İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Duygudurum Bozukluğu İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Duygudurum bozukluğu engel oranı, duygudurum bozukluğu engel oranı tablosu, duygudurum bozukluğu engelli raporu sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.


+ - 0

Depresyondan bipolar bozukluğa kadar değişen ruh sağlığı sorunları, duygudurum bozuklukları olarak bilinir.Bu yazımızda; Duygudurum bozukluğu nedir? Duygudurum bozukluğu için hangi doktora gidilir? Duygudurum bozukluğu nedenleri nelerdir? Duygudurum bozukluğu engel oranı, duygudurum bozukluğu engel oranı tablosu, duygudurum bozukluğu engelli raporu sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Duygudurum bozuklukları, kişinin duygularını, enerjisini ve motivasyonunu aynı anda etkileyebilen bir grup psikiyatrik hastalıktır. En belirgin iki örnek, majör depresif bozukluk ve bipolar bozukluktur.

Duygudurum bozukluğu nedir?

Duygudurum bozuklukları olarak da bilinen duygulanım bozuklukları, öncelikle kişinin duygusal durumunu etkileyen akıl sağlığı problemidir. Günlük yaşamda düşünme, hissetme ve yaşama biçimlerini etkilerler. Diğerlerinin yanı sıra majör depresif bozukluk ve bipolar bozukluk da dahil olmak üzere birçok duygudurum bozukluğu türü vardır

Her iki kategoride de insanlar kendilerini kötü, üzgün veya umutsuz hissettikleri depresif dönemler veya dönemler geçirirler. Bununla birlikte, bipolar bozukluğu olan kişilerde manik dönemler de vardır; bu dönemler kendilerini “aşırı derecede gergin”, sinirli veya enerjik hissettikleri dönemlerdir. Semptomlar duruma ve kişiden kişiye değişir.

Duygudurum bozukluğu olan kişiler genellikle ruh hallerini düzenlemede sorun yaşarlar ve ilgi ve enerji seviyelerinde değişiklikler yaşarlar.

Duygudurum bozukluklarının sebepleri tam bilinmese de beyin kimyasallarındaki dengesizlikler bir rol oynar. Beklenmedik yaşam olayları ve/veya kronik stres gibi çevresel faktörler de duygudurum bozukluğuna katkıda bulunabilir.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Duygudurum bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Yaşam kalitenizi etkileyen belirtiler yaşıyorsanız veya duygudurum bozukluğunuz olabileceğinden endişeleniyorsanız hemen doktorunuzu görmelisiniz. Duygudurum bozukluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız ya da teşhis koyulması durumunda, sağlık hizmeti sağlayıcınızla (örneğin, birinci basamak doktoru, psikiyatrist, psikolog veya sosyal hizmet uzmanı) devam eden bir ilişki sürdürmeniz önemlidir.

Duygudurum bozukluğu nedenleri nelerdir?

Duygudurum bozukluklarına aşağıdaki faktörler neden olabilir:

Genetik Sebep

Ebeveynlerinizden duygudurum bozukluklarına genetik bir yatkınlığı (bir kişinin bir durum geliştirmesini daha olası hale getirir) alabilirsiniz. Bu, yaşamın erken dönemlerinde bir duygudurum bozukluğu yaşayan veya şiddetli semptomları olan kişiler için daha doğru olur.

Çevresel Sebep

Hayatınızın erken dönemlerinde yaşadığınız olumsuz deneyimler (örneğin, bir istismar öyküsü) sizi duygudurum bozukluğu geliştirmeye yatkın hale getirebilir.
Duygudurum bozukluğu atakları genellikle bir ilişki, iş veya tıbbi problemler gibi stresli bir anın tetiklemesi ile başlayabilir. Ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde bu her zaman böyle olmaz.

Duygudurum bozukluğu engel oranı

Psikiyatristler, duygudurum bozukluğunuz olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirme yapmaktadır. Belirtilerinizi izlemek ve ilerlemenizi takip etmek için size sıklıkla duygudurum bozukluğu ilgili sorular sorabilir ve sizi takip edebilir. Duygudurum bozukluğu teşhisi yapılması durumunda alt kısımda yer alan engel oranı verilebilir.

Duygudurum bozukluğu engel oranı tablosu

a) Manik nöbet, bipolar duygudurum bozukluğu,

Duygudurum BozukluğuOran
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen%0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen%40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen%70

b) Yineleyen depresif bozukluk

Duygudurum BozukluğuOran
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen%0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen%20
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen%40

c) Yineleyen depresif bozukluk, şimdiki nöbet psikotik belirtili olan, olmayan, ağır

Duygudurum BozukluğuOran
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen%0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen%40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen%70

Not : Yineleyen depresif bozukluğu olup, remisyonda olan kişilere engel oranı verilmemelidir.

Duygudurum bozukluğu engelli raporu

Duygudurum bozukluğu engelli raporu için başvurmak için öncelikleyetkili hastanelerin sağlık kurulu birimine ziyaret etmelisiniz. Sağlık kurulu birimi duygudurum bozukluğu teşhisi, durumu, şiddetini değerlendirmek için sizi ilgili bölüme sevk edecektir. Uzman doktorunuz gerekli araştırmaları yaparak duygudurum bozukluğu teşhisi için karar verecek ve sağlık raporu, erişkinler için engel oranı klavuzunda yer alan “Ruhsal Hastalıklar (3)” kısmında yer alan duygudurum bozukluğu engel oranı ölçütlerine göre sağlık raporu verecektir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap