1. Anasayfa
 2. Diğer

Askerlikten Muaf Ne Demek?

Askerlikten muaf ne demek, askerlikten muaf hastalıklar listesi, askerlik muaf belgesi nasıl alınır, askerlikten kimler muaf olur? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


4
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Askerlik, her erkek vatandaşımız için yaşamının bir dönüm noktasıdır. Ancak bazı durumlarda, askerlik yükümlülüğünden muaf tutulma durumları olabilir. Peki, askerlikten muaf ne demek? Bu yazımızda, askerlikten muafiyet hakkında her şeyi sizler için araştırdık.

Askerlikten muaf ne demek?

Askerlikten muafiyet, erkek vatandaşların zorunlu askerlik hizmeti yerine getirmeleri gereken bir yükümlülükten muaf tutulması anlamı taşır. Askerlikten muaf olan bir kişi, askerlik hizmetini yerine getirmek zorunda değildir.

askerlikten muaf ne demek
askerlikten muaf ne demek

Askerlikten muaf ne demek? Sorusuna cevap verdiğimize muafiyet ile ilgili diğer detayları hep beraber inceleyelim.

Askerlikten muaf hastalıklar listesi?

Askerlikten muaf tutulacak hastalıklar genel olarak aşağıdaki durumlar askerlikten muafiyet sağlayabilir:

HastalıklarDeğerlendirme Kriteri (TSK Sağlık Yeteneği) Yönetmeliği
Vücut endeksi(Boy, Kilo) askerlik şartlarına uygun olmayan kişiler,
Düz taban(Standart derecelerin) üstünde olması durumunda,
Göz HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Sinir HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Ruh Sağlığı ve HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
K.B.B. HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Deri ve Zührevi HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
İç HastalıklarStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Sindirim Sistemi HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Ürogenital Organ HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Göğüs HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Kas ve İskelet HastalıklarıStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
Cerrahi HastalıklarStandart derecelerin altı/üstü olması durumunda
askerlikten muaf hastalık listesi – askerlikten muaf ne demek

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği EK-C Hastalık ve Arızalar Listesi detaylarını incelemek için alt bölümde yer alan bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Hastalık ve Arızalar Listesi

Askerlik muaf belgesi nasıl alınır?

Askerlik muafiyeti belgesi almak için, öncelikle askerlik şubesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Askerlik şubesi durumunuzu değerlendirmek için sizi hastaneye sevk eder. Hastane sizi değerlendirir ve kurula sevk eder. Kuruldan alınan belgeyi tekrar askerlik şubesine geri götürülür. Askerlik şubesi size “barışta ve seferde askerliğe elverişli değildir” muafiyet belgesi verir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Düz Taban Askerlik Yapar mı 2023?

Askerlikten kimler muaf olur?

Askerlik yapacak kadar sağlıklı olmayanlar veya kronik bir hastalığı olanlar kurul kararı ile askerlikten muaf tutulur. Ek olarak MSB Muafiyet İşlemleri web sayfasında muafiyet kapsamında olan kişiler şu şekilde belirtilmiştir.

Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölen, akıbeti meçhul kalan, hakkında gaiplik kararı alınan ve malul olanlar

a) Baba ve annesinin müşterek olarak talep ettiği veya baba ya da annesinden biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silahaltına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir,

b) Baba ve annenin müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silahaltında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silahaltında olan kardeşi yok ise veya silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerden;

a) Askerlik hizmetini yerine getirmekte olan yükümlüler ile 3713 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamına giren sivillerin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamı,

b) Kamu görevlilerinin (güvenlik korucuları dâhil) kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.

Bunlara ek olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminde görevi olmadığı halde mukavemet nedeniyle şehit olan kişilerin erkek çocukları ve aynı anne babadan olmak kaydıyla kardeşleri askerlikten muaf sayılmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Askerlik Kilo Sınırı Nasıl Hesaplanır 2023?

Askerlikten muaf ne demek? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili

Yorumlar (4)

 1. 22 Eylül 2023

  Merhaba bir trafik kazası sonucu omurgamda 2 disk kaybettim sırtımda 13 ve sol bacağımda 2 platin var ağır şeyler kaldıramıyorum ve çabuk tükeniyorum gücüm yetmiyor uzun aktivitelere , başvuru yapsam muaf alma olasılığım nedir?

 2. 29 Nisan 2023

  Merhaba süperventrikğler taşikardi huzursuz bacak ve kolleatrolden %48engelli raporu olan biri askerlikten muaf olur mu. Yasayşöyle sorayım %40 ve üzeri engelli olan biri askere alınır mı

Bir yanıt yazın