1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Şartları Nelerdir 2022?

Evde bakım maaşı şartları nelerdir, Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır, evde bakım maaşı ne kadar, evde bakım maaşı ne zaman yatar, evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


13

Engelli bakım maaşı, engelli olan vatandaşların bakım ihtiyaçlarını gidermek ve devlet olarak onlara bir nebze de olsa yardımda bulunmak için verilen hizmetlerdir. Engelli bakım hizmetlerinin en önemlilerinden olan evde bakım hizmeti ise devletin vatandaşlarına uygun ihtiyaçları sağlamak adına kişiye bakan vatandaşlara yapmış olduğu yardımlardır.

Buna göre kişilerin evde bakım hizmeti alabilmeleri içinse öncelikle devlet görevlilerin vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik yardımı sağlamak için genel durumu tespit etmesi ile başlar. Daha sonrasında kişiler engelli bakım hizmetlerinden yararlanabilirler.

Evde bakım maaşı nedir?

Engelli, hasta ve yatalak olan ağır engellidir raporu dahilinde bakımını üstlenen şahıslara (yakın akraba) devlet, bakım aylığı olarak evde bakım parası ödemektedir. Her ay belirli tutarı banka hesabına yatırılan bakıcıların aldığı bu paraya bakım aylığı denilmektedir. Aşağıdaki bilgiler eşliğinde bakım parası nasıl alınır, gerekli şartlar neler ve kimler bakıcı parası alabilir şeklindeki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

Devletten alınacak olan en önemli hizmetlerden birisi olan evde bakım parasının alınabilmesi için sağlanması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler, devletten evde bakım parası alabilirler.

Her ay düzenli bir şekilde ödenen bu aylık için bazı kriterlerin taşınması gerekmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli Sağlık Raporu
 • Kişinin Bakıma Muhtaç Olması
 • Aile Gelir Kriterine Uygun Olması

bakıma muhtaç kişinin gerekli şartları sağlaması durumunda bu haktan yararlanabilir

Engelli Sağlık Raporu

Evde bakım parası alma şartları incelendiğimizde ilk şart bu hizmeti talep eden kişinin %50 engelli ve Ağır Engelli ibaresi bulunması gerekmektedir. Ağır derece engele sahip olan bireylerin aynı zamanda bu engellerini gösteren Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşundan alınmış olan engelli raporlarıdır.

Kişinin Bakıma Muhtaç Olması

Engelli bireyin temel ihtiyaçlarını karşılaması ve idame ettirebilmesi için (beslenme, temizlik, giyinmek, seyahat vb.) başka bir kişinin yardımına ve bakımına muhtaç olması gerekmektedir.

Aile Gelir Kriteri

Gelir kriterlerinin, kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun tespiti gerekmektedir.

Evde bakım aylığına başvuracak kişinin hastalık durumu ne olursa olsun gerekli şartları sağlamadığı durumlarda evde bakım aylığı hakkından yararlanamaz.

Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Şartları Nedir, Ne Kadar Oldu 2022?

Evde bakım maaşı başvurusu nereye yapılır?

Evde bakım aylığı, almak için başvurulan yer, genel olarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüdür. Vakıflar üzerinden de kişilerin evde bakım parası alma başvuruları alınmaktadır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından kişilere verilen sevk ile alınacak olan sağlık raporları ve ardından yapılacak olan muhtaçlık değerlendirmeleri kişilerin evde bakım parası alıp alamayacaklarını netleştirmektedir.

Buna göre kişiler eğer aylık bağlanması için gereken şartları taşıyor ise devlet tarafından bu vatandaşlara evde bakım parası veriliyor. Oldukça önemli olan evde bakım ücretleri, pek çok engelli vatandaşın bir nebzede olsa rahat nefes almasını sağlayan yardımlardan birisidir.

Evde bakım maaşı başvuru belgeleri nelerdir?

Evde bakım parası başvuru şartları alt kısımda yer almaktadır.

 • T.C. Kimlik Kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Evde Bakım Aylığı Başvuru Formu
 • Engelli Sağlık Raporu
 • SGK Gelir Testi
 • Vasi olması durumunda, Mahkeme Onaylı Vasilik Belgesi

şartların yerine getirilmesi ve evrakların eksiksiz tamamlanması halinde evde bakım parasından faydalanabilirsiniz.

Evde bakım parası kime ödenir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, maddi ihtiyacı olan engellilere ve engelli yakınlarına bazı ekonomik katkılar sağlamaktadır. Evde bakım maaşı da bu katkılardan biridir. Evde bakım maaşı engellinin akrabasına veya kendine bakmakta aciz kişiye bakmakla yükümlü olacak kişiye ödenir.

Evde bakım maaşı ne kadar 2022?

2022 Evde bakım aylığı her sene devletin enflasyon rakamlarına göre arttırmasıyla yeniden şekillenmektedir. Buna göre ağır engeli bulunan kişilere devlet desteği verilmesi kapsamında belirli periyotlarda ödenen bu paralar, engelli kardeşlerimizin bir anlamda da olsa ekonomik anlamda rahatlamalarına yardımcı olmaktadır.

Buna göre engelli bakım ücretleri kişilerin engellilik oranlarına göre şu şekilde listelenebilir;

DönemEvde Bakım Tutarı
2020/1.Dönem1.460,61 TL
2020/2.Dönem1.544,61 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
2022/2.Dönem3335,00 TL
evde bakım parası

Yukarıda verilen oranlar ve maaş miktarları engelli vatandaşların engelli yüzdelerine göre devlet tarafından verilmiş olan ücretlerdir.

Evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

Evde bakım maaşı isteyen kişilerin ödeme kontrolleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Kişilerin T.C. kimlik numaraları ile yapmış oldukları sorgulamalardan oluşur. Buna göre sırası ile engelli bakım ücreti sorgulaması şu şekilde yapılabilir;

Engelli bakım parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile e-devlet sistemine giriş yaparlar. Açılan sayfada gelen arama çubuğuna Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazılır. Sonrasında gelen sayfa üzerinden tüm bilgilere rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

Evde bakım aylığı sorgulama işlemi E-devlet kapısına giriş yaparak T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmalısınız. Arama ekranına Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama bağlantısı tıklanarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda verilen işlemler sırası ile takip edildiğinde kişiler engelli maaş ödemeleri için gereken sorgulamaları yapmış olurlar. Buna göre kişilerin sorgulamalarda dikkat etmeleri gereken en önemli durum, engelli evde bakım ödeme bilgileri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının altında kalan kısımdır.

Evde Bakım Maaşı Hakkında Merak Edilenler

Evde bakım maaşı hakkında merak edilen soru ve cevaplar alt kısımda yer alır.

Evde bakım maaşı başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Evde bakım maaşı başvurusu ortalama 3 ile 6 ay içerisinde sonuçlanır.

Evde bakım maaşı ne zaman yatar?

Yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli kişilere verilen evde bakım aylığı her ayın 15. günü itibari ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Evde bakım aylığı kimlere bağlanır?

Kronik hastalığı olan (Parkinson, demans, MS vb.) hastalıklara sahip kişilerin sağlık raporlarında “ağır engelli” ibaresi yer alması ve kişinin bakıma ihtiyaç duyması durumunda evde bakım maaşı bağlanmaktadır.

Evi arabası olan evde bakım parası alabilir mi?

Engelli ve engelli bakımı üstlenen yakınlarının beraber ikamet ettikleri ev kullandıkları araba evde bakım maaşı almasına engel değildir. Fakat kiraya verilen başka bir gayrimenkul olması durumunda gelir olarak hesaplanmaktadır. Gelir seviyesi kriteri aşılmadığı sürece bakım maaşı alınmasına engel bir durum yoktur.

Evde Bakım Maaşı SMS Sorgulama

Evde bakım maaşınızı Ziraat bankası aracılığı ile sms ile sorgulamak için telefonunuzun mesaj bölümüne BAKIYE yazarak 4747 numarasına mesaj atmalısınız.

Evde bakım maaşı yattı mı, hangi illere yatırıldı?

Evde bakım maaşı her ayın 15 ile 31 arası hak sahiplerinin hesaplarına yatırılır. Evde bakım maaşı, hesaplara yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden sorgulanır.

Yazı Kaynakları
Engelli ve Muhtaç Kişilere Aylık Bağlanması Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 3 gün önce

  6 KİŞİLİK AİLEDE HESAPLANIRKEN GELİR DAĞILIMI KAÇ TL. ALTINDA KALIRSA EVDE BAKIM MAAŞI BAĞLANIR.GELİR DAĞILIMI KAÇ TL. OLDU.

 2. 4 gün önce

  Merhaba babam koah seker hastası belinde 6platin var bagkur emeklisi engel raporu çıkartırsak annem bakim maaşı alabilirmi sadece müstakil bir evleri var

 3. 4 hafta önce

  Evde bakım parası alıyorum eşim evi terk etti adres değişikliği yaparsa maaşım kesilirmi

 4. 2 ay önce

  Trabzon bakım maaşı neden yatmadı bilen varmı nezaman yatacak

 5. 2 ay önce

  Eşim tümörden beyin ameliyatı olalı 1 ay oldu çıkan biyopsi sonucu 3. Evre kötü huyludur.ve radyo terapi görecek. Bu durumda engelli raporu çıkarmak için erken mi

 6. 2 ay önce

  Serkan kardeş ağrı merkez evde bakım maaşı ayın 15 yattı bende çektim sitede yatırılmadı gözüküyor bekleyen kardeşlerimiz olabilir mağdur olmasinlar diye yazma gereği duydum herkese hayirli olsun.

 7. 3 ay önce

  Tekirdag dün . Gece yattı

Bir cevap yazın