1. Anasayfa
 2. Diğer

Askerlik Kilo Sınırı Nasıl Hesaplanır 2023?

Askerlik kilo sınırı, askerlik kilo sınırı hesaplama, askerlik boy ve kilo sınırı tablosu, zayıflar askere alınır mı, kilodan askerlik muafiyeti kaç yıl tüm detayları ile sizler için araştırdık.


453
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Askerlik kilo sınırı, tıbbi nedenler dışında Türk Silahlı Kuvvetlerinde potansiyel bir asker olarak diskalifiye edilmenin başlıca nedenlerinden birisidir. Türk Silahlı Kuvvetler tarafından belirlenen standart boy ve kilo gereksinimini, kişinin karşılayamamasıdır.

Askerlikte kilo sınırı 2023?

Erkek adaylar için askere girmek için en önemli kriter kilo ve boy endeksleridir. Özel bir teknik ile hesaplanan bu hesaplama yönteminin dışına çıkarsanız reddedilirsiniz.

Asker olmak istiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede aşina olmanız gereken bir alan, askerlik boy ve kilo gereksinimleridir.

Askerlik kilo sınırı
Askerlik kilo sınırı

Askerlik kilo sınırı hesaplama

Askere gitmek için fiziksel gerekliliklere ilişkin bazı muafiyetler var. Bu, başvuranın kilo ve boy sınırının altında kalması veya üstünde olması durumunda askerlikten muaf sayılır.

Askerlik kilo sınırı hesaplaması şu şekilde olur;

 1. Boyunuzu ölçün (cm),
 2. Boyunuzun son iki rakamından üç çıkartın,
 3. Kalan rakama +30 ekleyin.

Askerlik kilo sınırı hesaplama örneği

1,81 boyunda olan bir asker adayın kilo sınırı hesaplaması şu şekilde olur;

1,81 cm – 03 cm = 1,78 cm olan kişinin son iki rakamı 78

Kalan Rakam (78) + 30 = 108 kg

(108 kg) kişinin olması gereken maksimum kilosunu ifade eder. Bu kilonun üzerinde iseniz;

 • Hastaneye sevk edilirsiniz,
 • Uzman doktor tarafından detaylı kontrol edilirsiniz,
 • Doktor gerekli kontroller ile beraber sağlık kuruluna sevk eder,
 • Kurul 1 yıl askerliğinizi erteler,

Kilonuz değişim göstermez ise; tekrar bir yıl sonra tekrar aynı adımlar izlenir ve bir yıl daha ertelenir. 3. kontrolde kilo ve boy oranında öngörülen değişiklik olmaması durumunda askerlikten muaf sayılırsınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Askerlik İşlemleri ve Muafiyet Nasıl Yapılır?

Askerlik boy ve kilo sınırı tablosu

Alt kısımda yer alan tabloda kırmızı ile belirtilen rakamlar askerlikten kişinin muaf olmasını gerektirir. Örneğin; 85 kilo ve 1.50 cm olan bir kişinin kilosu ve boyu 33 kg üst/alt sınırda ise askerlik ertelenir. Kişinin askere alınması için izin verilen minimum ve maksimum ağırlık tablosu aşağıdadır .

askerlik kilo sınırı
askerlik kilo sınırı

Zindelik ve vücut kompozisyonu standartlarının temel amacı, her zaman, uygun vücut ağırlığının sağlığı, fiziksel hazırlığı ve uygun askeri görünümü desteklediği varsayımına dayanarak, askerlik hizmetinin fiziksel taleplerine en uygun askerleri seçmesi olduğu unutulmamalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Devlet Askerlik Sorgulaması ve Celp Dönemleri 2022

Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında askerlik kaydınızı yapmak istiyorsanız, fiziksel olarak en iyi durumda olmalısınız. Kilo, vücut yağı ve sağlıkla ilgili gerekli şartları sağlamalısınız.

Zayıflar askere alınır mı?

Askerlik zamanı gelen adayların dikkat etmesi gereken bir durumda kilosudur. Kilo sınırı dışında kalan kişi askere alınmaz. Bu durum zayıf ve şişman kişileri de kapsar.

Kilodan askerlik muafiyeti kaç yıl?

Kilo sınırı dışında kalmanız durumunda 1 yıl ertelenir, 1 yıl sonra kontrol takip edilir. Durum değişmez ise 3. yıl kilo sınırı dışında kalırsanız askerlikten muaf sayılırsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 87
  be_endim
  Beğendim
 • 14
  g_zel
  Güzel
 • 25
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 10
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 17
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 29
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (453)

 1. 28 Şubat 2024

  Merhaba boy 163 kilo 48 muaf olur muyum?

 2. 26 Şubat 2024

  merhabalar kalp çarpıntısı için kullanılan raporlu ilaç engelli rapor talebinde faydası olurmu teşekkürler

 3. Hocam merhaba hayırlı günler 1.76 boyundayım ve 139 kiloyum muaf sayılır mıyım

 4. Merhaba boyum 188 kilom 145 erteleme mi alırım direk muaf mı tutulurum cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Hocam merhaba yarin 6 subatta ikinci muayneme girecegim gecen sene 1.73 boy kilo 103 ile 1 sene erteleme aldım şimdi ise kilom 107 gosteriyor tekrardan erteleme alabilirmiyim

 6. bu ne kadar güncel bir sitede olmanız gereken kilonun 21 kilo altında olursanız muaf olursunuz diyordu hangisi dogru şimdi

 7. 25 Aralık 2023

  Hocam bana muaf vermişlerdi kilomdan ötürü istesem askere gitme ihtimalim varmıdır çürük aldım ama gitmek istiyorum şu an kilom 106 boyum 1.86

 8. Merhaba boy 1.81 kilo 125 sonuç ne olur nasıl yol izlenir?

 9. Merhaba 186 boy 56-57 arasında 3-4 yıldır hiç değişmeyen kiloya sahibim 1 yıl erteleme olur mu diye sormak istiyorum

 10. Merhabalar 28.12.2022 1 yıl erteleme aldım kilo fazlası sebebiyle şimdi tekrar sağlik ocağına mi gideceğim yoksa askerlik şubeye mi gideceğim bilgisi olan var mı acaba

 11. 27 Kasım 2023

  Hocam selamlar, 1.80 boy, 116 kiloyum fakat kilomu göstermiyorum. erteleme almak istiyorum, tartıya çıktığımda çıkan rakamlara bağlı olarak kesin bir erteleme alır mıyım yoksa kafalarına göre “sen yaparsın” diyip elverişli verebilirler mi?

Bir yanıt yazın