İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Astım İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Astım nedir, astım atağı gelişirse ne olur, astım krizi risk faktörleri nelerdir, astım belirtileri nelerdir, astım neden olur, astım nasıl teşhis edilir, astım engel oranı, astım için hangi bölüme gidilir? Tüm detayları ile sizler için araştırdık.


0

Astım çocuklarda yaygındır, ancak hayatınızın herhangi bir noktasında gelişebilir. Yetişkin olarak astım geliştiren insanlar, yetişkin başlangıçlı astım olarak bilinen şeye sahiptir.

Öksürme? Hırıltı mı? Göğüs ağrısı? Bu belirtiler tanıdık geliyorsa, akciğerlere hava taşıyan ve dışarı taşıyan hava yollarını (bronş tüpleri) alevlendiren kronik bir hastalık olan astım olabilir.

Astım nedir?

Akciğerlerde yer alan bronş (hava kanalı) tüplerinin yada hava yolu kanallarının iltihaplandığı kronik akciğer hastalığıdır. Hava yolu iltihabı ayrıca hava yolu hiper reaktivitesine yol açar ve bu da çeşitli uyaranlara yanıt olarak hava yollarının daralmasına neden olur.

Zaman zaman astımı olan kişiler nefes alıp vermekte zorlanırlar, çünkü akciğerlerindeki hava yolları daralır ve nefes almak zorlaşır. Diğer zamanlarda solunumları normaldir. Astımlı çoğu insan aktif kalabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Astım atağı gelişirse ne olur?

Bir risk faktörü astım semptomlarınızı tetiklediğinde, solunum yollarınızı kaplayan zar şişer, tüplerin etrafındaki kaslar daralır ve solunum yolları mukusla dolar. Bu tüpler daraldıkça nefes almak daha zor hale gelir ve hırıltı ve öksürük, tıkanıklık, nefes darlığı ve göğüste sıkışma veya ağrı durumları yaşanabilir.

Astım krizi risk faktörleri nelerdir?

Herkes astım krizi geçirebilse de, en yaygın olarak şu durumlarda ortaya çıkar:

 • 5-17 yaş arası çocuklar ve ergenler
 • Çevresel etkiler
 • Sigara dumanına maruz kalma

Diğer faktörler şunları içerir:

 • Ailede astım öyküsü
 • Kişisel tıbbi alerji öyküsü

Astım belirtileri nelerdir?

Astımın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Hırıltı solunum – nefes alırken göğüsten gelen tiz bir ses
 • Yeterince hava alamama veya nefes darlığı hissi
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Öksürme.

Astım hastası olmak için tüm bu semptomların olması gerekmez. Astım semptomları farklı insanlar için farklı şeyler tarafından tetiklenebilir. Yaygın tetikleyiciler arasında egzersiz, sigara dumanı, soğuk algınlığı ve grip ve havadaki alerjenler (örneğin çimen poleni) bulunur.

Astım Tablosu
Astım Tablosu

Astım neden olur?

Astım akciğer anormalliğinin temel nedeni henüz bilinmemekle birlikte, sağlık uzmanları bu durumun aşağıdakilere yol açan özel bir hava yolu iltihabı türü olduğunu belirlemiştir;

 • Hava yolu kaslarının kasılması
 • Mukus üretimi
 • Hava yollarında şişme

Astımın kesin nedenleri bilinmemekle beraber bu durum kısmen genetiğe bağlıdır. Astım alerjik olabilir veya alerjik olmayabilir. 

Önerilen Yazı
KOAH Hastalığı İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Annelerin hamileyken sigara içmesi, bebeklerin veya küçük çocukların yanında sigara içilmesi, trafik veya sanayiden kaynaklanan hava kirliliği, küflü evler ve erken veya düşük doğum, çocukların astıma yakalanma riskini artırır.

Yetişkinler, işyerinde veya evde iç ortam hava kirliliğinden (örneğin, akciğerleri tahriş eden dumanları soluyarak veya alerjisi olan tozları soluyarak) zamanla astım geliştirebilir.

Her yaştaki yetişkin, çocukken astımı olmasa bile astım geliştirebilir.

Astım nasıl teşhis edilir?

Astımı teşhis etmek ve onu diğer akciğer rahatsızlıklarından ayırt etmek için doktorlar, tıbbi öykü, fizik muayene ve laboratuvar testlerinin bir kombinasyonuna güvenirler.

Bu testler şunları içerebilir:

 • Spirometre (Solunum Fonksiyon Testleri),
 • Pik akış izleme (PFM),
 • Göğüs Röntgeni,
 • Kan testleri,
 • Alerji testleri,

Astım için hangi bölüme gidilir?

Nefes almada güçlük, hırıltılı solunum veya göğüste sıkışma olduğunu fark ederseniz, astımınız olup olmadığını veya başka bir sorun olup olmadığını belirleyebilmesi hastanelerin Göğüs Hastalıkları, Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji bölümü yada Dahiliye (İç Hastalıkları bölümü) ziyaret etmelisiniz.

Önerilen Yazı
Verem İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Astım engel oranı

Astım teşhisi tipik olarak doktorunuzun kişisel ve tıbbi geçmişinizi inceler. (size semptomlarınız hakkında sorular sorar, sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorar ve size aile geçmişiniz hakkında sorular sorar);

Fizik muayene eder. (doktorun nefesinizi dinler); ve bir solunum fonksiyon testi (akciğer fonksiyonunuzu değerlendirmek için bir tür solunum testi) uygular. Doktorunuz, sahip olduğunuz astım tipini ve şiddetini belirlemeye yardımcı olmak için ek testler yapabilir. 

Son olarak tüm testleri ve akciğerinizin genel durumunu inceleyerek engel oranı puanınızı belirler.

Astım engel oranı tablosu

Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda, solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılır;

Göğüs HastalıklarıOran
Az etkilenme varsa%20
Orta derecede etkilenme varsa%40
Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse%80
astım engel oranı tablosu

Astım, diğer bazı durumlar ve sağlık sorunları ile ilişkilendirilebilir. Bazı durumlarda astım bronşit, zatürre gibi hastalıkların olasılığını artırabilir.

Astım hastalığı ile ilgili sorularınızı, görüşlerinizi bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap