1. Anasayfa
 2. Engelli

Astım İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Astım nedir, astım atağı gelişirse ne olur, astım krizi risk faktörleri nelerdir, astım belirtileri nelerdir, astım neden olur, astım nasıl teşhis edilir, astım engel oranı, astım için hangi bölüme gidilir? Tüm detayları ile sizler için araştırdık.


13
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Astım çocuklarda yaygındır, ancak hayatınızın herhangi bir noktasında gelişebilir. Yetişkin olarak astım geliştiren insanlar, yetişkin başlangıçlı astım olarak bilinen şeye sahiptir.

Öksürme? Hırıltı mı? Göğüs ağrısı? Bu belirtiler tanıdık geliyorsa, akciğerlere hava taşıyan ve dışarı taşıyan hava yollarını (bronş tüpleri) alevlendiren kronik bir hastalık olan astım olabilir.

Astım nedir?

Akciğerlerde yer alan bronş (hava kanalı) tüplerinin yada hava yolu kanallarının iltihaplandığı kronik akciğer hastalığıdır. Hava yolu iltihabı ayrıca hava yolu hiper reaktivitesine yol açar ve bu da çeşitli uyaranlara yanıt olarak hava yollarının daralmasına neden olur.

Zaman zaman astımı olan kişiler nefes alıp vermekte zorlanırlar, çünkü akciğerlerindeki hava yolları daralır ve nefes almak zorlaşır. Diğer zamanlarda solunumları normaldir. Astımlı çoğu insan aktif kalabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Astım atağı gelişirse ne olur?

Bir risk faktörü astım semptomlarınızı tetiklediğinde, solunum yollarınızı kaplayan zar şişer, tüplerin etrafındaki kaslar daralır ve solunum yolları mukusla dolar. Bu tüpler daraldıkça nefes almak daha zor hale gelir ve hırıltı ve öksürük, tıkanıklık, nefes darlığı ve göğüste sıkışma veya ağrı durumları yaşanabilir.

Astım krizi risk faktörleri nelerdir?

Herkes astım krizi geçirebilse de, en yaygın olarak şu durumlarda ortaya çıkar:

 • 5-17 yaş arası çocuklar ve ergenler
 • Çevresel etkiler
 • Sigara dumanına maruz kalma

Diğer faktörler şunları içerir:

 • Ailede astım öyküsü
 • Kişisel tıbbi alerji öyküsü

Astım belirtileri nelerdir?

Astımın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Hırıltı solunum – nefes alırken göğüsten gelen tiz bir ses
 • Yeterince hava alamama veya nefes darlığı hissi
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Öksürme.

Astım hastası olmak için tüm bu semptomların olması gerekmez. Astım semptomları farklı insanlar için farklı şeyler tarafından tetiklenebilir. Yaygın tetikleyiciler arasında egzersiz, sigara dumanı, soğuk algınlığı ve grip ve havadaki alerjenler (örneğin çimen poleni) bulunur.

Astım Tablosu
Astım Tablosu

Astım neden olur?

Astım akciğer anormalliğinin temel nedeni henüz bilinmemekle birlikte, sağlık uzmanları bu durumun aşağıdakilere yol açan özel bir hava yolu iltihabı türü olduğunu belirlemiştir;

 • Hava yolu kaslarının kasılması
 • Mukus üretimi
 • Hava yollarında şişme

Astımın kesin nedenleri bilinmemekle beraber bu durum kısmen genetiğe bağlıdır. Astım alerjik olabilir veya alerjik olmayabilir. 

thumbnail
Önerilen Yazı
KOAH Hastalığı İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Annelerin hamileyken sigara içmesi, bebeklerin veya küçük çocukların yanında sigara içilmesi, trafik veya sanayiden kaynaklanan hava kirliliği, küflü evler ve erken veya düşük doğum, çocukların astıma yakalanma riskini artırır.

Yetişkinler, işyerinde veya evde iç ortam hava kirliliğinden (örneğin, akciğerleri tahriş eden dumanları soluyarak veya alerjisi olan tozları soluyarak) zamanla astım geliştirebilir.

Her yaştaki yetişkin, çocukken astımı olmasa bile astım geliştirebilir.

Astım nasıl teşhis edilir?

Astımı teşhis etmek ve onu diğer akciğer rahatsızlıklarından ayırt etmek için doktorlar, tıbbi öykü, fizik muayene ve laboratuvar testlerinin bir kombinasyonuna güvenirler.

Bu testler şunları içerebilir:

 • Spirometre (Solunum Fonksiyon Testleri),
 • Pik akış izleme (PFM),
 • Göğüs Röntgeni,
 • Kan testleri,
 • Alerji testleri,

Astım için hangi bölüme gidilir?

Nefes almada güçlük, hırıltılı solunum veya göğüste sıkışma olduğunu fark ederseniz, astımınız olup olmadığını veya başka bir sorun olup olmadığını belirleyebilmesi hastanelerin Göğüs Hastalıkları, Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji bölümü yada Dahiliye (İç Hastalıkları bölümü) ziyaret etmelisiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Verem İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Astım engel oranı

Astım teşhisi tipik olarak doktorunuzun kişisel ve tıbbi geçmişinizi inceler. (size semptomlarınız hakkında sorular sorar, sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorar ve size aile geçmişiniz hakkında sorular sorar);

Fizik muayene eder. (doktorun nefesinizi dinler); ve bir solunum fonksiyon testi (akciğer fonksiyonunuzu değerlendirmek için bir tür solunum testi) uygular. Doktorunuz, sahip olduğunuz astım tipini ve şiddetini belirlemeye yardımcı olmak için ek testler yapabilir. 

Son olarak tüm testleri ve akciğerinizin genel durumunu inceleyerek engel oranı puanınızı belirler.

Astım engel oranı tablosu

Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda, solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılır;

Göğüs HastalıklarıOran
Az etkilenme varsa%20
Orta derecede etkilenme varsa%40
Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse%80
astım engel oranı tablosu

Astım, diğer bazı durumlar ve sağlık sorunları ile ilişkilendirilebilir. Bazı durumlarda astım bronşit, zatürre gibi hastalıkların olasılığını artırabilir.

Astım hastalığı ile ilgili sorularınızı, görüşlerinizi bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 56
  be_endim
  Beğendim
 • 13
  g_zel
  Güzel
 • 7
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 5
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (13)

 1. 22 Temmuz 2023

  B.Astim tanı aldım engel oranı nedir ,

  • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 2. 7 Mayıs 2023

  Merhaba bende astım var engelli raporu almaya çalışıyorum üfleme testine girdim fev1 değeriniz referans 77 yazıyo ve fev1/fvc%103 100 de kaç rapor alırım

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

  • 18 Temmuz 2023

   Burcu hanım benim fvc değeri 98 dev değeri 93 sorunuza yanıt buldunuz mu yada size ne kadar oran verildi yüksek çıkmasımi iyi düşük bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler ederim

 3. 10 Mart 2023

  Merhaba annem hamileliğinde astıma yakalandı rutubetli ev vs. Şeyler yüzünden 30 yıldır raporlu ilaç kullanıyor ve azıcık bir hızlı yürüse dai tıkanıyor ilkbahar aylarında aturduğu yerde dai tıkanıyor bazen ilaç dai açmıyor annemi hava vermek zorunda kalıyoruz bunun için engelli raporu alınabilirmi tahminen kaç oranında alabiliriz j45 yazıyor raporunda şimdiden teşekkür ederim

  • Başak hanım öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 4. 8 Ekim 2022

  merhabalar annem 1 3 ay önce 3üncü evre mesane kanseri teşhis konulup opere edildi ve ürostomi ile yaşamı boyunca yaşayacak bu engel durumu sayılırmı

  • Cihangir Bey kanser hastaları tedavi olsa bile kronik hastalık olmasından dolayı oran verilmektedir. Engel oranı hastalığınızın durumu, verdiği tahribat ve evresi engel oranınıza etki eden durumlardır. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz kurula girmeden önce oranınız hakkında bilgi verebilir.

 5. 19 Eylül 2022

  Merhabalar, aralık 2021 de tanımlanmamış astım bronşit teşhisi koyuldu.5 kez tam kriz geçirdim 2 sinde havalarım yanımda yoktu ve ölümden döndüm. İlaclarımı düzenli kullanıyom ama yoğun uyku hali yapıyor. Kurula girdim meslek hastalığı için ilaçlar sebebiyle sft testi normal . Bronş provakasyon testine girdim PC20: 0.35 oranla orta derece şiddetli bronş aşırı duyarlılığı çıktı.haziranda bu sonucu aldım. Bu 0.35ml sonuc benim orta seviye astım olduğumu mu gösteriyor. Engel gelir mi bu değerlere

  • Ahmet Bey öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 6. 18 Eylül 2022

  Merhabalar 2019 dan bu yana raporlu astim ilaçları kullanıyorum. Bu sene kullandığım havaları değiştiren doktora heyete girersem oran cikarmi diye sordum ama artık astima oran vermiyoruz dedi .bunun doğruluğu varmi astima nicin puan vermiolar bu konuda son güncel bilgi alabilirmiyim

Bir yanıt yazın