap içinde teşekkür ederim

  • Tugay bey geçmiş olsun. Tek göz kaybında heyet hastanelerden verilen rapor oranı yüzde 32’dir. Ek hastalıklarınız var ise %40 oranı geçeceğinizi düşünüyorsanız engelli raporuna başvuru yapabilirsiniz.

   • 17 Temmuz 2022

    Hocam cevabınız için teşekkür ederim fakat benim hastalığım optik sinir hastalığına giriyor. Beyine giden sinirde iltihap olduğu için görme kaybı oluştu ve tedavisi malesef yok. Bunu askerlik için sağlık raporuna yazdı doktor tedavisi yok diye. Yani kısaca göz değil sinir hastalıkları bölümünden alma şansım varmı %40 ve üstü engel raporunu. İlginiz için teşekkür ederim.

    • Tugay bey, kronik hastalık sınıfına gireceğinden en azından ek hastalık belirtmediğiniz sürece ve %40 üzeri oran almanız durumunda süresiz rapor çıkacaktır. Öncelikle sinir hastalıkları bölümünden randevu alarak doktorunuzla ön görüşme yapınız ve rica edin alacağınız engel oranını size söyleyebilir. geçmiş olsun.

 13. İyi günler abim bundan yaklaşık 10 yıl önce arkerlik yaparken usta birliğinde 5 6 kişiyle birlikte verem hastalığı bulaştı ve bir süre askeri gata hastanesinde yaptı tedavi gördü ve çürük rağoru verildi şuanda bi dava açılabilirmi yada maai filan bağlanırmı doktor ağır işte çalışamazsın demilti ozaman

 14. eren bey merhaba 1993 yılında askere gittim sanırım 7.8 ay sonra askerde mide kanaması geçirdim manisa askeri hastanesinde yattıktan sonra ankara gataya sevk verdiler oradada gasro entereloji bölümünde 3 aya yakın yattım tedavi sürecinden sonra hava değişimi verdiler tekrar hava değişiminden sonra gataya geleceksin dediler tekra gataya gittim yine hastanede yattım sonrasında heyet raporu ile askerlikte çürük raporu vererek beni gönderdiler.. şimdi merak etiğim emeklilik te raporun bir faydası olurmu… bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler

 15. 3 Haziran 2022

  Selamün aleyküm hocam 2007 yılında zihinselden rapor sürekli alındı ve askerliğini yaptı ekpss sınavına girdi tercih etti diyelim atamasında sıkıntı çıkar mı? Askerlik tam yaptı için sıkıntı çıkar mı ekpss atamasında Teşekkürler.

Bir yanıt yazın