1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Askerlik Kilo Sınırı Nasıl Hesaplanır 2022?

Askerlik kilo sınırı, askerlik kilo sınırı hesaplama, askerlik boy ve kilo sınırı tablosu, zayıflar askere alınır mı, kilodan askerlik muafiyeti kaç yıl tüm detayları ile sizler için araştırdık.


34

Askerlik kilo sınırı, tıbbi nedenler dışında Türk Silahlı Kuvvetlerinde potansiyel bir asker olarak diskalifiye edilmenin başlıca nedenlerinden birisidir. Türk Silahlı Kuvvetler tarafından belirlenen standart boy ve kilo gereksinimini, kişinin karşılayamamasıdır.

Askerlikte kilo sınırı 2022?

Erkek adaylar için askere girmek için en önemli kriter kilo ve boy endeksleridir. Özel bir teknik ile hesaplanan bu hesaplama yönteminin dışına çıkarsanız reddedilirsiniz.

Asker olmak istiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede aşina olmanız gereken bir alan, askerlik boy ve kilo gereksinimleridir.

Askerlik kilo sınırı hesaplama

Askere gitmek için fiziksel gerekliliklere ilişkin bazı muafiyetler var. Bu, başvuranın kilo ve boy sınırının altında kalması veya üstünde olması durumunda askerlikten muaf sayılır.

Askerlik kilo sınırı hesaplaması şu şekilde olur;

 1. Boyunuzu ölçün (cm),
 2. Boyunuzun son iki rakamından üç çıkartın,
 3. Kalan rakama +30 ekleyin.

Askerlik kilo sınırı hesaplama örneği

1,81 boyunda olan bir asker adayın kilo sınırı hesaplaması şu şekilde olur;

1,81 cm – 03 cm = 1,78 cm olan kişinin son iki rakamı 78

Kalan Rakam (78) + 30 = 108 kg

(108 kg) kişinin olması gereken maksimum kilosunu ifade eder. Bu kilonun üzerinde iseniz;

 • Hastaneye sevk edilirsiniz,
 • Uzman doktor tarafından detaylı kontrol edilirsiniz,
 • Doktor gerekli kontroller ile beraber sağlık kuruluna sevk eder,
 • Kurul 1 yıl askerliğinizi erteler,

Kilonuz değişim göstermez ise; tekrar bir yıl sonra tekrar aynı adımlar izlenir ve bir yıl daha ertelenir. 3. kontrolde kilo ve boy oranında öngörülen değişiklik olmaması durumunda askerlikten muaf sayılırsınız.

Önerilen Yazı
Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Nasıl Yapılır?

Askerlik boy ve kilo sınırı tablosu

Alt kısımda yer alan tabloda kırmızı ile belirtilen rakamlar askerlikten kişinin muaf olmasını gerektirir. Örneğin; 85 kilo ve 1.50 cm olan bir kişinin kilosu ve boyu 33 kg üst/alt sınırda ise askerlik ertelenir. Kişinin askere alınması için izin verilen minimum ve maksimum ağırlık tablosu aşağıdadır .

askerlik kilo sınırı
askerlik kilo sınırı

Zindelik ve vücut kompozisyonu standartlarının temel amacı, her zaman, uygun vücut ağırlığının sağlığı, fiziksel hazırlığı ve uygun askeri görünümü desteklediği varsayımına dayanarak, askerlik hizmetinin fiziksel taleplerine en uygun askerleri seçmesi olduğu unutulmamalıdır.

Önerilen Yazı
E-Devlet Askerlik Sorgulaması ve Celp Dönemleri 2022

Türk Silahlı Kuvvetlerinde askerlik kaydınızı yapmak istiyorsanız, fiziksel olarak en iyi durumda olmalısınız. Kilo, vücut yağı ve sağlıkla ilgili gerekli şartları sağlamalısınız.

Zayıflar askere alınır mı?

Askerlik zamanı gelen adayların dikkat etmesi gereken bir durumda kilosudur. Kilo sınırı dışında kalan kişi askere alınmaz. Bu durum zayıf ve şişman kişileri de kapsar.

Kilodan askerlik muafiyeti kaç yıl?

Kilo sınırı dışında kalmanız durumunda 1 yıl ertelenir, 1 yıl sonra kontrol takip edilir. Durum değişmez ise 3. yıl kilo sınırı dışında kalırsanız askerlikten muaf sayılırsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (34)

 1. 7 gün önce

  Kiyafetsiz 92 kilyom biyum 165 yarın heyete cikacam sonuc ne olur acaba

Bir cevap yazın